Aco sipao u firmu iz afere "Vardar" * Bicu kandidat na vanrednim predsjednickim izborima * Državni službenici mi oteli 19 miliona * Klikovac jedini kandidat za šefa tužilaštva * UN: Ankara bi mogla da odgovora za ratne zločine * Pendarovski: Promijenili smo i ime zemlje zbog pregovora * Marta neovlašćeno pita u ime odbora
  Izdanje: 16-10-2019

Nebojša Medojević, predsjednik PzP-a i funkcioner DF-a:
– Mora se vratiti institut referenduma da bi se građanima vratila moć odlučivanja koju je uzruprirala vlast.

Haso nije znao gdje da izvede svoju djevojku Fatu za njen rođendan:
– Oh - kaže Fata - izvedi me na neko expenzive mjesto. I tako Haso izvede Fatu na benzinsku pumpu.

– Kako pandur peca?
– Uhvati jednu ribu i bije je dok ne prizna gdje su ostale.

Sport - datum: 2019-10-15 EURO 2020 - KVALIFIKACIJE
Torpedo - Aleksandar Mitrović (Srbija) Srbiji nada, Ukrajini EURO
Nada poslednja umire i tako će biti u kvalifikacionoj grupi B kada je selekcija Srbije u pitanju. Izabranici Ljubiše Tumbakovića savladalisu reprezentaciju Litvanije u Viljnusu (1:2) u meču u kojem nisu blistali. Čak štaviše, u finišu su doveli u pitanje vođstvo koje je početkom drugog poluvremena sa dva brza pogotka donio Aleksandar Mitrović. Ipak, tri nova boda na kontu, ostavljaju nadu Orlovima da ipak u oviom kvalifikacijama mogu doći do finalnog turnira na Evropskom prvenstvu.

Samo na početku prvog poluvremena selekcija Srbije bla je opasna - već u četvrtom minutu šansu je, poslije prodora Nemanje Radonjića imao Adem Ljajić ali je golman domaćih Černijauskas odlično intervenisao. Glavna opasnost po gol Litvanije dolazila je sa desnog boka - Radonjić je imao nekoliko četiri dobra solo prodora ali njegova oštra ubacivanja skoro da nijesu pogađala Mitrovića, Kostića i Ljajića u kaznenom prostoru rivala. Sredinom prvog dijela, poslije nabacivanja Luke Milivojevića, najbolji strijelac Orlova dobro je šutirao ali je Černavičijus još jednom bio na visini zadatka - Mitrović je bio blizu pogotka. Na drugoj strani bez pravih prilika bila je Litvanija - samo dva loša istrčavanja golmana Srbije Marka Dmitrovića ukazalča su na poluprilike.

Nije pogodio u prvom ali jeste na početku drugog poluvremena - opet napad sa desne strane, ovog puta prodro je Ljajić a Mitrović je bio egzekutor. To je bio njegov 30. pogodak za selekciju Srbije.

Na naredni se čekalo svega četiri minuta - isti su bili akteri, u istim ulogama.

Domaćin je prvu ozbiljnu prijetnju imao u 71. minutu - poslije kornera Gudvainis je šutirao glavom ali je Dmitrović lako intervenisao. Ulazak Kuzminskasa donio je nešto konkretnije napade Litvanije po lijevom boku - u 79. minutu on je bio bolji u duelu sa Miletićem, precizni udarcem u bliži ugao pogodio je mrežu Orlova. Pozicija desnog beka jako je diskutabilna za selekciju Srbije, to je potvrdio i ovaj duel. Tu je bio i kraj nadanjima domaćina.

Da Srbija ima pravo na nadu, pomogla je Ukrajina koja je na svom terenu savladala selekciju Portugala - aktuelni prvak Evrope ima bod više od Srbije ali čini se i bolji raspored.

No, ovaj trijumf mnogo je značajniji Ukrajini koju je Jeremčuk lansirao sa dva pogotka na EURO 2020. Isključenje Stepanenka u 72. minutu, koji je nskrivio penal i dobio drugi žuti karton, dalo je određenu neizvjesnost duelu u Kijevu - Kristijano Ronaldo je realizovao najstrožu kaznu ali je aktuelni prvak Evrope i osvajač Lige Nacija ostao na časnom porazu.

Engleska je u grupi A bila ubjedljiva u Sofiji. Već nakon prvog poluvremena jasno je bilo da će Gordi Albion odnijeti bodove sa ovog gostovanja - dva puta Ros Barkli te po jednom Markus Rašford, koji je i otvorio seriju, te Rahim Sterling dali su jasan odgovor provokacijama domaćih navijača zbog kojih je utakmica dva puta prekidana. Crne kapuljače imale su rasističke konotacije - čeka se reakcija UEFA. U nastavku su Sterling i Kejn stavili pečat na ovaj duel.

Gužva je i dalje u grupi H - u drugom derbiju večeri Francuska i Turska su remizirale, Island je svoje šanse sačuvao lakom pobjedom nad Andorom dok je Albanija bila ubjedljiva na gostovanju kod Moldavije.

Litvanija - Srbija 1:2 (0:0)
Stadion: LFF Arena, Gledalaca: oko 3000, Sudija: Pavel Račkovski (Poljska), Žuti kartoni: Laukženis, Kazlauskas (Litvanija) - Ljajić (Srbija), Strijelci: Kazlauskas (79) - A. Mitrović (49, 53)

Litvanija (4-5-1): Černijauskas, Mikoliunas - Girdvainis - Klimavičus - Baravikas, Vorobjevas - Šimkus - Golubickas (od 73. minuta Kazlauskas) – Lasickas - Verbickas (od 56. minuta Žulpa), Matulevičius (od 64. minuta Laukžemis)

Srbija (4-2-3-1): Dmitrović, Miletić - Kolarov - Milenković - Mladenović, Maksimović - Milivojević (od 72. minuta Lukić), Kostić (od 46. minuta Gaćinović) - Ljajić (od 85. minuta Gudelj) - Radonjić, Mitrović

Rezultati i tabele:
Grupa A:
Kosovo? - Crna Gora 2:0 (2:0), Bugarska - Engleska 0:6 (0:4)
Tabela: 1. Engleska 15, 2. Češka R 12, 3. Kosovo? 11 4. Crna Gora 2, 5. Bugarska 2
Grupa B:
Litvanija - Srbija 1:2 (0:0), Ukrajina - Portugal 2:1 (2:0)
Tabela: 1. Ukrajina 19, 2. Portugal 11, 3. Srbija 10, 4. Luksemburg 4, 5. Litvanija 1
Grupa H:
Island - Andora 2:0 (1:0), Moldavija - Albanija 0:4 (0:3), Francuska - Turska 1:1 (0:0)
Tabela: 1. Turska 19, 2. Francuska 19, 3. Island 15, 4. Albanija 12, 5. Andora 3, 6. Moldavija 3