/ Ilustracija
14/05/2025 u 21:43 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Mirovni pregovori u Turskoj: Šta predlaže Rusija, a šta traži Kijev

Prvi direktni razgovori ruskih i ukrajinskih diplomata od 2022. očekuju se u četvrtak u Turskoj.

Predlog za obnovu pregovora došao je lično od ruskog predsjednika Vladimira Putina u nedjelju, posle proslave Dana pobjede u Moskvi. On je napomenuo da su pregovore 2022. prekinuli Ukrajinci, a ne Rusija, pa ako hoće da nastave gdje su stali mogu da dođu u Istanbul 15. maja.

Šta predlaže Rusija

Zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova, Sergej Rjabkov, izjavio je u utorak da Moskva namjerava da razgovara o "održivom rješenju sistuacije tako što ćemo se suočiti sa uzrocima sukoba, riješiti pitanja denacifikacije kijevskog režima, i obezbijediti priznanje realnosti koja je u međuvremenu nastala, u šta spada i ulazak novih teritorija u sastav Rusije". 

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da će ruska delegacija da otputuje za Tursku, a večeras je objavljen i njen sastav.

Putin neće pregovarati sa Zelenskim, odredio sastav delegacije

Putinov savjetnik Jurij Ušakov rekao je da će se pregovarači baviti "političkim i tehničkim" pitanjima.

Ukrajina: Uslovi i preduslovi

Vladimir Zelenski je na Putinov poziv na direktne pregovore odgovorio ultimatumom, zahtijevajući da Rusija pristane na 30-dnevno primirje već od 12. maja kako bi Kijev mogao da sjedne za pregovarački sto.

Zelenski je tražio da se sastane lično sa Putinom, iako mu vlastiti dekret iz septembra 2022. to izričito zabranjuje. 

Amerika kao "džoker" 

Američki predsjednik Donald Tramp u Tursku šalje ne jednog specijalnog izaslanika, već dva. Uz Stivena Vitkofa, koji se do sada sastajao sa ruskim vrhom, za Istanbul leti i Kit Kelog, koji se uglavnom bavio Ukrajincima.

Kelog je medijima pred pregovore rekao da SAD žele da postignu sveobuhvatni prekid vatre u Ukrajini, a zatim da pređu na teritorijalna pitanja, dok je Rusiji prijetio novim sankcijama poput onih koje razmatra EU. 

Dodao je i da bi sam Tramp mogao da dođe do Istanbula ako se na pregovorima pojavi Putin, mada je i jedno i drugo malo vjerovatno.

2022: Nesuđeni mir

Do prvih pregovora Rusije i Ukrajine došlo je već 28. februara 2022, četvrtog dana ruske specijalne vojne operacije. Već 5. marta je jedan od ukrajinskih pregovarača, Denis Kirejev, ubijen na ulici u Kijevu, što je privremeno prekinulo proces.

Pregovori su se ubrzo nastavili u Turskoj, gdje je čak postignut i načelni sporazum. Ruski pregovarač Vladimir Medinski objavio je 29. marta da će Moskva povući vojsku iz blizine Kijeva kao gest dobre volje. 

U toku tog povlačenja, 9. aprila u Kijev je stigao tadašnji britanski premijer Boris Džonson i u društvu Zelenskog prošetao ukrajinskom prijestonicom.

Džonson je tom prilikom savjetovao Zelenskom da odbije ruski predlog i računa na podršku Zapada, prema pisanju ukrajinske štampe već u maju 2022. To je u novembru 2023. potvrdio i David Arahamija, šef ukrajinske delegacije u Istanbulu. Arahamija, inače predsjedavajući poslaničkog kluba stranke Vladimira Zelenskog u Vrhovnoj radi, tvrdi da je Džonson tada poručio Ukrajincima da "nastave borbu".

Džonson je to porekao, izjavivši britanskim medijima da Ukrajinci nikada nisu namjeravali da prihvate ruski predlog. 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
12. jun 2025 02:04