
Iako je bilo predviđeno da im se isplati između 500 i 700 eura po godini radnog staža, radnici kažu da su dobili tek simboličan iznos, dok se država oglušila o njihove brojne zahtjeve i sudske postupke.
– Ostali smo bez posla u najboljim godinama, upućeni na biro uz obećanja da ćemo uz pomoć otpremnina pokrenuti sopstveni biznis. Umjesto toga, prevareni smo i ostavljeni bez ikakve podrške – ističe Dušan Veljić, nekadašnji predstavnik radnika.
On dodaje da su pokušaji da pravdu potraže na sudu bili bezuspješni.
– Proveli smo godine i potrošili novac dokazujući svoja prava, ali je sud stao na stranu onih koji su nas oštetili. Za sud nijesu bili dovoljni naši orginalni dokazi da je država dužna da nam isplati traženi novac.Bolno je i to što su mnoge naše kolege u međuvremenu preminule, a da nikada nijesu dočekali pravdu – kaže Veljić.
Bivši zaposleni ističu da ni nakon političkih promjena u zemlji nije došlo do pomaka. Nadali su se, kažu, da će nova vlast imati sluha za radnička pitanja, ali je odgovor i dalje izostao.
Fabriku Polimka je 2006. godine za samo 1.000 eura kupila slovenačka kompanija "Koroški", ali je ugovor raskinut već nakon dvije godine, kada je stotinu radnika ostalo bez posla. Uslijedio je novi tender i prodaja preduzeću Kips, koje je u jednom dijelu objekta otvorilo tržni centar. Isto je završilo i sa pogonima u Andrijevici, koji su u najboljim godinama zapošljavali 200 radnika.
Bivši radnici tvrde da je prava šteta što je sa privatizacijom Polimke u nepovrat otišla kompanija čiji su proizvodi bili prepoznatljivi i na evropskom tržištu.
– Moćnici su prigrabili njenu milionsku imovinu, a tužilaštvo okretalo glavu od nezakonitih radnji koje su pratile privatizacione postupke i nepoštovanje socijalnog programa za bivše zaposlene – naveli su radnici.
Dodaju da su zahtjevali reviziju privatizacije, ali je sve ostalo bez odgovora, zataškano i pokriveno velom tajne. Iako ističu da su iscrpljeni i demoralisani, oni poručuju da neće prestati da se bore za svoja prava i dostojanstven kraj radnog vijeka koji su proveli gradeći jednu od nekadašnjih industrijskih okosnica sjevera.