Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
DPS opravdava prijetnje ubistvom * Miodrag Lekić ostaje predsjednik Demosa * Stanišić bombom prijetio Bečiću * Djevojku ucjenjivao erotskim snimcima * DPS opravdava prijetnje ubistvom * Krivica * Prednosti fiskalnog novca
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-09-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a :
Nećemo u Vladu, hoćemo nove izbore.

Vic Dana :)

Pita žena doktora šta da jede da bi se porodila.
On kaže:
- Hljeb.
Žena razumjela led i jede, jede ona led, a kad se dijete rodilo, samo je govorilo:
- Dođi bizo, ja se smizo.


Putnički brod prolazi pokraj malog, pustog ostrva usred Tihog okeana, a svi putnici s broda vide na ostrvu čovjeka dugačke brade kako skače, urla i maše iz sve snage.
- Ko je ono na ostrvu? - upita jedan od putnika kapetana.
- Ne znam - kaže kapetan – Ali svake godine kad prolazimo on totalno podivlja...

Pita mali sin oca:
• Tata, kada je Zvijezda poslednji put bila prvak u košarci?
Na to će tata:
• Ne znam, sine, pitaj dedu ili pradedu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2017-09-12
Politika nepravde Obično se očekuje da nepravde izazivaju revolt, pa vlasti teže da ih, najčešće, opravdaju višim ciljevima, ili ih prikrivaju, što će reći lažu da ih one motivišu ili da im je to cilj. Laž je, naravno, već sama po sebi vid nasilja, izvor nepravdi
Dan - novi portal
- Autor: Vla­di­mir Gli­go­rov

