Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
GODINU OBILJEŽILI PAD REŽIMA ĐUKANOVIĆA, EPIDEMIJA I NOVA ZADUŽENJA NA TERET GRAĐANA * Osnovna karakteristika ove vlade biće rezultat * Vjerske zajednice da poštuju ustavni princip odvojenosti * Smijenićemo udarne pesnice režima * Teškoće nas ujedinile u borbi za zajednička prava * Vjera jača i od vlasti * „Škaljarci“ i „kavčani“ okrvavili tlo Evrope
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Đorđe Blažić, profesor:
– Nedopustivo je da DIK ne radi ono što je njena dužnost.

Vic Dana :)

Muž i že -na se bučno raspravljaju u pozorištu za vrijeme jedne predstave. Nakon petnaestak minu-ta, čovjek koji je sjedio iza njih izgu-bi strpljenje i obrati im se:• Izvinite, ali ništa ne čujem!A muž će:• I ne treba da čujete, to se tiče samo nas dvoje!Žena natjerala muža da radi po kući. I tako, ... muž stoji u kupatilu i pokušava da u mašini za veš opere svoju majicu. Posle dva minuta razmišljanja, pita ženu:• Koji program na mašini treba da uklju-čim?• Zavisi, - odgovori mu žena - Vidi šta piše na majici?• Manchester United - odgovori muž.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni HRONIČNA BESPARICA I PANDEMIJA VIRUSA KORONA OBILJEŽILI 2020. GODINU U ULCINJU
Odbornici SO Ulcinj Dugovi Opštine procijenjeni na preko 40 miliona eura Po osnovu ugovorenih sredstava, kredita i inostranog duga, Opština Ulcinj duguje 27,2 miliona, od čega je 4,7 miliona domaći, a 22,5 miliona inostrani dug. Ukupni iznos povučenih sredstava je 6,1 milion, dok je iznos otplaćenog duga po glavnici 1,9 miliona
Dan - novi portal
ULCINj –Građani Ulcinja će godinu na izmaku, osim po pandemiji virusa korona, sa kojom se suočava čitav svijet, svakako pamtiti i po finansijskoj krizi, koja je dodatno produbljena i prijeti da Opštinu gurne u bankrot, sa svim poslediciama koje iz toga proističu. Najjužnija crnogorska opština već godinama kuburi sa hroničnom besparicom, opterećena je dugovima i čestim blokadama žiro-računa, a lokalna vlast ne uspijeva da realizuju gotovo nijedan planirani budžet. Manjak u kasi pokušavaju da nadomjeste uglavnom kreditima i prodajom zemljišta, a većina prihoda odlazi na otplatu povjerilačkih potraživanja i isplatu zarada zaposlenima u administraciji i javnim preduzećima čiji je osnivač Opština. Zbog toga će lokalna samouprava u 2021. godinu ući sa dugovima koji se procjenjuju na preko 40 miliona eura. Po osnovu ugovorenih sredstava, kredita i inostranog duga, Opština Ulcinj duguje 27,2 miliona, od čega je 4,7 miliona domaći, a 22,5 miliona inostrani dug. Ukupni iznos povučenih sredstava je 6,1 milion, dok je iznos otplaćenog duga po glavnici 1,9 miliona. Svi realizovani i ugovoreni kreditni aranžmani sa domaćim i stranim bankama klasifikovani su kao dugoročni.Podaci pokazuju da su na kraju drugog kvartala 2020. godine neizmirene obaveze Opštine iznosile preko 7,7 miliona eura. Od tog iznosa nešto preko četiri miliona eura su obaveze za bruto zarade i doprinose na teret poslodavca, a obaveze za ostale tekuće rashode su oko tri miliona eura. Višemilionski dug imaju i preduzeća čiji je osnivač loklana samouprava.

Predsjednik opštine Ljoro Nrekić je potvrdio da je finansijska situacija veoma složena, ali odbacuje mogućnost bankrota.

