Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Jučerašnje „ludake” danas zovu na pregovore * Zbog autoputa smanjili plate, uveli akcize i povećali PDV * Krstović izrešetan u autu ispred kuće * Djevojčicu primorao na seks pa je snimao? * Jedne puštaju, druge privode * Za nezakonita snimanja niko ne odgovara * Institucije u blokadi, fer izbori ni na pomolu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-01-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milo Đukanović, predsjednik Crne Gore:
– Ne dozvolite da se vaša vjerska sloboda zloupotrebljava, ne dozvolite da budete dio tog ludačkog pokreta.

Vic Dana :)

Došla baka doktoru i žali se da je nešto boli.
Upita ti nju doktor:
- A de mi reci, bako, gdje te boli?
A na to će baka:
- Ma, sinko, boli me i ovdje i kod kuće!


Razgovaraju Mujo i Haso:
„Znaš li ti Mujo koje su dvije najopasnije zarazne bolesti današnjice”?
„Nemam ti ja pojma o tim stvarima, bolan”.
„Eh, pa SIDA i ptičiji grip jarane, kako to ne znaš”?
„To se mene ne tiče. Ja niti imam curu, niti letim”!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2020-01-28
Libiji ostaje da se nada
Dan - novi portal
- Autor: Rajner Zolih

Njemački ministar spoljnih poslova je u nedjelju (19.1), na kraju berlinske konferencije o Libiji, istupio pred predstavnike stranih medija s optimizmom. Govorio je pragmatično. Učesnici su uspješno „došli do ključa kojim bi trebalo da riješimo libijski konflikt“, rekao je Haiko Mas. Sada bi samo trebalo da se „ključ stavi u bravu i okrene“. Pritom, naravno, nije zaboravio da naglasi da je „posao tek počeo“.

S obzirom na kompleksnost libijskog konflikta i ogromnog broja uključenih sila i interesa, bio je to veoma razuman dodatak – ali ne i za samog Masa. Jer on je djelovao prilično naivno na spoljnopolitičkom nivou.

Mješavina ciljanog optimizma i istovremenog umanjivanja prevelikih očekivanja omiljeni je obrazac međunarodne krizne diplomatije. Mas je takođe bez uvijanja mogao da kaže i sledeće: Vjerujemo da smo našli rješenje oko kojeg su se saglasile sve uključene strane, ali nažalost ne znamo da li će se svi držati dogovorenog i šta bismo mogli da uradimo u slučaju da se toga ne drže.

Takvo je stanje stvari u Libiji. Od „proboja“ ili istinske mirovne perspektive Libija je još uvijek miljama daleko.



VIŠE SE NIJE MOGLO POSTIĆI



Pritom je jedno nesporno: to što je Njemačka postigla konferencijom o Libiji jeste i biće diplomatsko remek-djelo. Došli su svi – od Vladimira Putina i Redžepa Tajipa Erdogana, preko američkog ministra spoljnih poslova Majka Pompea i egipatskog šefa države Abdela Fataha al Sisija, pa do libijskih rivala Kalife Haftara i Fajisa al Saradža. I skoro svi su imali sporedne uloge. Ali svi su izrazili dobru volju i spremnost na saradnju, i svi su navodno bili jedinstveni u tome da se konflikt ne može riješiti vojnim putem. Sa svojim ograničenim sredstvima Njemačka nije mogla da učini nešto više, ali trenutno na vidiku nema nikakve alternative.

Ključna pitanja ostaju ipak nerazjašnjena, a njihov opasni potencijal je ogroman. Naime, general Haftar u međuvremenu kontroliše 90 odsto libijske teritorije. To je bez ikakve sumnje vojni „uspjeh“ njegovih trupa i stranih pomagača – u koje se u najmanju ruku povremeno ubrajala i Francuska, ali prije svega Rusija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati. Oni zauzvrat žele da, uz saudijsku podršku, suzbiju turski uticaj u regionu.

Koliko je realno očekivati da će Haftar i njegovi pomagači da se odreknu svog dosadašnjeg „uspješnog recepta“ – osvajanja moći vojnim sredstvima? Šta bi time dobili? I ko bi zaista mogao da kontroliše situaciju ako Erdogan naloži da novi plaćenici dođu iz Sirije u Libiju ili ako Abu Dabi upotrijebi dronove-ubice kao podršku Haftaru? I na kraju: kako bi zaista, i sa neophodnim autoritetom, mogla da se kontrolišu kršenja primirja ili embargo na isporuke oružja ili pak da se kažnjava sankcijama, kada je specijalni izaslanik UN Gasan Salame u potpunosti odbacio mogućnost slanja međunarodnih mirovnih trupa, a pojedini isporučioci oružja Libiji su stalni članovi u Savjetu bezbjednosti i imaju pravo veta?



ZAJEDNIČKI KLjUČ?



Jedno se ipak može zaključiti: čak i nakon što je u srijedu (22.1.) napadnut aerodrom u Tripoliju, primirje se, sveukupno gledano, dobrim dijelom poštuje. Što je zasluga Njemačke – ali i Rusije i Turske koje zadržavaju svoj uticaj i žele da ga ubuduće i prošire. To bi moglo da dovede do novih političkih glavobolja u Evropi, jer bi tako EU još više mogla da se ucjenjuje kada se radi o izbjeglicama.

Berlinska konferencija nije mogla da pruži nove perspektive i izlaz izbjeglicama i migrantima koje su paravojne snage porobile i koje ih iskorišćavaju. Sumnja se, međutim, prvenstveno u to da li je u Berlinu zaista pronađen zajednički „ključ“ za rješenje pitanja moći, i da li su zaista sve uključene strane spremne da njime otvore nova vrata, što bi Libiji i Libijcima, ali i porobljenim afričkim migrantima, donijelo mir, slobodu i stabilnost. Ali, ako se pobliže sagledaju interesi i ambicije moći uključenih aktera, na kraju bi se moralo zaključiti sledeće: u ovom trenutku postoji samo nada.

dw.com


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"