Jugoslav Jakić
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU
Jakić: Ove godine u Šavniku nije upisano nijedno dijete u prvi razred osnovne škole
To nije statistički podatak. To nije broj u tabeli. To je upozorenje. To je alarm koji bi morao da se čuje mnogo dalje od Šavnika, saopštio je Predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić.
- Posljednjih dana slušam kritike građana zbog stanja školskih objekata. Kažu da su škole stare, dotrajale i da ih je vrijeme pregazilo. I znate šta? U pravu su. Ali ‘ajde da budemo pošteni do kraja. Opština Šavnik nije nadležna za rekonstrukciju i kapitalna ulaganja u obrazovne objekte. To je posao države, odnosno Ministarstva prosvjete. Naš posao je da budemo partner, da predlažemo, insistiramo, tražimo i upozoravamo. I upravo to radimo godinama - poručio je Jugoslav Jakić.
On je kazao da su se više puta obraćali Ministarstvu prosvjete sa zahtjevom da se ozbiljno pristupi rješavanju problema školskih objekata na području naše opštine, tražeći sastanke, saradnju, ukazivajući na stanje na terenu i na činjenicu da se sjever Crne Gore ne može razvijati bez ulaganja u obrazovanje. Međutim, kako kaže, nažalost, nijesu naišli na onakav nivo razumijevanja i podrške kakav ovaj problem zaslužuje.
- Posebno zabrinjava činjenica da se istovremeno na državnom nivou govori o modernizaciji obrazovne infrastrukture i investicijama u škole širom Crne Gore. Ministarstvo prosvjete je saopštilo da se kroz programe unapređenja obrazovne infrastrukture ulažu desetine miliona eura u školske objekte. Moje pitanje je jednostavno: gdje je u tim planovima Šavnik? Da li djeca iz Šavnika vrijede manje od djece iz većih gradova? Da li roditelji koji žele da ostanu na svojim ognjištima imaju manje pravo na dostojanstvene uslove školovanja svoje djece? Godinama slušamo priče o ravnomjernom regionalnom razvoju. Ali ravnomjeran razvoj ne počinje konferencijama, strategijama i lijepim saopštenjima. Počinje tamo gdje dijete sjeda u školsku klupu. A danas u Šavniku nemamo nijedno dijete koje će sjesti u klupu prvog razreda - dodao je Jakić.
I zato, kako kaže, ovo nije pitanje politike nego pitanje opstanka, ističući da opština Šavnik ulaže maksimalne napore da zadrži stanovništvo.
- Subvencionišemo boravak djece u vrtiću, podržavamo porodice, ulažemo u poljoprivredu, infrastrukturu, sport, kulturu i sve ono što život u maloj sredini može učiniti dostojanstvenim i perspektivnim. Čak je i Ministarstvo prosvjete ranije javno isticalo Šavnik kao primjer lokalne samouprave koja pruža podršku porodicama i predškolskom obrazovanju. Ali jedna opština sama ne može dobiti bitku protiv demografskog pražnjenja ako država ne želi da bude partner - kazao je Jakić.
Jugoslav Jakić je, ovim putem, pozvao ministarku Anđelu Jakšić Stojanović da dođe u Šavnik, ne, kako kaže, na protokolarni sastanak, nit zbog fotografije, već da zajedno obiđu škole i razgovaraju sa roditeljima.
Kada u jednom gradu nema nijednog prvaka, to više nije problem tog grada. To postaje problem države. A država koja ne čuje vapaj svojih najmanjih i najugroženijih sredina rizikuje da jednog dana ostane bez njih - poručio je predsjednik opštine Šavnik.
Jakić tvrdi daŠavnik neće odustati, već da će se boriti za svako dijete, za svaku porodicu i za svaku učionicu u kojoj još ima života.
- Očekujemo da država konačno stane uz nas. Ne zbog Opštine. Ne zbog politike. Ne zbog Jugoslava Jakića. Nego zbog budućnosti - zaključio je.
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU