Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ana vlasnica šest stanova * Ban ruši kulturno dobro uz amin države * Purišić da objasni zašto godinu drži zakon u fioci * Sa Milom sam dogovorio i reket od 200.000 eura * Opozicija pripremila izborni zakonik * Odata pošta junacima koji su otišli u legendu * Rapsodija Podgoričana
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milo Đukanović, PREDSJEDNIK DPS-a:
Dosnimavanjem, Knežević dopisuje optužnicu protiv sebe

Vic Dana :)

Imao Perica kelj za ručak. Pošto mu se malo prosulo, pozove on mamu:
- Mama, prosuo mi se kelj.
- Je li puno, sine?
- Ne, ali bolje išta nego ništa.
Kaže Fata svom mužu Muji:
- Mujo, izgleda da me ti više ne voliš, više mi ne donosiš cvijeće.
Mujo:
- Ma, volim te, nego ne radim više na groblju.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni TIVATSKI CENTAR ZA SOCIJALNI RAD RADI NA PODIZANJU SVIJESTI O HRANITELJSTVU
Vedrana Petković U pet hraniteljskih porodica pet mališana Hraniteljstvo je humano djelo koje može promijeniti i oplemeniti život porodice, život djeteta, stvoriti pozitivnu sliku života. Zato budimo humani, kaže Vedrana Petković
Dan - novi portal
TIVAT – Centar za socijalni rad Tivat poslednjih mjeseci veliku pažnju posvećuje podizanju svijesti o hraniteljstvu. Socijalna radnica tivatskog Centra za socijalni rad Vedrana Petković naglašava da je hraniteljstvo jedan jako važan oblik zaštite djeteta.

– Hraniteljstvo predstavlja privremeni oblik zaštite djeteta koje nema adekvatno roditeljsko staranje. U hraniteljsku porodicu može se smjestiti dijete bez roditeljskog staranja, dijete čiji je razvoj ometen prilikama u sopstvenoj porodici, vaspitno zapušteno dijete i dijete sa smetnjama u razvoju. Hraniteljska porodica njeguje dijete, brine se o njegovom zdravlju, vaspitanju i obrazovanju, i ono što je najbitnije pruža djetetu prijeko potrebnu toplinu porodičnog doma – naglasila je Petkovićeva.

Socijalna radnica je kazala da u Tivtu ima pet hraniteljskih porodica u kojima se nalazi troje djece sa teritorije opštine i dvoje iz drugih opština, te da je to uglavnom srodničko hraniteljstvo.

– Cilj promocije hraniteljstva jeste upravo da se poveća broj nesrodničkih porodica. Najosjetljivija kategorija jesu upravo djeca sa smetnjama u razvoju, ali i najveći problem je što je vrlo malo porodica spremno i žele da prihvate dijete sa smetnjama u razvoju. Tu se porodicama obezbjeđuje dodatna obuka i podrška o razvojnim potrebama takve djece u odnosu na njihove smetnje ili probleme u ponašanju – objasnila je Petkovićeva.

Postoji, kako je pojasnila, i jedna nova vrsta hraniteljstva, a to je povremeno hraniteljstvo koje se odnosi na period od 45 dana u toku godine.

– To može biti poludnevni, dnevni, vikend smještaj, a sve to u skladu sa potrebama djeteta. Imamo i urgentni smještaj koji traje najduže 30 dana. Ta porodica mora biti dostupna u svakom momentu kada se nekom djetetu stvori situacija da se mora odmah izmjestiti iz porodice da ga ne bi smještali u instituciju – objasnila je Petkovićeva.

Hranitelji mogu biti porodični ljudi, samci, penzioneri, razvedeni, udovci i slično, bez obzira na pol, rasu, etničku pripadnost, religiju ili neko drugo lično svojstvo. Za smještaj djeteta hraniteljska porodica ima pravo na mjesečnu naknadu u iznosu od 250 eura, za podršku za njihov rad obezbijeđeno je 75 eura mjesečno, osim za hranitelja koji uzima dijete sa posebnim potrebama taj iznos je 125 eura. Dijete koje se nalazi u hraniteljskoj porodici ima pravo na dječji dodatak u iznosi oko 30 eura mjesečno.

– Hraniteljstvo je humano djelo koje može promijeniti i oplemeniti život porodice, život djeteta, stvoriti pozitivnu sliku života. Zato budimo humani – podvuka je Petkovićeva.

T.V.




Procedura jednostavna i ne traje duže od šest mjeseci
– Procedura oko hraniteljstva je vrlo jednostavna. Dovoljna je volja i motivacija kao prvi korak, zatim da se obrate Centru za socijalni rad u gradu u kom žive, gdje će dobiti kontakt osobu koja je obučena za davanje informacija o hraniteljstvu. Nakon toga predaje se zahtjev, a poslije toga će uslijediti procjena koju vrši stručni kadar Centra, koji se obavlja kroz razgovore, kućne posjete, obuke i sve je to usmjereno na pripremu hranitelja da se bave vaspitanjem i podizanjem djece. Cijela procedura ne može trajati duže od šest mjeseci – kaže Vedrana Petković i naglašava da se hranitelji ne procjenjuju za određeno dijete, već da u porodicu dolazi dijete kome je ta vrsta zaštite potrebna.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"