Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Optuženom za pranje novca uplatili 748.000 na blokirani račun * Pokušaj režima da dodatno podijeli opoziciju * Za akcije Instituta Rakčević platio 2,8 miliona eura * Ponovili partijsku odluku, ponizili sud * Optuženom za pranje novca uplatili 748.000 na blokirani račun * Da bi inscenirali hemijski napad oteli 44 djece * Počinju razgovori o rješavanju pitanja nestalih
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-08-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Sead Šahman, portparol Bošnjačke stranke :
BS-u niko nije poklonio mandate. Autentično zastupanje interesa Bošnjaka dobili smo na poslednjim parlamentarnim izborima 2016. godine.

Vic Dana :)

Mujo dobio novi posao kao električar u bolnici i nakon par dana pošalju ga na intenzivnu njegu zbog nekog kvara. Pregleda Mujo instalacije, češka se po glavi i napokon skonta šta je u pitanju, pa otvori vrata od šok sobe gdje su pacijenti priključeni na aparate za vještačko disanje:
- ‚Ajmo sad, svi duboko udahn‘te, moram promijen‘t osigurače!
Mladi par se mazi na klupici u parku. Ona mu šapuće na uvo:
- Dragi, znaš, imaćemo troje djece
- Kako znaš? - pita on.
- Pa trenutno su kod moje mame!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Srbija - datum: 2018-08-28 BEČKI „STANDARD” PIŠE DA JE PRIČA O RAZGRANIČENJU I KOREKCIJI GRANICA NA KOSOVU PREDLOG KOJI SADRŽI ZAMKE
Neizvjesna sudbina sjevera Kosova Sjever Kosova za Preševsku dolinu Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i Hašim Tači dogovaraju razmjenu teritorija. Većinski Srbima naseljen sjever Kosova pripao bi Srbiji, a većinski albanski naseljena Preševska dolina Kosovu. Zauzvrat Kosovo treba indirektno da bude priznato od Srbije, navodi „Standard”
Dan - novi portal
Bečki „Sandard“ piše o razgraničenju i korekciji granica po pitanju Kosova, ocjenjujući da je riječ o predlogu „sa zamkama“, i dodaje da su dosad promjene granica bile tabu tema, zbog čega, kažu, postoji otpor civilnog društva i eksperata.
-Izgleda kao jednostavno i pragmatično rješenje. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i Hašim Tači dogovaraju razmjenu teritorija. Većinski Srbima naseljen sjever Kosova pripao bi Srbiji, a većinski albanski naseljena Preševska dolina Kosovu. Zauzvrat Kosovo treba indirektno da bude priznato od Srbije- navodi „Standard”.
List, međutim, ističe da dogovor Vučića i Tačija nije pravno obavezujući, već demokratska legitimacija u sopstvenoj zemlji i međunarodno priznanje.
-Slabi Tači na unutrašnjepolitičkom planu nije prihvaćen kao legitimni pregovarač od mnogih političkih igrača na Kosovu. A i u Savjetu bezbjednosti UN Velika Britanija i Kina imaju dobre razloge da spriječe debatu o promjeni granica- navodi bečki dnevnik.
List ističe da se ne radi samo o nemogućoj primjeni, već i o pravnim principima i regionalnoj stabilnosti, koji bi bili ugroženi.
Podsjeća da se međunarodna zajednica rukovodila principom „uti possidetis“ prilikom raspada bivše Jugoslavije, koji predviđa da međunarodne granice na jednoj teritoriji novonastalih država u vrijeme nezavisnosti odgovaraju postojećim administrativnim granicama.
Na tom principu, podvlači list, zasniva se koherentna politika EU prema državama bivše Jugoslavije i nekadašnjeg SSSR-a, a na to ukazuje i njemačka kancelarka Angela Merkel, koja je striktno protiv promjene granica.
Sama debata o novom crtanju granica na Balkanu ima već destabilizujuće posledice, takođe piše bečki dnevnik i spekuliše da je Milorad Dodik, predsjednik RS, koji po „Standardu” želi da „uništi“ BiH, vidio da je uslijedio njegov trenutak.
-Brisel bi trebalo da prihvati dogovor Srba i Albanaca kojim bi se riješio dugogodišnji problem Kosova. Radi se o bilateralnom rješenju koje ne može da se koristi kao primjer za druga pitanja, izjavio je evropski komesar Johanes Han, a prenio briselski „Euroaktiv“.
„Euroaktiv” u svojoj analizi navodi da je namjera komesara Hana da ovom izjavom odbaci strahove da bi bilo kakvo pomjeranje granica na Balkanu moglo da pokrene nove probleme u nestabilnom regionu.
-Beograd i Priština moraju da normalizuju međusobne odnose kako bi se kvalifikovali za članstvo u EU, a onog trenutka kada se postigne dogovor, trebalo bi da ga poštuju sve članice EU, dodao je Han na konferenciji u Alpbahu, a prenio Blumberg.
