
Tribina je održana u organizaciji nevladine organizacije (NVO) "Medija tim" i Opštine Nikšić. Glavna tema bila je valorizacija kanjona Žljebina, potencijalne turističke atrakcije u rejonu Lukova, 12 kilometara od Nikšića, uz poseban fokus na ekološki održivi razvoj. NVO "Medija tim" je tribinu organizovala u sklopu projekta "Smanji brzinu – čuvaj životnu sredinu".
Skup je otvorio Duško Marković iz NVO "Medija tim", ističući da je cilj tribine podizanje svijesti građana o značaju očuvanja prirodnih resursa i uključivanje zajednice u planiranje održivog turizma. Tribinu su pratili stručnjaci iz oblasti ekologije, planinarenja i turizma.
Direktor Turističke organizacije (TO) Nikšić Mitar Barać predstavio je razvojne potencijale kanjona kroz održivi turizam. Istakao je da je ruralni prostor opštine Nikšić, uključujući Lukovo, ključan za turističku ponudu i da se već bilježi rast interesovanja za seoski turizam.
– Zajedničkim radom možemo valorizovati kanjon i istovremeno sačuvati njegovu prirodnu autentičnost – rekao je Barać.
Pukovnik u penziji i iskusni planinar iz PK "Piva" Dobroslav Bajović podijelio je svoja iskustva iz kanjona. Kazao je da je riječ o neprohodnom terenu dugom dva kilometra, sa brojnim prirodnim preprekama i elementima ferate. Naglasio je da je sa timom planinara izradio idejni projekat uređenja koji predviđa postavljanje staza i istraživanje dvije pećine u kanjonu.
– Žljebina ima sve – divlju ljepotu, izazov i potencijal da postane biser avanturističkog turizma. Vjerujem da Žljebina može postati jedna od najatraktivnijih kanjonskih destinacija u regionu – kazao je Bajović i dodao da se kanjon nalazi između sela Lukovo i Ivanje i do početne tačke se dolazi bez ikakvih prepreka.
–U prošlim vremenima kanjonom je tekao kratak i brzi vodeni tok, ali od 1993. godine tu ne teče voda. Dužina kanjona je oko 2.000 metara, prosječna dubina od 30 do 50 metara, sa širinom od 80 centimetara do čak 150 metara – rekao je Bajović koji je tehnički sekretar Planinarskog kluba (PK) "Piva".
Učesnici tribine saglasili su se da je za zaštitu prirode i razvoj turizma ključna saradnja lokalnih institucija, nevladinog sektora i građana. Projekat "Smanji brzinu – čuvaj životnu sredinu", koji realizuje "Medija tim" uz podršku Ministarstva saobraćaja, uklapa se u širi evropski kontekst, jer Crna Gora kroz poglavlje 27 ima obavezu da do 2030. godine poveća broj zaštićenih područja sa sadašnjih 15 odsto na najmanje 20 odsto.
Organizatori tribine su najavili nastavak sličnih aktivnosti i terenskih radionica s ciljem uključivanja mladih i šire zajednice u procese zaštite i promocije prirodnog nasljeđa.