Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Firmi bivšeg pomoćnika ministra 600.000 mjesečno * Knežević traži promjenu himne i simbola * Tri tužioca kriju račune * Manja kazna jer je roditelj člana kriminalne grupe * Omogućili DPS-u da koristi crne fondove za kampanju * Nestao novac za izmirenje radnog staža * Guslar u nošnji Srba iz Crne Gore i Hercegovine
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MARKO MILAČIĆ, PREDSJEDNIK PRAVE CRNE GORE:
Ne mogu oni da uvedu toliko sankcija koliko mi možemo da volimo bratsku Rusiju. A to nije samo pitanje bratstva i tradicije, nego i ekonomije.

Vic Dana :)

Ulazi pijanac u srebrnarnicu:
- Moliću vas dvjesta grama sa buta...
- Pogriješili ste, mi prodajemo srebro!
- Maa, nije problem, može i s rebra...

Gori čovjeku kuća, zove on vatrogasce, ali ne zarezuju ga baš. Nakon par neuspješnih poziva, naprosto poludi:
- Alooo ljudi, kuća gori, hoćete li vi slat‘ koga?!?!?!?
- Za slatko smo uvijek!

Kako se zove mače koje je nemoguće uhvatiti?
Umače.

Kako zovu tajnog agenta iz Bosne
Sikret.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni IZ LOKALNE UPRAVE NAJAVILI ZAŠTITU KAMPO SANTA, NAJVEĆEG SAČUVANOG SREDNJOVJEKOVNOG GROBLJA NA JADRANSKOJ OBALI
Groblje Kampo Santo Da zablista Sveto polje Kampo Santo ili Sveto polje već decenijama nije adekvatno zaštićeno od daljeg propadanja. Groblje se nalazi na Gurdiću, u sklopu franjevačkog samostana podignutog 1288. godine, kao zadužbina kraljice Jelene Anžujske, udovice srpskog cara Uroša I. Manastirski kompleks sadrži 225 identifikovanih grobnica kotorske vlastele sa plemićkim grbovima, kao i grobova porodica zanatlija, krojača Kotora iz tog vremena
Dan - novi portal
Kotorsko srednjovjekovno groblje Kampo Santo (Campo Santo), koje je godinama skriveno od očiju javnosti, prepušteno zubu vremena i zapušteno u srcu Unesko grada, konačno bi moglo da bude zaštićeno od daljeg propadanja, ali i stavljeno u turističku funkciju. To je predviđeno projektom zaštite i konzervacije ovog najvećeg sačuvanog srednjovjekovnog groblja na jadranskoj obali, koji je uvršten u Program zaštite i očuvanja područja Kotora za 2019. godinu. Ovaj program trebalo bi biti verifikovan od strane odbornika SO Kotor na sjutrašnjoj sjednici (18. decembar).
Kako za „Dan” najavljuje sekretarka Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine Bojana Petković, osim prezentacije, projektom je predviđena i valorizacija ovog lokaliteta, između ostalog i u turističke svrhe, a svakako radi očuvanja tog arheološkog nalazišta.
– Sa tim je otpočeto i 2017. godine, međutim, došlo je do neke neusaglašenosti između projekta i Uprave za zaštitu kulturnih dobara (UZKD). Dakle, kada se te neke stvari isprave u projektnoj dokumentaciji, nastaviće se sa radovima. Projekat zaštite predviđa izradu zaštitne ograde, izgradnju rasvjete, postavljanje ogradnih zidova, te postavljanje platformi po kojima bi posjetioci mogli da hodaju, a da ne gaze po samom lokalitetu. Što se tiče odvođenja atmosferskih i podzemnih voda, koje se pojavljuju zbog kote te lokacije, tu će sigurno biti razmotrena mogućnost drenaže, ali s obzirom na kotu na kojoj se nalazi, na blizinu zaliva, prisustvo bujičnjaka i izvora Gurdić, to je problem koji je u principu teško trajno riješiti. Znači samo se može obezbijediti da nakon što se voda podigne, ona što brže otekne kada prestanu padavine i dođe do oseke i nižeg vodostaja Gurdića. Međutim, mislim da je teško ukloniti u potpunosti situaciju da je lokacija ponekad pod vodom – saopštila je Petkovićeva za „Dan”.
Riječ je o prostoru od oko 1.000 kvadrata, na jednoj od najatraktivnijih lokacija, u neposrednoj blizini Starog grada Kotora. Lokalitet je registrovan kao arheološki spomenik druge kategorije i planskom dokumentacijom izuzet je od izgradnje. Međutim, iako je u pitanju jedan od najvrednijih i najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Kotoru, Kampo Santo ili Sveto polje, već decenijama nije adekvatno zaštićeno od daljeg propadanja. Groblje se nalazi na Gurdiću, u skopu franjevačkog samostana podignutog 1288. godine, kao zadužbina kraljice Jelene Anžujske, udovice srpskog cara Uroša I. Manastirski kompleks sadrži 225 identifikovanih grobnica kotorske vlastele sa plemićkim grbovima, kao i grobova porodica zanatlija, krojača Kotora iz tog vremena.
Mjesto gdje počivaju znameniti Kotorani enigma je za brojne posjetioce Unesko kulturne baštine, jer do danas čak nije ni obilježeno informativnom tablom. Zaklanjaju ga suvenirnica, trafike i samoposluga, često je zaraslo u travu i šiblje, dok je lokalitet tokom obilnijih padavina prekriven vodom, a nadgrobni spomenici danonoćno izloženi vremenskim nepogodama.
Osamdeset odsto grobnica ima grbove, natpise, ambleme porodica iz perioda zlatnog doba Kotora. Tu su grobnice čuvenih porodica Drago, Bolica, Grubonja, Bizanti itd, te grobnica Miha Spice, poznatog trgovca srebrom koji je snabdijevao kotorske zlatare i dubrovačke filigrane srebrom iz rudnika Brskovo. Na ovom lokalitetu nalazila se velika crkva sa kapelom Sv. Katarine, samostanske zgrade, dok u samoj crkvi ima grobova zaslužnih građana tadašnjeg perioda.
B.M.




Lokalitet otkriven slučajno
U Opštini Kotor podsjećaju da su reviziona istraživanja i preventivna zaštita franjevačkog samostana u sklopu kojeg se groblje nalazi počeli 2009. godine. Projekat je finansirala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori. Lokalitet na Gurdiću je, inače, slučajno otkriven 1956. godine prilikom započetog iskopa za zgradu nove Pošte.


Identitetski simbol grada
„Dan” je više puta pisao o groblju kotorskih plemića, poslednji put početkom 2017. godine. Arhitekta Aleksandar Dender, koji se godinama aktivno zalaže za očuvanje kulturno-istorijske baštine Kotora, tada je upozorio da nijedna gradska vlast do sada nije učinila ništa da ovaj dragulj zaštiti od propadanja.
– Danas je ovaj lokalitet postao slika i prilika nemara i obezvređivanja našeg nasleđa, naše kulturne, materijalne i nematerijalne baštine – kazao je Dender tada za „Dan”, poručivši da se ne smije dozvoliti uništavanje ovog groblja koje je jedan od identitetskih simbola grada.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"