
- Kada nam kažu: ‘Hajde da napravimo primirje, pa ćemo vidjeti‘ - ne, momci. Već smo bili u tim pričama, više ovo ne želimo. A Makroni, Starmeri, fon der Lajen i druge evropske ličnosti koje sada histerično zahtijevaju da se Sjedinjene Države pridruže antiruskim akcijama i povećaju broj sankcija – to ih jednostavno odaje - rekao je Lavrov obraćajući se nastavnicima i studentima na Rusko-jermenskom univerzitetu.
On je podsjetio je da je Zapad već prevario Rusiju 2014. godine, kada je izvršio puč u Kijevu odmah nakon što su ukrajinske vlasti i opozicija postigle dogovor.
- Zatim su uslijedili Minski sporazumi, koji su, kako su kasnije priznali evropski političari, bili potrebni samo da bi se kupilo vrijeme Kijevu. Godine 2022, na pregovorima u Istanbulu, Rusija i Ukrajina su parafirale principe rješenja, ali je Zapad zabranio kijevskim vlastima da potpišu sporazum zasnovan na njima - naveo je Lavrov, prenosi RIA Novosti.
Šef ruske diplomatije je naglasio da se Evropska unija zalaže za eskalaciju ukrajinskog sukoba kako bi se nastavilo naoružavanje kijevskog režima.
- Vraćajući se na ono što je Evropska unija očekivala od telefonskog razgovora između predsjednika SAD Donalda Trampa i ruskog predsjednika Vladimira Putina. Rekli su: „Vidjećemo”. Nakon razgovora, Putin i Tramp su dali veoma pozitivnu ocjenu, složili su se da je potrebno raditi na pripremi konkretnih koraka za dugoročno, održivo rješenje, uključujući korišćenje mogućnosti prekida vatre - rekao je Lavrov.
On je napomenuo da je fokus razgovora bio na otklanjanju osnovnih uzroka sukoba.
- Šta je Evropska unija uradila? Objavila je da je 17. paket sankcija protiv Rusije odobren. To znači da su željeli eskalaciju krize. Rekli su: ‘Da, slušali smo i nismo vidjeli nikakvu podršku za prekid vatre bez preduslova, što bi nama, Evropljanima, omogućilo da ponovo naoružamo Ukrajinu‘. To je ono što im je potrebno - rekao je Lavrov, prenosi Politika.
Kako je ocijenio, ovi trendovi ukazuju na to da evroatlantska bezbjednosna struktura, posebno u okviru Organizacije za bezbjednost i saradnju u Evropi, "postaje zastarjela".
- Pogotovo što zapadni učesnici u ovoj strukturi očigledno zloupotrebljavaju svoj položaj. Pogotovo što su se sada pojavile takve specifične razlike u stavovima SAD i Evrope... Pristup „prekida vatre i vidjećemo” u rješavanju sukoba sa Ukrajinom više neće funkcionisati, bez obzira na to koliko histerično francuski predsjednik Emanuel Makron i britanski premijer Kir Starmer podstiču SAD da pojačaju antiruske sankcije - istakao je Lavrov.
U Istanbulu su 16. maja održani prvi pregovori između Moskve i Kijeva u poslednje tri godine. Pomoćnik ruskog predsjednika Vladimir Medinski, koji predvodi rusku delegaciju, najavio je veliku razmjenu zatvorenika sa Ukrajinom u odnosu 1000 za 1000. Pored toga, strane su se složile da predstave viziju mogućnosti budućeg primirja.
Medinski je takođe istakao spremnost Rusije da nastavi dijalog.
Vladimir Putin i Donald Tramp razgovarali su telefonom više od dva sata. Kako je ruski lider saopštio nakon razgovora, Moskva je spremna da sarađuje sa Kijevom na memorandumu koji uključuje prekid vatre.
Tramp je rekao da neće uvoditi nove sankcije protiv Rusije, jer postoji šansa za rješavanje sukoba.