– Što se tiče Svetozara Marovića, Crna Gora je uradila sve što je mogla. Lopta je sada u dvorištu Srbije da postupi po našem zahtjevu.

–A šta, ti se ne bojiš svoje žene?
– Ma, meni se noge odsjekle čim si je spomenuo.

Sport CRNA GORA U POSLEDNJEM MEČU U OVOJ GODINI POBIJEDILA BJELORUSIJU
Mugoša načeo Bjeloruse Mugoša i Hakšabanović za trijumf
Najbolja fudbalska reprezentacija Crne Gore pobjedom je završila ovu kalendarsku godinu. Tim selektora Faruka Hadžibegića pobijedio je sinoć Bjelorusiju u prijateljskom meču sa 2:0 i donekle se ispravili za poraz prije nekoliko dana u Engleskoj. Donekle, jer je duel sa Gordim Alibinom bio kvalifikacioni, a ovaj nije i nije imao nikakav takmičarski značaj.

- Drago mi da smo uspjeli nakon Engleske da smognemo snage i pobijedimo. Lijepo je kad slavite, bilo o kakvoj utakmici da se radi. Prvo poluvrijeme je bilo kvalitetno, puno puta smo ugrozili rivala, dali dva gola… Ekipa je bila hrabra u tom dijelu, dok smo se u nastavaku svjesno povukli. Od ekipe sam tražio da prevashodni cilj bude da ne primimo gol. Želio sam da vidim da li ima discipline u igri da li to možemo da uradimo. Uspjeli smo, zadovoljan sam zbog pobjede. Ima prostora za optimizam – rekao je nakon utakmice Faruk Hadžibegić, selektor fudbalske reprezentacije Crne Gore.
Dva brza gola riješila pobjednika

Duel sa Bjelorusijom, koji je poslužio prije svega da neki fudbaleri koji su do sada manje igrali dobiju šansu, crnogorski fudbaleri su odradili solidno. Na vrijeme su dali golove, koji su im nakon toga olakšali put ka pobjedi. A na samom startu meča nije izgledalo tako, jer se nakon greške odbrane "crvenih" u prilici našao Skaviš, ali nije uspio da u presudnom trenutku loptu pošalje ka golu Matije Šarkića, momka koji je juče debitovao u nacionalnom dresu.

S druge strane, prvu ozbiljniju priliku Crna Gora je pretvoriča u vođstvo. Aleksandar Boljević je prošao po desnoj sgtrani, odlično je centrirao, a Stefan Mugoša potvrdio da je možda i nepravno bio izostavljen u nekim ranijim mečevima. Napadač Inčona junajteda je sa peterca loptu zalucao u mrežu. Samo pet minuta kasnije na semaforu je pisalo 2:0. Marko Vešović je na lijevoj strani primio loptu, odigrao je u sredinu za Seada Hašabanovića, koji je sa 12-13 metara poslao u mrežu. Mogli su Hadžibegićevi izabranici u 22. minutu i do trećeg gola. Damir Kojašević je izveo udarac iz ugla, loptu je zahvatio glavom Igor Vujačić, a golman Černik krajnjim naprom izbacio u korner. Dobru priliku crnogorski fudbaleri nisu iskoristili ni u 28. minutu. Ovoga puta, Momčilo Raspopović je prošao po desnoj strani, ugledao Hakšabanovića na 13-14 metara od gola. Međutim. šut fudbalera Norčepinga završio je iznad prečke. Na samom isteku prvog dijela vidjeli smo solo prodor Stefana Mugoše, prevario je dva proitivnička igrača, šutirao, ali je bjeloruski golman sačuvao svoju mrežu.

Nezanimljivi drugi dio

Igra u drugom poluvremenu nije bila previše zanimljiva, a dva selektora željela su da daju šansu skoro svim igračima. Ali, u toj želji da se pokaže što više došlo je do nove povrede. Deni Hočko je na terenu proveo svega petnaestak minuta, stradala mu je zadnja loža, pa je teren napustio u pratnji ljekarskog tima crnogorske reprezentacije. Najbolju priliku u tom dijelu susreta imali su Bjelorusi i to u 89. minutu. Nakon prodora i centaršuta Zolotova, Laptev je sa desetak prebacio okvir gola.

-Htio sam da napravimo priliku i za mlađe igrače, kao i one što igraju u domaćem prvenstvu. Drago mije da je Kojašević odgovorio na zahtjeve, takođe i Bulatović kada je ušao. Nastavićemo sa tom praksom – kazao je Hadžibegić i potom odgovorio na pitanje kako su reagovali igrači nakon ove pobjede

-U svlačionici je bio je mir i zadovoljstvo. Završili smo godinu pobjedom, iako tu nije bilo previše kvaliteta u igri. Ali, rezultat je u ovom trenutku najbitniji.

Plan za dalje?

-Napravićemo analizu ovih šest utakmica, oko rezultata, rada i povreda i gledati šta možemo za sledeće kvalifikacije – poručio je crnogorski selektor.

Merkelj nezadovoljan

Selektor Bjelorusije Mikael Merkelj nakon susreta sa Crnom Gorom je kazao da nije zadovoljan izdanjem svojih izabranika.

