Jama Petnjik ugrožena podzemnim vodama / foto: Darko Jovović, Dan
16/05/2025 u 08:25 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Obećanja sve dublje zakopavaju jamu „Petnjik” Rudnika mrkog uglja

I pored brojnih najava da postoji rješenje za ponovno aktiviranje Rudnika mrkog uglja u Beranama, jama "Petnjik" potpuno je potopljena i devastirana.

Do najavljenog rješenja nije se došlo ni nakon što je prije prije dva mjeseca ministar rudarstva, nafte i gasa mr Admir Šahmanović, boravio u radnoj posjeti Opštini Berane, gdje je sa predsjednikom Opštine Đolem Lutovcem i vlasnikom rudnika Brankom Zečevićem razgovarao o mogućnostiva revitalizacije jame "Petnjik".

image

Zatvorena kapija na ulazu u rudnik

foto: Darko Jovović, Dan

– Naš zadatak je da napravimo detaljan presjek trenutnog stanja, sagledamo sve mogućnosti i u saradnji sa lokalnom samoupravom pripremimo naredne korake kako bi stvorili uslove za ponovno pokretanje ovog značajnog privrednog pogona. Ministarstvo će biti konstruktivan partner u svim fazama ovog procesa – naglasio je Šahmanović prilikom posjete Beranama.

Predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac juče je u izjavi za "Dan" kratko kazao da on nema nikakvih saznanja da ima nekih novina u vezi aktiviranja Rudnika mrkog uglja.

Put od privrednog giganta do uvođenja stečaja

Rudnik u Beranama otvoren je šezdesetih godina prošlog vijeka. Godinama je radio uspješno upošljavajući i do 600 rudara. Krize u ovom kolektivu počele su devedesetih godina prošlog vijeka da bi kasnije rudnik bio prepoznat po brojnim štrajkovma rudara, obustavi proizvodnje, propadanju i devastaciji opreme i neuspjelim privatizacijama. A da se, zaista, radilo o velikom privrednom gigantu na sjeveru Crne Gore govori podatak da je februara 2001. godine procijenjena vrijednost ovog rudnika, koju su usradili i usvojili Skupština akcionara i fondovi, iznosila oko 12,5 miliona maraka. Rudnik je 2004. godine doživio uvođenje stečaja, nakon čega su se mijenjali njegovi vlasnici koji uglavnom nijesu uspijevali da organizuju proces proizvodnje.

U Strateškim planovima i dokumentima iskorišćavanje rudnog bogatstva na teritorji beranske opštine knjiži se kao značajna razvojna šansa čitavog kraja. Podaci govore da se ukupne rezerve mrkog uglja na području Berana procjenjuju na oko 30 miliona tona. No, i pored toga najave koje su se mogle čuti minulih godina da će zainteresovani investitori doći u Berane i ponovo pokrenuti proizvodnju u tamošnjem rudniku ostale su samo mrtvo slovo na papiru. Takođe, obećanja koja su dolazila iz Vlade da će se pružiti određena pomoć za ponovno aktiviranje rudnika nijesu pretočena u djelo.

Skupocjena oprema za kopanje uglja zarobljena u jami Petnjik: Milioni zatrpani 200 metara ispod zemlje

Podsjećamo, rudnik u Beranama od grčke kompanije Balkan Enerdži 2014. godina preuzelo je preduzeće Metalfer iz Sremske Mitrovice. Tada je u rudniku pokrenuta proizvodnja i to nakon desetogodišnjeg zastoja. Rudnik je poslije toga upošljavao i do 150 radnika koji su radili u tri smjene. Proizvodnja je prekinuta prije pet godine, kada su radnici upućeni na biro rada. Kao glavni razlog za obustavu proizvodnje navedeno je to što gubitke rudnika u Beranama godinama pokriva vlasnik iz Srbije Poznato je da je, u međuvremenu uslijedila blokada računa rudnika, a zbog višemjesečnog kvara na staroj trafostanici rudnik je od 11. novembra 2022. godine bez struje, zbog čega su podzemne vode u potpunosti ugrozile jamu "Petnjik".

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
11. jun 2025 14:50