Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ukinuta presuda za ubistvo Šćekića * Hitno je samo kad Đukanoviću prijete * Milove firme vrijede 18 miliona * Ova vlast je gora od okupatora * Istekao rok za raspuštanje Skupštine, Vlada ćuti * Svijet na putu „klimatskog aparthejda“ * Novi pritisci Prištine, Srbi pred humanitarnom katastrofom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Velibor Džomić, koordinator pravnog savjeta MCP:
– Besmisleno je da se vode sudski sporovi o tome da li je crkva crkvena ili džamija džamijska, jer je to isto kao da danas na sudu dokazujete da je zemlja okrugla ili da je more veliko.

Vic Dana :)

Mujo krenuo u večernju školu i nakon nekog vremena prozove ga profesor na času matematike:
- Mujo, kol’ko je dva plus dva?
Mujo ispali kao iz topa:- Čet’r’!
Profesor ga pohvali:
- Sjedi, pet!
Mujo zagunđa sebi u bradu:
- Ma znao sam da je pet...

Zašto je kalkulator najbolji čovjekov prijatelj?
- Zato što na njega uvjek možeš računati.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav
Priča o demokratiji Otvoreno društvo je sinonim za uređeno demokratsko društvo koje je potpuna suprotnost raznim zatvorenim tradicionalnim i novim totalitarnim društvima
Dan - novi portal
-Piše: Vojislav Bulatović

Karl Marks i Karl Poper u priči o demokratiji. Priču (učenje) prvog znamo (živjeli smo je) a kontra priča drugog, koju na pozornici života tek početnički igramo, biće u narednom izlaganju predstavljena.

Politički proces je permanentan i sveprožimajući – totalni društveni fenomen. U velikim zajednicama (državama) on je kao blaže uzburkana morska površina koja negdje više, negdje manje, daje znakove svoje moći. Rijetko je to destruktivni cunami koji remeti svakodnevni život i donosi štetu. Gledamo, na primjer, političku uzburkanost u Americi ili Engleskoj (predsjednički izbori i „Bregzit“). Komplikacije tog talasanja zahvataju samo političke elite (elite vlasti) i društvene institucije (predstavničke, izvršne i pravosudne). Život društvene zajednice teče autonomno svojim tokom. Širom planete osobine tog procesa su specifične i nepredvidljive, kao i klimatska dešavanja. Ovo se naročito odnosi na nerazvijene i male zemlje gdje su politički procesi burniji, odnosi sa vlašću neposredniji, a društvene protivrječnosti izraženije i strukture nestabilnije. Ovdje je situacija komplikovanija utoliko više ukoliko su jači spoljni uticaji. A naš život je u zajednici (od lokalne „ćelije“ do globalnog „organizma“) gdje se samo u njoj možemo osamiti (tako je govorio K. Marks).

Pitanje je: kako u zajednici opstati i naći svoje mjesto? Koja je ta ogromna mitološka, filozofska, naučna, umjetnička, vjeronaučna i nadasve, politička priča?! Niko ne može od nje pobjeći, čak i onaj nepismeni – stići će ga elektronski mediji! Ovdje bih se osvrnuo samo na jednu priču, na kojoj rade vjekovima, od prostog svijeta do velikih umova širom naše planete. Ostavila nam je, u svom embrionu, grčka civilizacija. To je priča o demokratiji. Uvjereni smo da svi znamo šta je to, ali nema kraja negacijama i afirmacijama, tvrdnjama i osporavanjima. V.I. Lenjin je govorio „kad bi ljudi imali interesa i matematičke aksiome bi osporavali”. Demokratija se zaista duboko uvukla u život i interese ljudi. Dakle, priča o njoj biće i u budućnosti garantovano beskrajna: više praktična nego teorijska!

Šta se zaista krije, pod krovom demokratije? Ako bi nam svetionik za istraživanje bila definicija (bez obzira na njene varijacije) onda bi nam se moglo učiniti da je to prostor neupitne jasnoće. Tu ne bi bilo mjesta za političke i klasne sukobe visokog intenziteta, za vlastoljubive manipulacije, prevare, zločine, korupciju, zloupotrebu vlasti, upotrebu sile, pobune, udare i revolucije, autokratije, fašizam i diktature, oligarhe i plutokrate, naciokrate i klerikalce i mnogo, mnogo tih antidemokratskih mutacija koje se koriste kao sredstvo za vladanje narodom. Teoretičar Aleksis de Tokvil skovao je svojevremeno naziv za režim Napoleona III, demokratski despotizam (lingvisti bi pod ovim izrazom identifikovali stilsku figuru oksimoron – nespojive suprotnosti). Taj despotski režim je idealan tip za majstorstvo političke prevare i manipulacije „suverenošću narodnom“, gdje se izgubljeni, dezorijentisani i strogo kontrolisani građanin kao puka brojka zloupotrebljava da bi se stvorila slika masovne podrške autokratiji (despotizmu). Kad političari danas upozoravaju na opasnost populizma po demokratiju, onda ciljaju, pored nekih savremenih mamaca za mase, i na ovaj istorijski primjer. (Podsjetimo se svježih primjera imigranata, fašističkih parola o naci-identitetu, poziva za odbranu religijskih vrijednosti i sl.).

Moj podsticaj da pišem o ovoj temi je i često pominjani Džordž Soroš, američki finansijski moćnik (i subverzivni demokrata), koji je uložio značajna sredstva u zemljama bivšeg socijalističkog lagera za podsticanje i usmjeravanje tranzicijskih promjena pod parolom: „otvoreno društvo“. Svjetski poznato ime, filozof i teoretičar „otvorenog društva“, Karl Poper, davno je lansirao ovaj pojam u svom dijelu „Otvoreno društvo i njegovi neprijatelji“. (Prvo izdanje 1944., onda se ređaju mnoga prerađena i dopunjena izdanja na mnogo jezika. Na našem jeziku se pojavilo u izdanju BIGZ-a 1993.). Otvoreno društvo je sinonim za uređeno demokratsko društvo koje je potpuna suprotnost raznim zatvorenim tradicionalnim i novim totalitarnim društvima. Ono je otvoreno unutar sebe prema potrebana njegovih građana i bez „tvrđava“ na bazi klasnih (elitističkih), birokrtaskih, nacionalnih ili partijskih posebnih interesa. Ono je otvoreno i prema vanjskom (globalnom) svijetu participirajući u njemu prema svojim mogućnostima. Nažalost, otvaranje društava često liči na bolno otvaranje biserne školjke radi pljačkanja njenog dragocjenog proizvoda. Poper se zalaže za otvoreno društvo građanskog tipa s „blagim formama socijalizma“ (država blagostanja). Otvoreno društvo mora da bude uvijek otvoreno za kritičko mišljenje, za „demokratske društvene rekonstrukcije“, za „društveni inženjering korak po korak“, za slobodan angažman individue koja ne priznaje načelo: „ili slijedi Vođu, ili sam postani Vođa!“, jer ovaj izbor uvijek znači „pasivno podređivanje snagama znanim ili anonimnim, koje vladaju društvom“... Otvoreno društvo je nespojivo sa komunističkim kolektivizmom (po Marksovom učenju) koji neminovno završava piramidalnom strukturom društva sa neprikosnovenim partijskim vođom na vrhu.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"