-Teško je pričati nakon utakmice, ali moram reći da naša igra nije bila kvalitetna. Tek ćemo analizirati urađeno. Siguran sam da možemo da igramo bolje od onog što smo pružili na ovom susretu – rekao je bjeloruski selektor.

Savić se opet povrijedio
Teš što se vratio na teren i počeo sa treninzima, Stefan Savić se ponovo povrijedio. Defanzivac "crvenih" napustio je juče ujutro trening Atletika zbog bola u mišiću, kojjeg je prije mjesec dana povrijedio u kvalifikacionom meču između Crne Gore i Bugarske. Mediji na Pirinejima objavili su da se čeka dijagnoza ljekara Atletika i stepen povrede, nakon čega će se znati koliko će pauzirati.

Podsjećamo, Savić je ove godine pauzirao čak pet puta, propustio je 16 utakmica madridskog kluba, a u kvalifikacijama za EURO 2020 odigrao je samo dva susreta.

Crna Gora - Bjelorusija 2:0 (2:0)
Stadion: pod Goricom. Gledalaca: 1.371. Sudija: Trustin Faruđa Kan (Malta). Pomoćnici: Jurgen Spriteri (Malta) i Krostfer Frankalanca (Malta). Strijelci: Mugoša u 9, Hakšabanović u 14.. minutu. Žuti karton: Kisljak, Besmertni (Bjelorusija).

CRNA GORA: Šarkić, Raspopović, Simić (od 63. Kopitović), Vujačić, Vešović, Vukčević (od 62. Hočko, od 77. Jovović), Janković, Boljević, Kojašević (od 73. Lagator), Hakšabanović (od 77. Bulatović), Mugoša (od 72. Bećiraj)

BJELORUSIJA: Černik, Dragun (od 46. Maevski), Martinovič (od 46. Pavlovec), Poljakov (od 46. Zolotov), Sašivko, Skjaviš (od 75. Laptev), Jablonski, Kisljak, Lisakovič (od 58. Nekhajčik), Veretilo, Staševič (od 46. Besmertni).

Nikad manja posjeta
Veoma mali broj navijača došao je na Gradski stadion da isprati poslednji meč Crne Gore u ovoj godini. Razlog svakako treba tražiti u izdanjima i rezultatima "crvenih" u prethodnom periodu, u kojem su osvojili poslednje peto mjesto u svojoj grupi.

Rezultati, dakle, diktiraju i posjetu na tribinama...

Mugoša: Dokazao sam da se na mene može računati
Stefan Mugoša je svojim desetim golom u dresu reprezentacije trasirao put „crvenih” ka trijumfu u ovom susretu.

- Posljednje dvije godine igram na visokom nivou, dajem golove i za klub i za reprezentaciju, sad sam još jednom dokazao da se na mene može najozbiljnije računati - rekao je Mugoša nakon meča i potom dodao da nije razgovarao sa selektorom o odluci da sa klupe odgleda debakl u Londonu.

- To je selektorova odluka, poštujem je i to je to.

Po njegovim riječima, pobjeda nad Bjelorusijom je veoma bitna.

- Značiće nam zbog samopouzdanja i atmosfere u timu, mada ona nije bila narušena. Odigrali smo dobro prvo poluvrijeme, postigli dva pogotka i imali još dvije šanse. Najvažnije je da smo pobijedili, da se malo izdignemo iz onoga što se dešavalo i na miru dočekamo Ligu nacija. Težak je period iza nas, ali nadam se da idu bolja vremena – istakao je Mugoša.

Pobjeda koja će nam puno značiti
Kalendarsku 2019. godinu, mlada fudbalska reprezentacija Crne Gore završila je pobjedom. Nakon nekoliko loših rezultata u kvalifikacijama. Izabranici Miodraga Vukotića su prijateljskom meču pobijedili Poljsku sa 1:0, što je donekle podiglo samopouzdanje u taboru ove selekcije.
Ofanzivni vezista „crvenih” Ognjen Stijepović, kazao je nakon susreta sa Poljskom da im ovaj trijumf mnogo znači.
-Sigurno je da smo u ovoj godini mogli mnogo više da pružimo, barem što se se rezultata tiče. Na dosta utakmica smo kiksali, posebno iz prekida, ali za kraj stigla je ova pobjeda nad Poljskom, koja će nam mnogo značiti pred sledeće okupljanje – istakao je Stijepović.
Da li ste zadovoljni igrom u duelu sa Poljskom?
-Uslovi baš nisu bili dobri, tu mislim na teren, ali u suštini mislim da je bilo dobro. Ovo je značajan trijumf za nas.
Poljska je pobijeđena, a mnogo je jači rival od ekipa sa kojima „crveni” igraju u grupi. Na pitanje gdje je onda problem u kvalifikacijama, Stijepović je odgovorio:
-Kiksali smo utakmice koje nismo smjeli i nadam da ćemo im se revanširati naredne godine, kada nas očekuju četiri preostale utakmice.
Vjeruješ li da Crna Gora može da kroz preostali dio kvalifikacija može da izbori drugo mjesto u grupi.
-Naravno da vjerujem, ne samo ja, već i kompletna ekipa. Optimista sam i nadam se najboljem – rekao je član italijanskog Pistojezea. D.P.