Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Amfilohije pozvao na bojkot, Vučić ne bi da se miješa * Montirani snimak donio direktor televizije * Presudu ukinuo bivši savjetnik Medenice * Ubio zbog duga, pa zaćutao pred tužiocem * Stvarno najbolji - Mario Hodžić * Zabrinuti zbog šverca droge i pranja novca * Minus od 300 hiljada vide kao plus od pola miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mileta Radovanić, generalni sekretar GP URA:
Ova i ovakva ASK služi za skrivanje korupcije, a ne za njeno sprečavanje.

Vic Dana :)

Jedino je Čak Noris uspio da zadavi čovjeka bežičnim telefonom!

Pita žena muža:
– Jesi li rekao svom šefu da nas dvoje ne možemo živjeti od te tvoje male plaće?
Muž odgovara:
– Jesam.
Žena:
– I, što ti je rekao?
Muž: – Da se razvedem...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Zdravlje KADA UPOTRIJEBITI VJEŠTAČKE SUZE I KAKO POVRATITI KVALITET SUZNOG FILMA OBJAŠNJAVA OFTALMOLOG DR BOJANA MIJATOVIĆ
dr Mijatovic Sindrom suvog oka zahtijeva dugotrajnu terapiju Pacijenti tegobe najčešće definišu kao stalan osjećaj grebanja i žarenja u očima, osjećaj stranog tijela u oku, crvenilo očiju, osjećaj umora i težine u kapcima, a nekada se kao glavna smetnja navodi pojačano suzenje
Dan - novi portal
Sindrom suvog oka nastaje kao posledica hroničnog nedostatka suza tj. vlažnosti oka, a posledice suvoće variraju od diskretne, ali konstantne iritacije do značajne upale prednje površine oka.
– Suvo oko je jedno od najčešćih stanja oka na koje se žale pacijenti prilikom posjete očnom ljekaru. Nastaje kao posledica promjena u kvalitetu suznog filma koji štiti oko od prljavštine i mikroorganizama koji mogu izazvati infekciju rožnjače. Sastoji se od tri komponente: lipidne (koja smanjuje isparavanje suza), vodene (koja ishranjuje i štiti rožnjaču) i mucinske (koja „vezuje” suze za oko). Svaka od ovih komponetni luči se od strane različitih žlijezda koje se nalaze u kapcima i konjunktivi – objašnjava dr Bojana Mijatović, iz Opšte bolnice „Danilo I” sa Cetinja.
Česte, hronične, upale ovih struktura oka smanjuju broj i pravilno funkcionisanje ovih žlijezda, a to za posledicu ima smanjenje lučenja suza ili nestabilnost postojećeg suznog filma.
– Pacijenti sa sindromom suvog oka tegobe najčešće definišu kao stalan osjećaj grebanja i žarenja u očima, osjećaj stranog tijela u oku, crvenilo očiju, osjećaj umora i težine u kapcima, a nekada se kao glavna smetnja navodi pojačano suzenje. To je zato što suvoća na očnoj površini ponekad previše stimuliše proizvodnju vodene komponente suza kao zaštitnog mehanizma – kaže dr Mijatović.
U dijagnozi suvog oka koriste se takozvani testovi za suvo oko, pomoću kojih ljekar mjeri količinu suza koju oko luči i stabilnost postojećeg suznog filma.
– Samo pažljiv pregled oka kod ljekara može otkriti prisustvo i ozbiljnost sindroma suvog oka i pomoći ljekaru da odredi najbolju vrstu tretmana. Osim u rijetkim prolaznim stanjima, sindrom suvog oka uglavnom zahtijeva hroničnu i dugotrajnu terapiju.Srećom, iritirajući simptomi na koje se pacijenti žale adekvatnom terapijom se mogu u značajnoj mjeri eliminisati. Na raspolaganju su nam brojni preparati vještačke suze i gelovi kao i masti na bazi vitamina A. Takođe, kvalitet suznog filma može se poboljšati unošenjem više tečnosti i korišćenjem omega 3 masti u ishrani (maslinovo ulje, riba i sl.) – kaže dr Mijatović.
U mnogim slučajevima rutinska upotreba vještačkih suza i manje promjene u navikama (na primjer, česte pauze tokom korišćenja računara) mogu značajno da smanje simptome suvog oka.
– Zbog suvoće oka krvni sudovi konjunktive često budu prošireni. Pacijenti se samoinicijativno odlučuju da koriste kapi „koje uklanjaju crvenilo oka”. To su kapi koje sadrže vazokonstriktore koji sužavaju krvne sudove i zato je njihovo dejstvo takvo da oko „pobijeli”. To je pogrešno jer preparati koji sadrže komponente koje sužavaju krvne sudove, naročito ako se koriste duže vrijeme prestaju da djeluju na krvne sudove i oni se nepovratno još više prošire – naglasila je oftalmolog.
Nosiocima kontaktnih sočiva savjetuje da moraju koristiti posebne vještačke suze namijenjene za korišćenje uz kontaktna sočiva.
– Takođe svim pacijentima savjetujemo da redovno provjetravaju prostorije kako bi se smanjilo isušivanje vazduha i da izbjegavaju direktnu izloženost uređajima za grijanje – rekla je dr Mijatović.
Prema riječima specijaliste, osobe koje se odluče za operativno liječenje (uklanjanje dioptrije, operacija katarakte…) trebalo bi da znaju da mogu nakon operacije očekivati suvoću oka. – U ovim situacijama, uz odgovarajuću terapiju,simptomi su u potpunosti reverzibilni.Za pacijente sa jako izraženim simptomima suvoće privremeno ili trajno rješenje može biti i korišćenje specijalno dizajniranih silikonskih čepića koji će plasiranjem na mjesto prirodnog oticanja suza poboljšati vlažnost oka.
Treba naglasiti da pretjerana upotreba mobilnih telefona u dječjem uzrastu takođe može dovesti do pojave simptoma suvoće oka i u ovoj ranoj dobi. A.Š.




Smanjen broj treptaja dovodi do većeg isparavanja suza
• Upotreba računara - kada radimo za računarom ili upotrebljavamo mobilne telefone smanjuje se broj treptaja, što dovodi do većeg isparavanja suza i povećanog rizika za pojavu suvog oka.
• Nošenje kontaktnih sočiva - nelagodnost koju stvara suvoća oka jedan je od glavnih razlog zašto ljudi prekidaju nošenje kontaktnih sočiva.
• Starenje - sindrom suvog oka može se pojaviti u bilo kojem dobu, ali znatno češće poslije 50. godine.
• Menopauza - žene nakon menopauze su, zbog hormonskih promjena, izložene većem riziku od suvih očiju od muškaraca iste starosne dobi.
• Zatvoreno okruženje – klimatizacija, radijatori i ventilatori isušuju vazduh u zatvorenom prostoru i ubrzavaju isparavanje suza.
• Zdravstvena stanja - određene sistemske bolesti poput dijabetesa, bolesti štitnjače, lupusa, reumatoidnog artritisa i Sjogrenovog sindroma doprinose problemima sa suvim očima.
• Ljekovi - mnogi ljekovi uključujući antihistaminike, antidepresive, određene ljekove za krvni pritisak i kontracepcijske tablete takođe povećavaju rizik.
• Problemi s kapcima - nepotpuno zatvaranje očnih kapaka prilikom treptanja ili spavanja stanje zvano lagoftalmos, koje može da se javi sa starenjem ili nakon kozmetičkih intervencija na kapcima uzrokuje ozbiljnu suvoću, koja, ako se ne liječi može dovesti do čira na rožnjači.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"