
Hoće li se tražiti krivična odgovornost od prethodnih direktora pljevaljskog preduzeća Vodovod, Čeda Gospića i Mladena Dragaševića, znaće se nakon što se izvrši revizija poslovanja ovog preduzeća, čiji trenutni dugovi iznose 2,9 miliona eura. Na juče održanoj konferenciji za novinare članovi Odbora direktora i izvršna direktorica Vodovoda Biljana Đondović iznijeli su podatke o, kako su rekli, izuzetno teškoj finansijskoj situaciji u ovom preduzeću. Krivica je upućena na račun prethodne uprave, uz naglasak da su u prethodnom periodu postojale jako ozbiljne sumnje da je izvršena pronevjera.
– Prije nekoliko godina svi se sjećate rasprave u lokalnom parlamentu kada su iznijeti podaci da su rukavice za radnike Vodovoda nabavljane po šest eura, a u to vrijeme u "Okovu" su koštale 90 centi – kazao je član Odbora direktora Vodovoda Predrag Ljiljanić uz napomenu da postoje i druge sumnje u oblasti javnih nabavki.
– Kada se izvrši revizija poslovanja i kada budemo imali jasnu čitavu situaciju, donijeće se eventualno i odluka o podnošenju krivičnih prijava protiv bivših direktora – kazao je predsjednik odbora direktora Miroslav Anđelić i naglasio da je situacija izuzetno teška i da je neophodno preduzeti mjere za oporavak preduzeća.
– Obaveze prema Poreskoj upravi za neplaćene poreze i doprinose su oko dva miliona eura, pri čemu treba naglasiti da postoje dva reprograma poreskog duga. Jedan koji se uredno izmiruje i drugi koji je zaključen u desetom mjesecu prošle godine i koji se ne izmiruje. Naslijeđene su i obaveze prema dobavljačima u iznosu od preko 400.000 eura, a takođe zbog pogrešno obračunatih zarada u prethodnom periodu postoje obaveze isplate po osnovu vansudskog poravnanja prema zaposlenima u iznosu od 150.000 eura – kazao je Anđelić.
On je poručio da se stvorene obaveze ne mogu namiriti od naplate računa od građana i pravnih lica, te da te obaveze mora izmiriti osnivač, odnosno Opština Pljevlja.
Anđelić je za lošu situaciju u preduzeću optužio i bivšu lokalnu vlast koja, kako kaže, nije vodila računa o poslovanju lokalnih preduzeća već je sve prepustila rukovodećem kadru u tim preduzećima.
– Sadašnji menadžment je sve preduzeo kako bi se situacija popravila, ali nažalost dosadašnje mjere su samo "kap u moru" i neophodno je da lokalna uprava izvrši potrebnu dokapitalizaciju preduzeća. Takav predlog je dat i sanacionim planom, koji je usvojen. Velika odgovornost i obaveza leži na novom rukovodstvu lokalne samouprave koja zajedno sa menadžmentom Vodovoda treba da se uhvati ukoštac sa nagomilanim problemima koji se moraju rejšavati u kratkom roku – kazao je Anđelić.