Deponija iznad Lima / FOTO: M.N.
08/08/2024 u 07:04 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

U Kumanici odlažu i životinjski otpad

Odlagalište otpada u mjestu Kumanica, koja se nalazi između graničnih prelaza Crne Gore i Srbije, Dobrakovo i Gostun, već godinama je privremenog karaktera. Građani i ekološki aktivisti godina traže zatvaranje ovog privremenog odlagališta i nalaženje nove lokacije na kojem će se smeće deponovati na propisan način ali adekvatnog odgovira nema.

Odlagalištem otpada u Kumnici gazduje bjelopoljsko Komunalno preduzeće "Lim" protiv kojeg je nevladina organizacija (NVO),,Euromost" Upravi za inspekcijske poslove podnijela prijavu. Iz NVO Euromost" ističu da od Ministarstva ekologije,održivog razvoja i razvoja sjevera, Agencije za zaštitu životne sredine i Uprave za bezbjednost hrane,veterine i fitosanitarne poslove, traže da odmah zatvore privremeno odlagalište otpada u Kumanici.

image

Ostaci životinjskog otpada na deponiji u Kumanici

foto: M.N.

– Sa odlagališta u Kumanici ovih ljetnjih dana širi se nesnosan smard jer se tu odlaže i životinjski otpad. Svakog momenta može doći do pojave zaraze jer se na deponiji sakupljaju psi lutalice. Komunalno "Lim" će u slučaju pojave zaraza biti krivično odgovorno zajedno sa nadležnim inspekcijskim organima. I ranije smo tražili od Uprave za bezbjednost hrane,veterine i fitosanitarne poslove da ne krše Zakon o upravljanju otpadom i kontrolišu svako odlaganje životinjske otpadi na ovom odlagalištu. Odgovorili su da je to za njih u redu, a demantuje ih ono što se dešava na deponiji –kaže Almer Mekić izvršni direktor NVO,,Euromost‘‘.

Grbović: Ništa strašno se ne dešava, otpad se odlaže po proceduri
 

Direktor Komunalnog preduzeća,,Lim‘‘, Muradif Grbović, kaže da se otpad u Kumanci odlaže po svim prcedurama i da se "ništa strašno ne dešava na deponiji".

– Postoji nekada dan -dva da se oldoženi otad ne zatrpava jer nema raspoloživog materijala, pa se tada oosjeti smrad– kaže Grbović.

Iz Opštine Bijelo Polje kažu da su svjesnio da se mora pronaći nova lokacija za deponovanje otpada ali da se čeka na realizaciju državnog projekta i izgradnju Regionalne deponije za sjever. Predsjednik Opštine Petar Smolović kaže da je za deponiju za 12 opština sa sjevera bila određena lokacija,,Čelinska kosa‘‘ ali da do relizacije projekta nije došlo jer su se mještani bunili.

– U dogovoru sa Ministarstvom ekologije tražimo lokaciju pogodnu za ove namjene, ali uvijek postoji problem da se građani pobune– kazao je Smolović.

On naglašava da je Zakonom o upravljanju otpadom jasno naglašeno da se privremeno odlagalište može koristiti najmanje godinu dana od dana prijema,odnosno može i dvije godine, ali pod uslovom da se za svaku godinu plaća naknada od deset eura za jednu tonu odloženog komunalnog otpada.

Kordić: Sjever Crne Gore posjeduje prirodne ljepote i potencijele koje tek treba koristiti

–Komunalno Lim ne samo da nema nikakvu saglasnost Agencije za zaštitu životne sredine, i umjesto jedne ili dvije godine već 30 godina gazduje ovim privremenim odlagalištem. Takođe, ne plaćaju pomenutu naknadu, od deset eura po toni, niti poštuje zakonske propise koje su u obavezi da poštuje tokom odlaganja otpada. Ta naknada bi trebala da ide u budžet Crne Gore i, kako je predviđeno zakonom, treba la bi da se koristi za izgradnju postrojenja za obradu otpada, nabavku opreme za sakupljanje i transport otpada, sanaciju i rekultivaciju neuređenjih odlagališta – naglašava Mekić i dodaje da je u Kumanici urušena i kućica na samom prilazu deponiji i pored nje je odložen otpad,a ne koristi se ni vaga za mjerenje otpada čiju nabavku je finansirala Evropska unija.

– Agencija za zaštitu životne sredine, Ministarstvo ekologije kao i Upravi za inspekcijske poslove sa svim ovim su upoznate, a ništa ne preduzimaju. Smatarmo da zbog privrenog odlagališta otpada u Kumanici treba da reaguje i tužilaštvo, jer dopuštaju da komunalna preduzeća u opštinama na sjeveru Crne Gore, već 20 ili 30 godina ne plaćaju zakonom propisane obaveze -– naglašava Mekić i dodaje da pored mještana ovog kraja problem sa privremenim odlgalištem otpada imaju i zaposleni na graničnom prelazu, kao i radnici koji rade na rekonstrukciji magistralnog putnog pravca koji prolazi niže od deponije.

–Okolinom se širi nesnosan smrad, tako da često radnici moraju da stavljaju maske jer se nelaze ispod deponije – potvrđuje Miodrag Ralević, šef gradilišta na magistranom putu.

Mještani ističu da smrad sa deponije smeta njima,ali i brojnim turistima i putnicma koji čekaju na graničnom prelazu Dobrakovo ulaz u Crnu Goru.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

19. septembar 2024 14:10