Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Brajoviću oprostio kamatu od 11.000 eura * Nema govora o tehničkoj vladi * Tara više nikada neće biti ista * Blokiraju imovinu 11 osumnjičenih u „Klap-u“ * Bolton najjopasniji svjedok za predsjednika Trampa * Pozivali na glasanje protiv Kolinde * Aleksandar Vučić: Evropa čeka formiranje vlade u Prištini
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-11-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Alija Košuta, direktor Uprave za inspekcijske poslove:
– Kredit sam dodao na potraživanja, onda nije bio potrošen, sada je potrošen. Što je tu problem, ja ne znam.

Vic Dana :)

Pričali Mujo i Haso i pita Mujo Hasu:
- Šta bi bolan uradio da si u pustinji, voziš se džipom i lovi te lav?
Misli Haso, misli pa mu reče:
- Dao bih lijevi žmigavac, a skrenuo desno!


Zaustavio saobraćajac plavušu: - Gospođice, moram da vam naplatim 1.000 dinara zbog neispravnog fara. Plavuša: - Jao, baš ste zlatni, u servisu su htjeli da mi naplate 4.000 dinara!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2019-11-12 ADVOKAT MILAN VOJINOVIĆ TVRDI DA OBILE PADAVINE NIJESU UZROK IZLIVANJA RIJEKA U GRADU POD TREBJESOM
U selu Broćanac kuće Nikolića u vodi Nemar i nerad glavni su krivci za poplave Nevrijeme koje se desilo bilo je najavljeno, ali ništa nije urađeno da se situacija preduprijedi, a svi imaju obavezu: država, Opština, inspekcije, EPCG, Komunalno preduzeće.., kaže Vojinović
Dan - novi portal
Nepoštovanje zakonskih propisa, a ne obilne padavine osnovni su uzrok koji nikšićka naselja dovodi u problem sa poplavama skoro svake godine, tvrdi advokat Milan Vojinović. Zastupao je brojne mještane kojima su poplave 2010. godine napravile veliku materijalnu štetu na objektima i imanjima. Postupak je bio nesupješan, ali je, smatra on, nedvosmisleno jasno čije i koje su obaveze nadležnih da do posledica ne dođe. Tada je, kaže Vojinović, a isti slučaj biće i sada, konstatovano da niko nije kriv jer su elementarne nepogode ili viša sila uzrok poplava.

– Elementarnom nepogodom se smatra iznenadna velika nesreća koja prekida normalno odvijanje života, uzrokuje žrtve, štetu većeg opsega na imovini ili njen gubitak, te štetu na infrastrukturi i okolini u mjeri koja prelazi normalnu sposobnost zajednice da ih otkloni. Znači, nešto što se nije moglo predvidjeti, a nevrijeme koje se desilo bilo je najavljeno, ali ništa nije urađeno da se situacija preduprijedi i to poslednjih desetak godina, a svi imaju obavezu: država, Opština, inspekcije, EPCG, Komunalno preduzeće... Jednostavno sve je prepušteno i zato svake godine imamo istu situaciju. Sada bi trebalo dovesti sudije Višeg i Vrhovnog suda da vide da li je to stvarno elementarna nepogoda, ili nemar i nepostupanje, prevashodno državnih organa – ističe Vojinović.

Prema Zakonu o vodama, vodna djelatnost je od opšteg interesa za Crnu Goru, propisano je upravljanje, zaštita, uređenje vodotoka, ali i zaštita od štetnih dejstava voda sa preciziranim mjerama koje se moraju preduzeti. Vojinović smatra da su državni Opšti plan zaštite od štetnog dejstva voda za period od 2010. do 2016. godine kao i opštinski, koji je donijet 2013. godine, samo mrtvo slovo na papiru.

– Elementarna nepogoda ne može biti ako je palo svega oko 80 litara kiše po metru kvadratnom, a kapacitet Slivskog područja je 170 metara kubnih u sekundi. Znači samo je apsolutno nerad prouzrokovao sve ovo i prouzrokovaće i dalje – podvlači Vojinović.

Opština je bila dužna da u okviru redovne zaštite od poplava sprovede preventivne radove – identifikaciju rizičnih područja, izradu karata plavnih zona i njihovo unošenje u planove prostornog uređenja, katastar nepokretnosti, informacioni sistem, te i da izradi projektnu dokumentaciju za zaštitu od poplava, izgradi i održava objekte za zaštitu...

– Neka mi kažu i pokažu šta su uradili i da li je ijedna mjera iz Zakona o vodama, opšteg plana i pojedinačnog plana preduzeta. Ništa, apsolutno ništa – tvrdi Vojinović.

B.B.




EPCG promijenila režim voda, a brana nema
U nikšićkom polju zabetonirana su, kaže Vojinović, 882 ponora, u Miločanima su kanali izgrađeni 1967. godine van funkcije, nije realizovan davnašnji projekat gradnje brane Lugovi, a Zeta od izvorišta do uliva u Moraču nema nijednog objekta za zaštitu od poplava.

– Apsolutno je EPCG ta koja je promijenila prirodni režim voda. Član 101 Zakona o vodama obavezuje ih da imaju posebno uputstvo za rukovanje velikim vodama, a nemaju ga. U 18. vijeku u Krupcu, prije potapanja, pravljeni su zidovi od krečnog maltera da bi se spriječilo prelivanje vode i poplave. Danas u 21. vijeku nemamo nijednu branu, lukobran, ustav, crpnu stanicu, odnosno nijedan objekat za zaštitu od poplava – naglašava advokat Vojinović.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"