– Stabilizaciju finansija otežava nam pandemija zbog koje smo, kao i svi drugi, imali velike ekonomske štete. U godini pred nama očekujemo da se situacija smiri i da ekonomija konačno krene naprijed. Vjerujemo da će biti i bolja turistička sezona i da će prihodi u budžetu biti znatno veći. Spremili smo budžet za 2021. godinu koji bi trebalo da se usvoji do kraja kalendarske godine. Očekuju nas veliki infrastrukturni projekti za koje su obezbijeđena sredstva. Nastavljamo da radimo i vladajuća kolacija je odlučna da obezbijedi ekonomski razvoj i prosperitet građana – kazao je Nrekić.

Podsjeća da je vlast na čijem je čelu od 2018. godine vratila preko 10 miliona naslijeđenih dugova.

– Ova vlast nije uzimala kredite da bi vraćala kredite, i to ne namjerava da čini ni ubuduće. Imamo u planu da valorizujemo lokalitet Mavrijan, prostor od oko 400 hiljada kvadrata. Opština bi od toga mogla da prihoduje 20 miliona eura. Imamo kupce, samo čekamo plansku dokumentaciju i saglasnost Vlade. Ako realizujemo taj projekat, to bi riješilo sve naše finansijske probleme –tvrdi Nrekić.

Predsjednik ulcinjskog odbora SDP-a i odbornik Naser Resulbegović kaže da za besparicu u opštinskoj kasi nije kriv samo virus korona.

– Ako znamo da se ovakvo stanje u Opštini provlači godinama unazad, moglo bi se zaključiti da se korona virus prvi put nije pojavio u NR Kini, nego još prije nekoliko godina, i to u budžetu opštine Ulcinj – kaže Resulbegović.

Prema njegovim riječima, finansijsko stanje Opštine na najbolji mogući način odslikava neznanje, nesposobnost, nemoć i nedomaćinsko poslovanje onih koji već godinama upravljaju ovom opštinom.

– Kada se na to nadovežu i, najblaže rečeno, problematične sudske odluke, dobijamo ovo što imamo danas, a to je Opština koja se nalazi pred bankrotom. Dok se, sa jedne strane, ova vlast žali na opštu krizu, kao uzrok neostvarivanja prihoda, sa druge strane pokušavaju da prikriju činjenicu da oni već pet-šest godina nisu u stanju da potroše odobrena sredstva u iznosu od 25 miliona eura namjenjenih za ulaganja u infrastukturu. To ukazuje na apsolutni nedostatak bilo kakve vizije razvoja ovoga grada, već se sva potrošnja svodi na kratkoročno predizborno potkupljivanje birača putem nepotrebnog i suvišnog zapošljavanja, krpljenje ulica i zamjenu sijalica. Prilikom usvajanja budžeta prihodi se planiraju na nerealno visokom nivou, koji se naravno ne ostvaruju, a zatim tokom godine dolazi do prelivanja sredstava namijenjenih za investicije u tekuću potrošnju, što ne samo da predstavlja krivično djelo nenamjensko trošenje sredstava, nego i direktno utiče na razvoj ovoga grada, kroz izostanak ulaganja u infrastrukturu. O stanju i o načinu vođenja finansija u Opštini Ulcinj najbolje govore revizorski izvještaji koji godinama sadrže rezerve i negativne ocjene – ukazuje Resulbegović.

Odbornik i prvi čovjek ulcinjskog odbora URA Omer Bajraktari ističe da Ucinj ima jako veliki fiskalni kapacitet, ali, nažalost, veoma nizak nivo sopstvenih prihoda.