Po­pu­li­zam ili pr­vo Mi:
Pr­va pre­mi­sa: Uvi­jek ne­ki do­bi­ja­ju, a ne­ki gu­be.
Dru­ga pre­mi­sa: U na­šoj je mo­ći da od­re­di­mo ko do­bi­ja, a ko gu­bi.
Za­klju­čak: Na­ša po­li­ti­ka je­ste da Mi do­bi­ja­mo, a Oni gu­be.
Uzmi­mo da pred­sjed­nik dr­ža­ve ili vla­de ka­že, kao što je srp­ski vi­še pu­ta ka­zao, da će usko­ro „pla­te bi­ti ve­će ne­go što su ika­da bi­le“. To je, bar ka­da je ri­ječ o Sr­bi­ji, bi­lo i vje­ro­vat­no će još po­do­sta du­go bi­ti ne­tač­no, ali se mo­že ra­zu­mje­ti kao pre­u­ve­li­ča­va­nje. Smi­sao je da će pla­te bi­ti po­ve­ća­ne u od­no­su na po­sto­je­će. To je­ste laž, ali ka­ko go­to­vo sva­ko ra­zu­mi­je da je sa­mo ri­ječ o po­ve­ća­nju pla­ta, to se shva­ta kao pre­u­ve­li­ča­va­nje, i za­pra­vo je ne­ka vr­sta re­kla­mi­ra­nja, i mo­glo bi da se na­zo­ve ne­u­spje­lom la­ži.
Pre­u­ve­li­ča­va­nje ni­je ka­rak­te­ri­stič­no za po­pu­li­zam ili ne sa­mo po se­bi. U de­mo­kra­ti­ja­ma ni­je ne­u­o­bi­ča­je­no da se po­li­tič­ka po­nu­da uljep­ša­va, vi­še ili ma­nje vje­što ili uspje­šno. Uzmi­mo, me­đu­tim, da mi­ni­star­stvo, ne tek mi­ni­star fi­nan­si­ja, sa­op­šti ka­ko je sta­nje u jav­nim fi­nan­si­ja­ma bo­lje ne­go što je ika­da bi­lo. To će naj­če­šće bi­ti po­gre­šno i, ako se ne is­pra­vi, bi­će laž. Jer mi­ni­star­stva, bi­ro­kra­ti­je uop­šte, po pri­ro­di stva­ri, ne pre­u­ve­li­ča­va­ju. Gre­ške su sva­ka­ko mo­gu­će i uosta­lom oče­ki­va­ne, pre­u­ve­li­ča­va­nja ni­su. Ako to ni­je oči­gled­no, uzmi­mo da je ri­ječ o iz­ja­va­ma dr­žav­ne sta­ti­sti­ke. Ja­sno je da mo­že da gri­je­ši, ali ne i da pre­u­ve­li­ča­va, pa ne­sprem­nost da se gre­ške ko­ri­gu­ju je­ste sprem­nost da se la­že.
Ni to ni­je ka­rak­te­ri­stič­no za po­pu­li­zam. Ne ne­do­sta­ju pri­mje­ri de­mo­krat­skih i raz­vi­je­nih dr­ža­va u ko­ji­ma bi­ro­kra­ti­ja ni­je ne­pri­stra­sna, po­seb­no ka­da je ri­ječ o jav­nim fi­nan­si­ja­ma, ali i o tr­ži­štu ra­da i dru­gim po­da­ci­ma ko­ji bi mo­gli da uti­ču na po­li­tič­ku kon­ku­ren­ci­ju i jav­nu po­dr­šku. Re­ci­mo, ne­ma­li broj cen­tral­nih ba­na­ka, da­nas ma­nji broj ne­go u re­la­tiv­no sko­ra­šnjoj pro­šlo­sti, ni­je sklon tran­spa­rent­no­sti pod iz­go­vo­rom da bi pu­na in­for­mi­sa­nost jav­no­sti o, re­ci­mo, na­mje­ra­va­noj mo­ne­tar­noj po­li­ti­ci, mo­gla da ima ne­že­lje­ne po­sle­di­ce po pri­vred­nu sta­bil­nost i ak­tiv­nost. Ge­ne­ral­no, dis­kre­ci­o­na moć, sma­tra se, uti­caj­ni­ja je ako se dr­ži u taj­no­sti, pa se za­to jav­nost ne oba­vje­šta­va, što na­rav­no či­ni sva oba­vje­šte­nja la­žnim, ali to se oprav­da­va kao ko­ri­sna laž.
Pre­u­ve­li­ča­va­nja, pri­kri­va­nje po­da­ta­ka i či­sta, ali na­vod­no ko­ri­sna, laž ni­su ka­rak­te­ri­sti­ke spe­ci­fič­ne za po­pu­li­zam. Sva­ka­ko ne za nje­go­ve sa­vre­me­ne ob­no­vi­te­lje. Ko­ji, ovi da­na­šnji, ni­su za­pra­vo raz­li­či­ti od onih ko­je zna­mo već sto­ti­nak go­di­na, od Ok­to­bar­ske re­vo­lu­ci­je u Ru­si­ji i od kra­ja Pr­vog svjet­skog ra­ta. Po­pu­li­zam in­spi­ri­san li­je­vim ili de­snim re­vo­lu­ci­ja­ma u po­sled­njih sto­ti­nak go­di­na je­ste otvo­re­na po­li­ti­ka ne­prav­di. Ova ka­rak­te­ri­sti­ka se vi­di u ob­no­vlje­nim po­pu­li­stič­kim po­kre­ti­ma i vla­da­ma ši­rom svi­je­ta, a po­seb­no ta­mo gdje bi upra­vo iz isto­rij­skih raz­lo­ga tre­ba­lo da ih ni­ka­ko ne­ma ili da bar ne sti­ču po­pu­lar­nost – u Evro­pi i Sje­di­nje­nim Dr­ža­va­ma.
