/ - FOTO: PRTSC/X/BGATESISAPYSCHO
05/04/2025 u 13:25 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

(VIDEO) Studenti u Italiji zapalili zastavu EU: "Ne bombama, ali škole za sve"

U Rimu je održan studentski protest protiv smanjenja budžeta za obrazovanje i povećanja izdvajanja za vojnu industriju, tokom kog je došlo do sukoba sa policijom, prenosi državna televizija RAI.

Prema izvještaju, policija je unaprijed zatvorila pristupe zgradi Predstavničkog doma, što nije spriječilo pojedine demonstrante da pokušaju da probiju kordone.

Situacija je eskalirala kada je došlo do gađanja flašama između okupljenih i pripadnika bezbjednosnih snaga. Demonstranti su u znak revolta zapalili zastavu Evropske unije ispred Ministarstva obrazovanja.
Okupljeni su preko razglasa poručili: "Povećanje sredstava za naoružanje je neprihvatljivo, dok se istovremeno smanjuju finansije za univerzitete", prenijela je RAI.

Podsjetili su i na to da je prethodne godine iz budžeta za obrazovanje oduzeto 170 miliona eura.

Na transparentima su se mogli vidjeti slogani poput "Ne bombama, ali škole za sve", dok su u simboličnoj akciji napravili mete sa likovima premijerke Đorđe Meloni, ministra obrazovanja Đuzepea Valditarea i predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koje su potom gađali jajima i pomorandžama.

Studenti su kritikovali državnu politiku kao izraz potpune pokornosti interesima vojno-industrijskog sektora i vlasnicima privatnih obrazovnih ustanova.

Slični protesti organizovani su istog dana i u drugim gradovima širom Italije, uključujući Đenovu, Bolonju, Pizu, Torino i Brindizi.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
14. maj 2025 06:49