– Takva struktura najbolje pokazuje koliko se loše radi i koliko se loše vodi Opština po svim sektorima. Nažalost, razultat takvog rada je činjenica da bi Opština bez Egalizacionog fonda danas teško opstala. I to je ono što je DPS postigao u Ulcinju, pored svih drugih problema koji se vezuju uz tu partiju. Od mantre „bez DPS-a nema razvoja“, stigli smo na najnižu tačku u istoriji ove opštine. Danas ne treba biti nikakav ekspert za javne finansije kako biste skenirali tu problematiku. Državna revizorska institucija (DRI) dala je najbolju analizu radeći izvještaj za 2018. godinu, za koji je dala duplo negativno mišljenje. U tom izvještaju se, između ostalog, konstatuje da su prekršeno 15 zakona i nekoliko drugih pravnih akata. Za tu skandaloznu ocjenu niko nije snosio bilo kakvu odgovornost. Po meni, tri su ključna razloga za ovakvo stanje u javnim finansijama: neodgovornost, nesposobnost i korupcija – rekao je Bajraktari.

M. K.


Doveden u pitanje kredit Njemačke razvojne banke
Opštini Ulcinj prijeti opasnost da ostane bez sredstava za projekat vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda, jer je Vlada zaprijetila otkazivanjem kredita kod Njemačke razvojne banke (KfW). Do otkazivanja kredita moglo bi doći kako bi se izbjegli dodatni troškovi za državu i Opštinu po osnovu naknada koju KfW ubira na račun toga što lokalna uprava ne povlači novac iz kredita. Ukoliko se takav scenario i izbjegne, poreske obaveznike, odnosno građane, neažurnost lokalne vlasti koštaće najmanje 2,6 miliona eura. Dosad je od ugovorenih 20 miliona povučeno svega 1,3 miliona eura. Ugovor o kreditu od 20 miliona kod KfW banke lokalana vlast potpisala je još krajem 2013. godine i za gotovo sedam godina nije uspjela da krene u realizaciju projekta.


Budžet 14,8 miliona
Budžet Opštine Ulcinj za 2021. godinu planiran je na iznos od 14,8 miliona eura, što je za 5,5 miliona više od ostvarenog budžeta u 2020. godini.Za kapitalni budžet planirano je sedam miliona, od kojih su četiri miliona namijenjena za izgradnju kanalizacije i kolektora, a nešto preko pola miliona eura za ulaganje u lokalnu infrastrukturu. Za bruto zarade i doprinose namijenjeno je 2,6 miliona, a za otplatu dugova milion i 950 hiljada eura. Milionski iznos predviđa se i za otplatu obaveza iz ranijeg perioda. Najviše prihoda Opština očekuje od poreza (3,9 miliona), Egalizacionog fonda (2,5 miliona), kredita (4 miliona), prodaje imovine (1,95 miliona), te taksi i naknada (milion eura).


Za plate pozajmljuju od Opštine Bar, a kupili luksuzni „audi“ za predsjednika
Kao najslikovitiji i najsvježiji primjer neodgovornosti, nesposobnosti i korupcije imamo kupovinu novog luksuznog automobila („audi A6“ vrijednog 70.000 eura) za potrebe predsjednika opštine. U jednoj od najtežih godina na ekonomskom i zdravstvenom planu, predsjednik se odlučio na ovakav bahat korak koji je, u najmanju ruku, skandalozan. Kakva slika se šalje kada dobijamo razne donacije za zdravstvenu opremu, a predsjednik jedne od najsiromašnijih opština se odlučuje na ovakav korak? Kako se danas osjećaju studenti kojima je ova vlast rebalansom smanjila iznose stipendija prije samo 15 dana? Kako se osjećaju radnici JU „Sirena“ koji se brinu o djeci sa smetnjama u razvoju, a kojima je vlast smanjila sredstva rebalansom? Kako se osjećaju članovi sportskih klubova, od kojih su neki već ugašeni, a neki pred gašenjem, jer nemaju nikakvu podršku? Takođe, kako se osjećaju radnici Opštine koji, prema mojim informacijma, treba da dobiju platu iz budžeta Opštine Bar? Što više bude trajala ova politička garnitura sve veća će biti cijena koju ćemo, na kraju, platiti, jer se u ekonomiji, pa i u politici, sve plaća, istakao je Omer Bajraktari na konferenciji za novinare održanoj 30. decembra.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"