Han je postizanje dogovora u dijalogu Beograda i Prištine, kome posreduje EU, opisao kao geopolitičku neophodnost i podsjetio na obavezu EU da se brine o evropskim zemljama, ne prepuštajući tu ulogu trećim državama u svijetu.
„Euroaktiv” podsjeća da pet država EU nisu priznale nezavisnost Kosova, ne želeći da primjer jednostrane promjene granica Kosova postane pravilo.
U tekstu se navodi da bi, rješavanjem odnosa Beograda i Prištine, Srbija došla „vrlo blizu pristupanja EU“, dok se evropska budućnost Kosova ocjenjuje kao „manje jasna“ upravo zbog toga što Kosovo nisu priznale neke članice EU.
Kosovski predsjednik Hašim Tači je na pitanje šta tačno znači „teritorijalna korekcija između Srbije i Kosova“ i da li to podrazumijeva razmjenu teritorija ako ne podjelu odgovorio: „Protivim se etničkim granicama, ali nisam naivan.“
Tači ističe da se poglavlje konflikta sa Srbijom mora riješiti na trajan i održiv način, kao i da status kvo više nije održiv.
–Znam da Srbiji odgovara da ne žuri sa neizbježnim priznanjem Kosova. Voljeli bi da zadrže status kvo, ali više nije moguće da se to zadrži. Dakle, moramo da definišemo ovaj bilateralni odnos, da definišemo granicu između dvije republike i moramo da završimo s Kosovom u Ujedinjenim nacijama– rekao je Tači u intervjuu za „Juropijan Vestern Balkans” (EVB).
On smatra da će SAD i Evropska unija prihvatiti sporazume koji su u skladu sa vrijednostima EU i međunarodnog prava.
Odgovarajući na konstataciju „EVB” da kosovska opozicija neće prihvatati ustupke nakon problema u ratifikaciji graničnog sporazuma sa Crnom Gorom, Tači je kazao da mir nije lak i da „otpor ima veze sa akterima, ne sa procesom“.
-Vjerujem da se pojedincima u kosovskoj opoziciji ne sviđa činjenica da ja predvodim proces, ali Ustav Kosova i sopstvena savjest mi govore da se moramo ozbiljno uključiti u poboljšanje budućnosti za našu djecu. Status kvo nije recept za bezbjednost. To je recept za neizbježnu katastrofu. Opet, suočio sam se sa dijalogom u mnogo težim okolnostima života i smrti, kao u zamku u Rambujeu 1999. godine. Radili smo i u okviru Ahtisarijevog procesa, koji je doveo do koordinisane deklaracije nezavisnosti sa zapadnim saveznicima- rekao je Tači.
Rekao je i da vjeruje da će se svi akteri na kosovskoj političkoj sceni ujediniti da „zatvore bolno poglavlje i otvore novo, u kome će Kosovo postati član UN, EU i NATO-a‘‘.
Prema njegovim riječima, „Kosovo ima puno problema sa Srbijom“, počevši od rata, preko nestalih i ratne odštete, do svakodnevnih problema.
Tači ističe da su pojedini od ovih problema bili tema dijaloga u Briselu, ali da je sada došlo vrijeme za konačni i pravno obavezujući sporazum.
Međutim, navodi da proces nije toliko napredovao da bi se pričalo o konkretnim rješenjima.
-Činjenica ostaje da je narod, kako u Prištini kažu, istočnog Kosova, odnosno južnih opština u Srbiji, Preševa, Bujanovca i Medveđe, izrazio želju da se pridruži Kosovu još na referendumu 1992. godine. Uključenjem ove teme u dijalog možda postignemo rješenje potencijalne tačke sukoba. Ali daleko smo od bilo kakvog sporazuma- rekao je Tači i dodao da očekuje angažman Vašingtona, Brisela, Berlina, Pariza, svih zemalja Kvinte u tom procesu.
Kosovo je, tvrdi, odlučno da sprovede sporazume iz Brisela, a za odlaganje formiranja Zajednice srpskih opština (ZSO) optužuje Beograd.
Ranije je predsjednik kosovskog parlamenta Kadri Veselji izjavio za RTK da bi epilog dijaloga trebalo da bude priznanje nezavisnosti Kosova od Srbije i stolica u UN. Kosovski ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli odbacio je mogućnost podjele Kosova, navodeći da to zabrinjava brojne građane.
M.Nj.- (RTS)

EK: Beogradu i Prištini se mora dati prostor

Evropska komisija smatra da se Beogradu i Prištini mora dati prostor za dogovor o sadržaju sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, izjavila je portparolka EK Maja Kocijančič.
-Jasno je da mi, kao posrednici, ne možemo da komentarišemo moguće elemente (sporazuma). Nastavljamo da intenzivno radimo sa obje strane po pitanju sveobuhvatnog i održivog sporazuma, koji će podržati međunarodna zajednica i koji će u potpunosti sprovesti obje strane- rekla je Kocijančič na konferenciji za novinare.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"