Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Predsjednik opštine dijeli tendere Šarićevim ortacima * Bebu udavila da bi se osvetila mužu * Pejović zatvorio kop Zagrad * Sveti Vasilije sabrao hiljade vjernika * Predsjednik opštine dijeli tendere Šarićevim ortacima * Liberalni totalitarizam * Huk
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Johanes Han, evropski komesar za proširenje:
Blokada pregovora Crne Gore sa EU još je moguća.

Vic Dana :)

ljaju s onim Englezom. Kako te samo ljubio! Mogao ti je učiniti sve šta je htio, a ti ni riječi!
- Pa, kako sam mogla, kad ne znam ni riječ engleskog.

Pričaju Mujo i Haso, pa kaže Mujo Hasi:
– Haso, da znaš kako su mene jurile žene kad sam bio mlađi?
– A što te više ne jure?
– Pa, više im ne kradem tašne.


Šeta Mujo ulicom i ispadne mu pola marke u šaht. Pomisi:
– Vala mi se za to ne isplati silazit‘.
Uze iz džepa dvije marke, baci ih u šaht i reče:
– E, sad se isplati sići...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav SVIJET 2018
Mišić Dijamanti i čokolada Stvorena je situacija u kojoj je Tramp protiv svijeta, a svijet protiv Trampa. Pri čemu će svijet manje nauditi Trampu nego Tramp svijetu
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

„Razum je oduvijek postojao, ali ne uvijek u razumnoj formi”, citat je koji se pripisuje Karlu Marksu, njemačkom filozofu, istoričaru, sociologu, ekonomisti, novinaru i najuticajnijem teoretičaru revolucije dosad, čiji je 200. rođendan (5.maj) obilježen mnogim esejima kojima je zajedničko da je ”bio u pravu” - da su njegove dijagnoze o kapitalističkom društvu relevantne i danas.
Da je dalekovid bio i njegov pomenuti citat pokazalo se i prošle nedjelje kada je američki predsjednik Donald Tramp raskinuo nuklearni sporazum sa Iranom i time najveću svjetsku silu oslobodio obaveza iz multilateralnog dokumenta čiji su potpisnici još i Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Rusija, Kina i EU.
Ako je u tom raskidu bilo nekog razuma, on je znan samo Trampu i spoljnopolitičkim jastrebovima u njegovom okruženju: svi drugi su jednodušni u stavu da je svijet poslije toga manje bezbjedno mjesto nego što je bio.
Obraloženje koje je stiglo iz Bijele kuće glasilo je da je taj sporazum loš, ali Tramp je ostao bez riječi kad ga je jedan američki novinar upitao kako će ovaj raskid povećati bezbjednost Amerike, kada je jedan od najvjerovatnijih scenarija za ono što će uslijediti – novi američki rat na Bliskom istoku, u okolnostima kad nije dovršila ni davno započete stare ratove.
Zasad je sigurno da je ovaj potez kapisla višestrukih kriza, od kojih je najupadljivija ona u transatlantskim odnosima. Najavljena je u zajedničkoj izjavi njemačke kancelarke, francuskog predsjednika i britanske premijerke, koji su podsjetili da je rečeni sporazum (potpisan 2015.) jednoglasno odobrio Savjet bezbjednosti i da kao takav „ostaje obavezujući pravni okvir za rješavanje sporova oko iranskog nuklearnog programa”.
Time je ne baš uvijeno rečeno da je SAD, a ne Iran, strana koja ga krši, a još važniji dio ove poruke Merkelove, Makrona i Tereze Mej je da će se njihove zemlje sporazuma pridržavati, kao i da će u to nastojati da ubijede i Rusiju, Kinu i, naravno, Iran. Uprkos Trampu, i baš zbog njega.
Mediji su ukazali da je ovo najdrastičnije razmimoilaženje u transatlantskoj alijansi od njene pobjede nad Hitlerom i da nikad ranije njen predvodnik, američki predsjednik, nije u ovolikoj mjeri ostao izolovan i tako izričito okarakterisan kao međunarodni prestupnik.
Zašto je Trampu ovo bilo potrebno, kakva je njegova računica i šta su mogući, a šta vjerovatni ishodi?
Najprije, ovo je bilo jedno od njegovih predizbornih obećanja, ali su kako stvari stoje, i motivi i obećanje i njegovo izvršenje veoma malo zasnovani na nekoj strateškoj viziji, a u mnogo većoj mjeri na Trampovoj sujeti. On, naime, ne krije da ne podnosi svog prethodnika Baraka Obamu i da je dobar dio njegovog predsjedničkog programa zasnovan na želji da poništi ono što mu je u nasleđe predao prvi crni predsjednik SAD.
Neki Trampovi savjetnici su, doduše, uvereni da se i bez rata, samo žestokim prijetnjama i pooštravanjem sankcija, može iznuditi promjena iranskog teokratskog režima (što se u Vašingtonu priželjkuje još od iranske revolucije iz 1979), mada iskustvo skorašnje istorije govori da je ovo samo mogući uvod u još jedan ”glupi” i sasvim nepotreban američki rat, sličan onom sa Irakom, i u novu svjetsku krizu u kojoj ne može da bude pobjednika, ali će prozvesti mnogo ”kolateralne štete”.
Stvorena je dakle situacija u kojoj je Tramp protiv svijeta, a svijet (sa malim izuzecima – ovo zaoštravanje podržali su Izrael i Saudijska Arabija) protiv Trampa. Pri čemu će svijet manje nauditi Trampu nego Tramp svijetu.
Protivljenje Evrope raskidu sporazuma sa Iranom je bezzubo: ona je u tolikoj mjeri zavisna od Amerike – bezbjednosno, ekonomski i politički – da joj ne može ništa; prije ili kasnije moraće da ”legne na rudu”. Praktično svaka evropska multinacionalna kompanija moraće da prekine ili da drastično smanji svoje poslovanje sa Iranom, jer je svestrano povezana sa američkim dobavljačima i američkim bankama.
Iran neće pasti na koljena – jedan od rezultata nove krize je porast cijena nafte koju će svakako nastaviti da kupuju dvije njegove velike mušterije, Kina i Indija. U Teheranu se međutim već vaga šta je sa stanovišta nacionalnoih interesa isplativije: da zemlja ostane vjerna slovu sporazuma i nastavi da „dijamante trampi za čokoladu”: obuzdava svoje nuklearne ambicije i zauzvrat dobija skromnu ekonomsku pomoć - ili da najuri međunarodne inspektore i sprintom krene do osvajanja tehnologije izrade nuklearne bombe. Imajući prije svega u vidu respekt koji odnedavno iz Vašingtona dobija mnogo manja i zaostalija Sjeverna Koreja, pošto je prije toga ubjedljivo pokazala snagu svojih nuklearnih dijamanata.
Amerika je, ukazuju i mnogi tamošnji eksperti, povukla najgori spoljnopolitički potez od invazije na Irak. Ostaje da se, između ostalog, vidi i koliko će iranski primjer zaplašiti ili ohrabriti Kim Džong Una, koji tek treba da sklopi sjevernokorejsku nuklearnu pogodbu s Trampom.
(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik,, Politike‘‘)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"