Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dolazimo kad potpišete * Režim progoni moju porodicu * Ako vlast neće, narod će stopirati tajkune * Izgubili 10 miliona zbog kineskog kredita * Opozicione opštine ostaju i bez poreza * Penzioneri sve lošije žive * Čobeljić: Vojna policija provalila u Sindikat - MO: Podmeće penzionisani potpukovnik
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR VUČIĆ PREDSJEDNIK SRBIJE:
Mi smo kriminalcima zabranili da uđu na teritoriju Srbije, a Crna Gora onima koji drugačije misle, bilo da su intelektualci ili ne. I opet smo mi krivi. A za šta to?

Vic Dana :)

Bila dva Zemunca na slavi. Jedan počeo da jede prstima, a drugi će:
– Nožem, brate, nožem...
A ovaj će na to:
– Koga, brate, koga?!

Dođe žena u teretanu i spazi prekrasno građenog nabildovanog tipa i skupi hrabrosti da mu priđe:
– Znaš, ti si meni tako sladak, k‘o bombon! Što radiš u subotu naveče?
– Prsa i ramena! – odgovara lik.

Nazove plavuša i upita:
– Oprostite, jesam li dobila 111-555?
S druge strane žice odgovara (takođe plavuša):
– Ne, dobili ste stojedanaest petstopedesetpet.
– Onda oprostite što sam vas probudila.
– Nema veze, ionako je zvonio telefon.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2018-12-23 SVIJET 2018
Mišić Tramp je poslao pisma Svako je u Trampovim pismima vidio ono što mu se svidjelo (neki i američki pristanak za „razgraničenje”), ali je sasvim izgledno da svi na kraju ostaju razočarani
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić


U glavnom balkanskom zapletu, onom između Srbije i Kosova, u godini koju upravo ispraćamo mnogo toga se događalo, ali se, kad se sve sabere i oduzme, malo toga suštinski promijenilo.
Završnica je doduše obilježena „kontrolisanim napetostima” izazvanim političkom ofanzivom Prištine čiji je rezultat de fakto blokada uvoza robe iz Srbije uvođenjem carina od sto odsto. To je dovelo i do potpune blokade „dijaloga” u okviru „Briselskog procesa”, kako je međunarodna birokratija krstila zasad jalova nastojanja da se postigne, da opet upotrebim njenu formulaciju, „sveobuhvatni i pravno obavezujući sporazum o normalizaciji”, što će reći da se problem koji je završni čin rastakanja Jugoslavije – riješi.
U tom pogledu ova godina je trebalo da bude godina preokreta, ali je donijela malo pomaka u traganju za, kad je o srpskoj strani riječ, željenim „kompromisom”, koji se u Beogradu definiše kao rasplet u kojem „niko ne dobija sve što želi”.
U čitavoj situaciji, na prvi pogled beznadežnoj, postoji jedna zagonetka: da li je ono što se vidi zaista i ono što se događa i da li su briselski susreti bili samo neka vrsta simulacije koja je zaklanjala pogled na ono što se događa iza scene?
Više nego sve drugo, na ovo su pažnju skrenula dva gotovo istovjetna pisma sa uobičajeno grotesknim potpisom predsjednika SAD Donalda Trampa, poslata 14. decembra na adrese predsjednika Srbije i predsjednika Kosova.
U svakom se, u samo desetak rečenica, konstatuje ono što dosad niko drugi nije primijetio: da je pomenuti sporazum „na dohvat ruke” i da bi dvojica lidera trebalo da tu šansu iskoriste, za šta bi bili nagrađeni specijalnom počašću: prijemom u Bijeloj kući.
Jedan srpski tabloid je ovome pridodao i Nobelovu nagradu za mir, koja je kao mogućnost, u opticaju bila i ranije, s tim što bi sada, pored Aleksandra Vučića i Hašima Tačija, treći laureat, umjesto šefice EU diplomatije Federike Mogerini, bio Tramp.
Pisma su protumačena na više načina: za jedne su podrška i podsticaj, za druge ultimatum, za treće konačan dokaz da Amerika Evropi preotima liderstvo u rješavanju ovog problema, a za četvrte konačan dokaz promjene američke politike…
Svako je, dakle, u Trampovim pismima vidio ono što mu se svidjelo (neki i američki pristanak za „razgraničenje”), ali je sasvim izgledno da svi na kraju ostaju razočarani.
Ono što ipak nije sporno, to je da do hepienda u ovoj drami vodi više puteva i da njeni akteri ne uspijevaju da se usaglase kojim da krenu.
Predsjednik Srbije povodom Trampovog pisma, kojim se, začudo, nije hvalio kao njegov sagovornik iz Prištine, insistira da dogovor nikako „nije blizu”, a iz svih njegovih izjava proizilazi da očajnički pokušava da se uhvati za nešto što bi mogao da proglasi za kompromis, pošto je već priznao da Srbija u ovom momentu „nema ništa”, te da bi dobitak bio „i jedan kvadrat” Kosova koji bi ostao u sastavu Srbije.
Na drugoj strani pak, igru, umjesto predsjednika Tačija sve više vodi premijer Ramuš Haradinaj čija je strategija potvrđivanje kosovske državnosti, čak i potezima koji su daleko od toga da budu politički korektni, kao što je blokada namirnica iz Srbije.
Njegova najnovija inicijativa, koja mu daje prednost na pregovaračkoj šahovskoj tabli, jeste objelodanjivanje nacrta sveobuhvatnog sporazuma sa Srbijom, dokumenta od 30 strana (očigledno prethodno usaglašenog među akterima tamošnje političke scene), koji u prvim danima sa srpske strane nije zvanično komentarisan.
Od Beograda – i predsjednika Vučića koji je solo arbitar srpske politike – očekuje se da uzvrate sopstvenom platformom ili nekim kontra predlogom, što bi bila podloga za obnovu pregovora. U starom ili (što je vjerovatnije) nekom novom formatu, sa istom posrednicom (Mogerini), ili nekim drugim aranžmanom, sa pridodatom Amerikom (koja je i dosad bila u susjednoj sobi), ili u nekom širem međunarodnom forumu koji bi uključivao i dvije članice Savjeta bezbjednosti koje su dosad bile po strani, Rusiju i Kinu.
Varijanta alternativna dosadašnjoj čini se svrsishodnijom, s obzirom na jalovost dosadašnjeg dijaloga, koji nije uključivao mehanizme za realizaciju već dogovorenog, što je dovelo u pitanje i sam smisao sporazumijevanja.
Prije toga treba, međutim, razriješiti dilemu: da li je međunarodnim faktorima zaista stalo da se problem što prije reši, ili im odgovara situacija što gore to bolje, ma kako to na prvi pogled bilo nelogično.
Primjetno je inače da se Kosovu više žuri nego Srbiji, gdje opstaje iluzija da će se neka spasonosna formula pojaviti sama od sebe, bez prethodno mukotrpnog sagledavanja šta je od poželjnog moguće, kao i koje sve žabe se moraju progutati. I uvažavanja starog pravila da ono što ne može da se promijeni, mora da se prihvati, bolje ranije nego kasnije.
(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik „Politike”)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"