- Novi front na Balkanu služio bi Rusiji kao i Srbiji: Srbija bi mogla da pokuša da osvoji teritoriju agresijom, a Rusija bi mogla čvršće da stisne Srbiju kao svoj satelit, pored toga što će odvratiti svijet od rata koji vodi u Ukrajini - izjavio je Kurti.
U autorskom tekstu, Kurti je naveo i da je Srbija za vrijeme Vučića "mnogo ulagala u vojsku i razvijala vojnu saradnju sa Rusijom", prenosi Koha.
-Prema izvještaju Ministarstva odbrane SAD iz 2019. godine, Srbija pruža najpovoljnije okruženje za ruski uticaj na Zapadnom Balkanu. Kosovo je, sa druge strame, ostalo čvrsto na prozapadnom kursu- napisao je Kurti, javljaju agencije prenose emdiji.
Uoči samita lidera članica NATO-a u Vašingtonu, Kurti je istakao veliki značaj alijanse za "transformaciju Kosova" od okončanja rata 1999. godine do danas, i ukazao da su prijetnje sada "realnije nego ikada prije".
-Nažalost, 25 godina kasnije, ponovo se suočavamo sa ratom i ratnim prijetnjama u Evropi. Ovde se mir održava samo našom sposobnošću da ga branimo kada je direktno ugrožen, a takva prijetnja je stvarnija nego ikad- dodao je Kurti.
Kurti je optužio Srbiju da sprečava integraciju Srba na Kosovu, navodeći da je uspon Vučića označio "prekretnicu u autoritarnoj, etnonacionalističkoj, ekspanzionističkoj politici" Beograda.
-Predsjednik Srbije je 2017. postao Aleksandar Vučić, bivši ministar propagande Slobodana Miloševića. Autoritarna politika Beograda posebno je otežavala život etničkim Srbima na Kosovu, koji su morali da odigraju ulogu manjine u novoj zemlji, u kojoj je 93 odsto etničkih Albanaca i sedam odsto drugih manjina, uključujući Rome i Turke. Srbija je spriječila ovu integraciju- napisao je Kurti.