Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vučićevom poslaniku dali 1,5 miliona eura kredita * Đikanović na Milovom fakultetu zaradio 3.700 * Nova većina sjutra smjenjuje Jokića * Iz Ćehotine izvadili tonu mrtve ribe * "Furija" nepremostiva prepreka, za bronzu sa Britanijom * Poznato šest finalista * Srpski generali i oficiri na kosovskim optužnicama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-07-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mladen Bojanić, bivši predsjednički kandidat:
– Tužilaštvo je još jednom pokazalo da radi u interesu Mila Đukanovića.

Vic Dana :)

Fata dolazi kući naveče, a Mujo ljut čeka u kuhinji večeru, pa je odmah s vrata napadne:
- A đe s’ ti dosad, bona?
Fata digne nos:
- U salonu ljepote, bolan!
Mujo je pogleda:
- I šta, opet ne radi?

- Zašto plavuša stoji pred ogledalom zatvorenih očiju?
- Da vidi kako izgleda kad spava...

Sretne Mujo Hasa:
- Priča se da si se oženio?
- Da, oženio sam se.
- A zašto? - Pa nije mi se sviđala hrana u menzama.
- I? Sada?
- Sada mi se sviđa.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav SVIJET 2019
Milan Mišić Briselska trgovina
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

Početak ljeta na globalnoj političkoj sceni obilježen je nekim već starim zapletima – hoće li biti rata Amerike sa Iranom još je glavna nedoumica – i nekim neočekivanim raspletima kao što je kompromis evropskih lidera oko novih čelnika EU.
Kompromis je neophodan za svaki konsenzus, ali ono što se početkom minule sedmice događalo u Briselu bila je istinska politička trgovina koja je potrajala tri dana i tri noći, da bi se na kraju stiglo do ličnosti „koje svi mogu da podnesu”.
Bio je to proces koji je, više nego u nekim prethodnim situacijama, pokazao da je Unija jedna nesložna familija u kojoj su interesi iznad principa.
Posao je bio da se, poslije izbora za Evropski parlament (EP) – jedne politički izuzetno komplikovane procedure „transnacionalne demokratije” – izaberu novi čelnici, pri čemu je glavna pažnja bila usredsrijeđena na tri položaja sa kojih se obavljaju najvažniji poslovi Unije: predsjednika Evropske komisije (šefa „vlade” EU koji komanduje vojskom od 33.000 činovnika), novog predsjednika Evropske banke i novog šefa diplomatije i bezbjednosti.
Ako ste makar ovlašno pratili politiku briselskog kluba, onda već znate da je trebalo usaglasiti ko će na pomenutim mjestima da zamijeni luksemburškog političara Žan Kloda Junkera i Italijane Marija Dragija i Federiku Mogerini.
Očekivalo se da će to biti relativno jednostavan posao: glavni favoriti su, logično, bili nosioci lista na izborima za EP, čiji je ishod bio da je sačuvana premoć centrističkih partije desnice i ljevice, mada su na dobitku bili i njihovi populistički izazivači.
Uslijedilo je, međutim, veliko miješanje karata kojim su dirigovali Angela Merkel i Emanuel Makron, mada je ostalo nejasno da li je ono oko čega su se svi usaglasili bilo iznuđeno ili od samog početka planirano.
Ukratko, mjesto čelnika EK preuzima Njemačka (po prvi put u poslednje 53 godine), Evropska banka je u rukama Francuske, a Mogerinijevu nasleđuje šef španske diplomatije.
Nova predsjednica EK treba da bude Ursula fon der Lajen, koja je u vladi kancelarke Merkel od 2013. bila ne baš uspješna ministarka odbrane. Brodom euro zone kormilariće dosadašnja šefica MMF-a Kristin Lagard (koja inače nije ekonomista, nego pravnik), dok će u ovom momentu u beznadežnim pregovorima između Beograda i Prištine posredovati Španac Đozep Borelj, čija zemlja nije priznala Kosovo (što ne bi trebalo da bude problem, jer njegov posao će biti da vodi zajedničku EU politiku – u mjeri u kojoj ona postoji).
Ovi kandidati treba da budu ovjereni u EP, gdje su iznenađenja moguća, mada se ne očekuju. Ali sve što se dešavalo prilikom ovog pogađanja najavljuje da će ubuduće biti manje EU jedinstva, a više svađa i neprincipijelnih koalicija, odnosno podjela na EU istok i zapad, sjever i jug. To se najbolje vidjelo miniranjem najkvalifikovanijeg kandidata za čelnika EK, holandskog socijaldemokrate Fransa Timermansa od strane Mađarske i Poljske. Mana mu je bila što se zalagao za vladavinu prava više nego što je to bilo po ukusu vodećih EU populista Orbana i Kačinjskog.
Šta će posle ovoga biti sa „čekaonicom”, odnosno kakve su posledice za nas? Da li će se nastaviti obostrano samozavaravanje: da će oni da nas prime, a da ćemo mi da se reformišemo? Kako stvari stoje, i odgovor na to pitanje biće na čekanju.
(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik ,,Politike‘‘)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"