Nikola Gruevski
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU
Bivši premijer Makedonije oslobođen za nezakonito finansiranje sjedišta VMRODPMNE
Krivični sud u Skoplju oslobodio je danas bivšeg makedonskog premijera Nikolu Gruevskog u slučaju "Talir 2", gdje mu je suđeno zbog prekoračenja službenog ovlašćenja i nezakonitog finansiranja izgradnje sjedišta partije VMRO-DPMNE.
Sudija Osnovnog krivičnog suda u Skoplju Danijela Aleksovska je, objavljujući presudu, izjavila da bi u ovom slučaju trebalo uzeti u obzir izmjene Krivičnog zakonika iz 2023. godine, kojima je izmijenjena i optužnica.
- Iako su napravljene izmjene u optužnici, nije bilo izmjena u dokazima i činjenicama iznetim pred sudom. Sud nalazi da Tužilaštvo nije van razumne sumnje dokazalo da je okrivljeni Nikola Gruevski izvršio zloupotrebu službenog položaja - navela je Aleksovska.
Istakla je da je u ovoj situaciji Krivični sud u potpunosti prihvatio stav Apelacionog suda u Skoplju, a to je da su izmjene Krivičnog zakonika direktno u korist okrivljenog.
Na objavljivanju u sudnici Osnovnog krivičnog suda u Skoplju bili su prisutni advokati po službenoj dužnosti bivšeg premijera Nikole Gruevskog, Petar Timovski, i VMRO-DPMNE, Kristine Manevske, kao i predstavnica stranke, advokatica Ljubica Nikolovska.
Troškovi sudskog postupka padaju na teret državnog budžeta, a sud je odbacio predlog Tužilaštva da se konfiskuje sjedište VMRO-DPMNE. Presuda nije pravosnažna i stranke imaju pravo žalbe višim sudovima, prenosi N1.rs.
U aprilu ove godine, slučaj "Talir 2" preuzeo je tužilac Kristijan Smilevski iz Osnovnog javnog tužilaštva u Skoplju nakon što je tužiteljka Lenče Ristovska podnijela ostavku.
Apelacioni sud u Skoplju je u januaru 2024. godine, zbog izmjena Krivičnog zakonika u odjeljku o krivičnom djelu iz člana 353. Krivičnog zakonika, poništio prvostepenu presudu u slučaju "Talir 2" i vratio predmet na ponovno suđenje pred prvostepenim sudom.
Za krivično djelo zloupotrebe službenog položaja bivšeg generalnog sekretara vlade Kirila Božinovskog nastupila je zastarjelost, a gonjenje je nastavljeno za bivšeg premijera Nikolu Gruevskog i stranku VMRO-DPMNE.
Krivični sud je 7. juna 2022. godine objavio prvostepenu presudu prema kojoj je bivši odbjegli premijer Nikola Gruevski u odsustvu nepravosnažno osuđen na šest godina zatvora, a bivši generalni sekretar Vlade Kiril Božinovski dobio je uslovnu kaznu.
Gruevski je u novembru 2018. godine pobjegao u Mađarsku da bi izbjegao odlazak na izdržavanje dvogodišnje zatvorske kazne u slučaju kupovine luksuznog "mercedesa", nazvanog "Tenk" i tamo je odmah dobio poltički azil.
Bivši makedonski premijer je u odsustvu osuđen i u sudskom postupku u slučaju "Parcele na Vodnom" na zatvorsku kaznu od devet godina.
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU