/ D.J.
13/05/2025 u 07:25 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Pod zemljom leži neiskorišćeno bogatstvo Berana

Brojni podaci ukazuju da opština Berane, pored drugih razvojnih resursa, posjeduje i rudno i mineralno bogatstvo, čijom bi adekvatnom eksploatacijom mogli da se ostvaruju pozamašni prihodi.

Takođe, u strateškim planovima i dokumentima iskorišćavanje ruda i minerala knjiži se kao značajna razvojna šansa čitavog kraja. Međutim, i pored brojnih najava, sem eksploatacije šljunka i pijeska, na području Berana godinama se ne preduzimaju konkretne mjere da se otkrivena nalazišta stave u razvojnu finkciju. To se nije desilo iako se zna da prostor opštine Berane obiluje nalazištima mrkog uglja, opekarske gline, olova i cinka i tehničko-građevinskog kamena, te da su nekadašnje fabrike u ovom gradu svoju proizvodnju temeljile upravo na ovim resursima.

Berane: Od nepoštovanja kupoprodajnih ugovora do uništenih fabrika

Podaci govore da se ukupne rezerve mrkog uglja na području Berana procjenjuju na oko 30 miliona tona, dok se u rejonu planine Sjekirice procijenjena nalazišta rude olova i cinka kreću na oko 16 miliona tona. Zapisano je da se poznati i istraženi lokaliteti opekarskih glina odgovarajućeg kvaliteta za proizvodnju opekarskih proizvoda nalaze u Budimlji, Jasikovcu i Polici i to površine 30 hektara sa procijenjenim rezervama od preko šest miliona metara kubnih. Evidentirano je da kanjon korita rijeke Bistrice u dužini više od 15 kilometara raspolaže granitnim kamenom sivozelenkasto tamne boje koja se može obrađivati kao mermer, odnosno granit. Bivši radnici postrojenja koji su radili zahvaljujući pomenutim nalazištima smatraju da je pogubno što, nakon tranzicionih procesa u Crnoj Gori, kada je došlo do gašenja proizvodnje u brojnim oblastima, država nije pronašla odgovarajući koncept za dalju valorizaciju naznačenih prirodnih potencijala.

image

Radičević

D.J.

– Nakon neuspješnih privatizacija privrednih subjekata u našem gradu, koji su radili zahvaljujući rudnom i miniralnom bogatstvu, ništa nije urađeno da se nastavi sa iskorišćavanjem resursa, što je, zaista, prava šteta. Zna se da je u Beranama decenijama uspješno radio Rudnik mrkog uglja, kao i ciglana koja je davala kvalitetne opekarske proizvode. Takođe, radilo se i na valorizaciji drugih nalazišta ruda i minerala, a Fabrika celuloze i papira, kao svojevrsni privredni gignat u vom kraju, dobrim dijelom je koristila ovdašnji ugalj za odvijanje samog procesa proizvodnje. Sad su sve te aktivnosti zamrle, bez pravog objašnjenja nadležnih zašto je to tako – kaže Vesko Radičević, bivši radnik ciglane.

Proizvodnja opekarskih proizvoda razvojna šansa

Da proizvodnja opekarskih proizvoda predstavlja razvojnu šansu Berana, tvrdi se i u strateškim dokumentima građevinarstva u Crnoj Gori.

– Opekarske gline su značajna sirovina sa razvojnog aspekta, posebno ako se ima u vidu stalan porast potražnje i potrošnje opekarskih proizvoda u Crnoj Gori. Samo na nalazištu Jasikovac rezerve opekarske gline su 1,3, a perspektivne 2,1 milion tona. Izgradnja fabrike za pokrivni crijep bila bi dovoljna za domaće potrebe. U Crnoj Gori ne postoji nijedna ciglana, a moguće je aktiviranjem ponuditi širok asortiman proizvoda: keramički blokovi, monta cigle, fert gredice, izolacioni blokovi, puna i giter cigla i tome slično – navodi se u strategiji građevinarstva.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
10. jun 2025 19:49