Za po­li­ti­ku ne­prav­di je ka­rak­te­ri­stič­na otvo­re­na dis­kri­mi­na­ci­ja, ko­ja je da­nas uglav­nom na­ci­o­na­li­stič­ka. Do­du­še, i kla­sni po­pu­li­zam je če­sto bio na­ci­o­na­li­stič­ki, ali to osta­vljam po stra­ni. Za­ni­mlji­vo je za­što dis­kri­mi­na­ci­ja, za­što na­no­še­nje ne­prav­di, za­što otvo­re­no ospo­ra­va­nje tu­đuh pra­va, jed­na­kih pra­va za­pra­vo, za­što po­li­tič­ko na­si­lje, jer je o to­me ri­ječ, mo­že da bu­de po­li­tič­ki po­pu­lar­no? I ko­je su pred­vi­dlji­ve, pri­je sve­ga, mo­ral­ne po­sle­di­ce?
Obič­no se oče­ku­je da ne­prav­de iza­zi­va­ju re­volt, pa vla­sti te­že da ih, naj­če­šće, oprav­da­ju vi­šim ci­lje­vi­ma, ili ih pri­kri­va­ju, što će re­ći la­žu da ih one mo­ti­vi­šu ili da im je to cilj. Laž je, na­rav­no, već sa­ma po se­bi vid na­si­lja, iz­vor ne­prav­di. Po­pu­li­sti, me­đu­tim, mo­bi­li­šu po­dr­šku obe­ća­nji­ma da će bi­ti ne­pra­ved­ni, da će le­ga­li­zo­va­ti dis­kri­mi­ni­sa­nje od­re­đe­nih ka­te­go­ri­ja lju­di. Stran­ci, ko­ji su to po ne­kom kri­te­ri­ju­mu, re­ci­mo na­ci­o­nal­nom, ne­ki dru­gi, na­ro­du su stra­ni ili su, ka­ko se ka­že, što je još go­re, od­na­ro­đe­ni, i naj­če­šća su me­ta. Ali, na­rav­no, kla­sne, pol­ne, vjer­ske, raz­li­ke u ži­vot­nom sti­lu i uosta­lom kul­tur­ne i ide­o­lo­ške gru­pe mo­gu da bu­du pred­met po­pu­li­stič­ke dis­kri­mi­na­ci­je. Tri su pri­vlač­ne ka­rak­te­ri­sti­ke po­li­ti­ke ne­prav­di.
Jed­na je­ste da vo­đe ili stran­ke ko­ji su sprem­ni da od­luč­no spro­vo­de ne­prav­de oslo­ba­đa­ju od mo­ral­nih oba­ve­za pre­ma dis­kri­mi­ni­sa­nim gru­pa­ma one ko­ji oče­ku­ju da se od tih ne­prav­di oko­ri­ste. Što se od­luč­ni­je ne­gi­ra­ju pra­va dru­gih, to su ma­nje na­še oba­ve­ze pre­ma nji­ma.
Dru­ga je­ste da je vo­đa moć­ni­ji uko­li­ko je sprem­ni­ji na ve­će ili što je mo­gu­će ma­nje oprav­da­ne ne­prav­de. Po­li­ti­ka ne­prav­di je­ste sred­stvo po­ve­ća­nja mo­ći stran­ke, gru­pe, dru­ži­ne ili već onih ko­ji su sprem­ni da se njo­me ru­ko­vo­de.
Tre­ća je­ste auto­ri­ta­ri­zam, jer je moć kon­cen­tri­sa­na u ru­ka­ma vo­đe od­luč­ni­ja i efi­ka­sni­ja. Po­pu­li­stič­ki po­kre­ti mo­gu da bu­du pro­iz­vod vo­đe, a mo­gu i da pro­iz­ve­du vo­đu; je­din­stvo vo­lje je u sva­kom slu­ča­ju neo­p­hod­no, a to pod­ra­zu­mi­je­va auto­ri­tet vo­đe, što će re­ći auto­ri­ta­ri­zam.
Ključ­no je da po­li­ti­ka ne­prav­de nad­ja­ča ot­por ko­ji ne­prav­de ne­mi­nov­no pod­sti­ču. Za to je po­treb­na jav­na mo­ral­na sla­bost, po­li­tič­ka akra­sia, gde jed­na gru­pa ima ne­po­sred­ne ko­ri­sti od ne­prav­de, sti­če moć i vlast, a ve­ća gru­pa, ko­ja mo­že bi­ti i ve­ći­na dru­štva, na­rod da­kle, ima po­sred­ne ko­ri­sti, usled če­ga su pri­pad­ni­ci na­ro­da sprem­ni da bu­du sa­put­ni­ci vo­đe i vla­sti ko­ji spro­vo­de dis­kri­mi­na­ci­je.
U kon­tek­stu po­li­ti­ke ne­prav­di, ne­za­vi­sno od nje­nog uspje­ha, la­ži ni­su sa­mo iz­vr­ta­nje či­nje­ni­ca ili pre­u­ve­li­ča­va­nje, već ima­ju mo­ral­nu te­ži­nu. Obič­no, u pe­ri­o­du uspo­na, vr­še­nje ne­prav­di za­no­si, to je Sta­lji­no­vo sta­nje „opi­je­no­sti uspje­hom“. Što mo­že da se iz­ra­ža­va i u pre­u­ve­li­ča­va­nji­ma – o pre­po­ro­du jed­ne ili dru­ge vr­ste. Po­tom se, u pe­ri­o­du pa­da, la­že i či­ne se ne­prav­de sa­svim bez­ob­zir­no.
Pri­rod­no je da ne­prav­de pod­sti­ču ot­por, uosta­lom kao i la­ži, osim uko­li­ko je, da se ta­ko iz­ra­zim, sta­nje stva­ri upra­vo za­sno­va­no na ne­prav­da­ma i la­ži­ma. Usled če­ga je po­pu­li­stič­ka po­li­ti­ka odr­ži­va, ma­da na­rav­no ne do­vi­je­ka. Ako je tre­ba­lo da se us­pro­ti­vi­te ne­prav­da­ma, a ni­ste, iz ko­ri­sto­lju­blja jed­ne ili dru­ge vr­ste, po­li­ti­ka ne­prav­di po toj osno­vi mo­že da ra­ču­na na vas, na po­pu­li­zam, čak i ka­da je pre­ma va­ma ne­pra­ved­na.
Pe­šča­nik.net

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"