
Uprava za zaštitu kulturnih dobara izdala je rješenje o konzervatorskim uslovima za izradu projekta sanacije, na osnovu zahtjeva JU Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore.
– Ovaj most sagrađen u 18. vijeku u selu Mijokusovići nad rijekom Sušicom bio je dio nekadašnjeg karavanskog puta Skadar–Nikšić. Riječ je o infrastrukturnom objektu sa izraženom arhitektonskom autentičnošću, podignutom od tesanog kamena u krečnom malteru. Kao takav upisan je u registar kulturnih dobara još 1967. godine – piše u rješenju.
Prema rješenju Uprave, prije izrade glavnog projekta neophodno je sprovesti terenska i dokumentaciona istraživanja, a potom sanacione mjere koje će u potpunosti poštovati autentičnost i integritet mosta.
– Poseban akcenat stavljen je na evidentiranje svih oštećenja, statičku procjenu i dokumentaciju, uključujući detaljne grafičke prikaze i fotodokumentaciju. Planirane mjere obuhvataju i potencijalnu statičku konsolidaciju koja neće narušiti istorijske i arhitektonske vrijednosti mosta, kao i sanaciju pukotina metodom injektiranja. Predviđena je i mogućnost primjene anastiloze – rekonstrukcije mosta korišćenjem originalnog materijala uz njegovu detaljnu identifikaciju – navodi se u dokumentu.
Prema izvještaju Instituta za građevinarstvo iz Podgorice, koji je sačinjen u aprilu ove godine, most je u značajnoj mjeri zapušten.
– Zarastao je u rastinje, djelimično je oštećen, a pristupi su otežani. Iako su glavni luk i nadlučna konstrukcija u solidnom stanju, uzvodni krilni zid na lijevoj obali je nagnut, a dio kamenog potpornog zida urušen. Zabilježene su pukotine i oštećenja koja će zahtijevati pažljivo građevinsko saniranje – piše u izvještaju.
Projekat sanacije mora biti izrađen u skladu sa Pravilnikom o konzervatorskim projektima i zakonima o zaštiti kulturnih dobara.
– Ukoliko je za sprovođenje mjera potrebna građevinska dozvola primjenjuju se i propisi o planiranju prostora i izgradnji. Krajnji cilj je očuvanje vrijednog infrastrukturnog nasljeđa Crne Gore i njegovo uključivanje u kulturnu i turističku ponudu regiona. Očekuje se da će nakon realizacije projekta Adžijin most biti ne samo bezbjedniji, već i vidljiviji i dostupniji javnosti – piše u dokumentu koji potpisuje Petra Zdravković, direktorica Uprave za zaštitu kulturnih dobara.