Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
U policiji juče potpisano 90 aneksa ugovora * U policiji juče potpisano 90 aneksa ugovora * Rukovodioci tužilaštva bez trećeg mandata * Za Vladu da se razvlasti DPS * Policiji priznao, pred tužiteljkom negirao ubistvo * Režim bi da skrene pažnju sa ekonomske krize * Opasni otpad na privremenom skladištu 21 godinu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vladimir Joković, predsjednik SNP-a:
– Gest odlazeće vlasti sa ambasadorom pokazao je njihovo pravo lice i činjenicu da su se samo verbalno zalagali za evropski put, a da je antidržavna i antievropska politika bila osnov njihove vladavine.

Vic Dana :)

Kada se najbolje vide leteći tanjiri?
Kada sapleteš konobara!


Nastavnik istorije drži predavanje o Tantalu. Na kraju časa pita nastavnik Pericu:
- Perice, kako ti zamišljaš Tantalove muke?
Perica objasni:
- Tantalove muke su kada se moja dva druga tuku, a ja obučen u novo odijelo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2020-11-30 ZIDANJE SKADRA
Četvrto pismo Dajući sva prava svim narodima osim Srbima i određujući manjinska prava po kriterijumu da ih uživa samo onaj ko ne treba da se asimiluje u Crnogorce, država Crne Gora vrši segregaciju jednog naroda i postaje prostor na kome krše ljudska prava
Dan - novi portal
- Piše: Čedomir Antić

Dragi profesore,

Jugoslovenski kralj Aleksandar posjetio je jednom prilikom Cetinje. Prilikom svečanog ručka priđe jedan stariji čovjek i pita ga: „Gospodaru, Boga ti, koliko u Beogradu ima ministara Crnogoraca?” Unuk kralja Nikole se nasmiješi i odgovori: „Šta će Vam ministri, kad vam je kralj Crnogorac?” Crnogorci su kasnije imali i svoju republiku i ravnopravan broj saveznih ministara iako ih je zvanično bilo četiri puta manje od najmanjeg naroda SFR Jugoslavije. Konačno, držali su pola vlasti u zajedničkoj državi sa Srbijom, ključne pozicije u samoj Srbiji, a pokrivali manje od 1/20 (5 odsto) svih troškova. Da stvari budu zabavnije, 32 odsto stanovnika Crne Gore, svi ovdašnji Srbi, nisu imali kolektivna prava, niti udjela u vlasti, moći i uticaju.

Šta danas žele Srbi u Crnoj Gori? Da li je njima bitno koje je nacionalnosti predsjednik, premijer ili neko od ministara u Vladi Crne Gore? Vidjeli smo da su to samo spoljne odlike vlasti i moći, a da o pravima nema ni riječi. Zašto bi srpski narod danas, kada je svima osim grupi sveštenika i njihovih političkih prijatelja jasno da su Crnogorci i Srbi dvije odvojene nacije, bio zadovoljan činjenicom da neko u njegovo ime vodi zajedničku državu, a da je on pritom lišen osnovnih nacionalnih prava?

Prije dva dana na zvaničnim ustanovama širom Crne Gore vijorile su zastave Republike Albanije. To svakako ne bi morao da bude problem. U Srbiji su, na zgradama opština na sjeveru, pored državnih zastava istaknute i mađarske. Zastavu nekakve „Republike Sandžak” prodaju nam kao zastavu bošnjačke manjine i to je, vjerujem, u redu. Albanci sa juga Srbije – dok njihova braća na Kosovu i Metohiji spaljuju srpske zastave i upotrebljavaju latinicu umjesto ćirilice kao „srpsko pismo” (za koje su se obavezali da će ga poštovati kao jedno od zvaničnih kada su im dali da mimo UN proglase svoju nacionalnu državu) – ne žele da definišu zastavu albanske manjine, već neprekidno ističu zastavu Republike Albanije. Srbija nikada nije regovala ni nasilno ni nervozno na ove postupke. Za to vrijeme srpska zastava, kakva god bila, makar bila zastava Republike Crne Gore od prije 2004. godine, neprihvatljiva je vlastima Crne Gore. Tako je i danas, samo koji dan prije formiranja prve demokratske vlade. Može Vaša vlada imati i trinaest Srba raspoređenih na trinaest resora, ali uvaženi profesore, program je Vašeg kabineta da srpsku zastavu ne ozakonite u bilo kom obliku, makar i kao lentu na ordenju. Riječ je o simbolici i upravo na tome će se vidjeti kakva je Vaša politika. Ako je nekim narodima, odnosno građanima, neko pravo omogućeno i dozvoljeno, a nekima pak nije, tada od pitanja nacionalnih prava – od kojih se u „građanskim državama” tako lijepo i lagodno odstupa – prelazimo u domen ljudskih prava. Dajući sva prava svim narodima osim Srbima i određujući manjinska prava po kriterijumu da ih uživa samo onaj ko ne treba da se asimiluje u Crnogorce, država Crna Gora vrši segregaciju jednog naroda i postaje prostor na kome krše ljudska prava. To što je neki Srbin na vlasti ima veze sa ovom temom baš koliko velikoj većini savremenih građana Crne Gore znači što je djed kralja Aleksandra bio crnogorski kralj. Dakle, vrlo malo.

Nisam siguran da bilo koji, koliko god sposoban bio, političar može da za dvjesta ili trista dana donese ključne promjene. Reformsko zakonodavstvo zahtijeva godine, promjena političkog sistema najmanje deceniju, a stvaranje nove političke elite spor je proces kome su neophodni duboki „temelji”. Ono što možete da uradite jeste da srpski narod učinite ravnopravnim sa drugim narodima – Crnogorcima, Bošnjacima, Muslimanima i Albancima.

Tražimo da budemo srazmjerno politički predstavljeni – da u Skupštini i drugim političkim ustanovama uvijek bude najmanje 30 odsto Srba. Ako je potrebno za to možete da uspostavite i nacionalne izborne okruge. Izborni okrug srpskog naroda bi središte imao u Nikšiću i prostirao bi se od Berana do Bara. Mi tražimo ravnopravno učešće u državnoj upravi, lokalnoj samopupravi, vojsci, prosvjeti, zdravstvu i od države finansiranoj kulturi. Tako su ravnopravni građani u Srbiji, S. Makedoniji, BiH, Mađarskoj – čak i u Hrvatskoj. Zahtijevamo donošenje zakona o ćirilici i njenu službenu upotrebu uz latinicu, onako kako je to slučaj čak i na otetom Kosovu i Metohiji i u Hrvatskoj. Zahtijevamo i ukidanje diskriminacije prema srpskom narodu prilikom primjene više zakona, a prije svega Zakona o državljanstvu. Neka Vam tu model bude promjena koju ćete donijeti u Zakonu o slobodi vjeroispovijesti. Konačno, tražimo sporazum o specijalnim odnosima između Republike Srbije i srpskog naroda u Crnoj Gori. Sličan onome koji već postoji između Beograda i Sarajeva.

(Autor je istoričar i predsjednik Naprednog kluba)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"