Stelt lovci / - RTS
06/08/2024 u 08:09 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Američka armija u Japanu uvodi stelt lovce pete generacije kako bi bolje parirala Kini

Gledano iz Vašingtona i Tokija veliku bezbjednosnu prijetnju predstavljaju i Rusija i Sjeverna Koreja, ali je cilj raspoređivanja velikog broja američkih letjelica pete generacije u Istočnoj Aziji prije svega okruživanje Kine mrežom najsavremenijih vojnih aviona, koji imaju ulogu da je odvrate od intervencije na Tajvanu ili u Južnom Kineskom moru.

Američka armija je u julu saopštila da u redove svojih vazduhoplovnih snaga stacionaranih u japanskim bazama Misava i Ivakunji uvodi nove lovce-bombardere pete generacije sa stelt karakteristikama F-35.

Samo u bazi Misava, u prefekturi Aomori, koja je geografski blizu Rusiji, Sjevernoj Koreji i kineskoj Mandžuriji, biće raspoređeno 48 aviona tog tipa, dok bi u hangarima američkog vazduhoplovstva u Zemlji izlazećeg sunca u narednih godinu dana trebalo da se ukupno nađe 80 letjelica tog tipa.

Dok će Misava prvi put ugostiti F-35, u bazi Ivakunji, nedaleko od Hirošime, biće povećan njihov broj. 

Dolazak tih aviona, međutim, znači povlačenje iz upotrebe 96 starijih letjelica tipa F-15, F-16 i F-18, koji su bili u upotrebi u Japanu od osamdesetih godina naovamo.

Američko-japanski vazdušni štit

Pomenutih 80 stelt aviona najnovije generacije su, dakle, letjelice kojima će raspolagati američke snage u Japanu. Treba reći i da su domaće, japanske oružane snage prije nekoliko godina poručile čak 105 komada F-35, koji se postepeno uvode u naoružanje, i to u verzijama A i B (ova druga namijenjena je nosačima aviona).

Pored uvođenja stelt lovaca-bombardera, američka komanda u Japanu namjerava da u velikoj vazduhoplovnoj bazi Kadena na ostrvu Okinavi zamijeni starije letjelice F-15 A i C savremenim F-15 EX, koji posjeduje moćniji radar i nosi osjetno veću količinu ubojnih sredstava.

Njegova uloga je da, nakon što su "nevidljivi" F-35 uništili neprijateljske radare i komandne centre i prikupili podatke o drugim potencijalnim ciljevima, izvrše napad na iste sa svojih čak 13 tona raketa i bombi. (Mada je baza Kadena lokacija gdje se stalno stacioniraju F-15, u njoj već sada, u formi rotacije, povremeno borave i stelt aparati tipa F-22 i F-35).

To je, zapravo, jedna od vrlina F-35, letelice koja je iskusila brojna poteškoće u razvoju i čija je proizvodnja dugo kasnila - ona posjeduje moćne kompjutere i komunikacione uređaje te ima sposobnost da digitalno poveže mnogo drugih letjelica, uključujući tu i bespilotne, podijeli im podatke o ciljevima i omogući koordinisani udar.

Misija F-35: Zauzdavanje kineske armije u prostoru Istočne Azije

Mada gledano iz Vašingtona i Tokija veliku bezbjednosnu pretnju predstavljaju i Rusija i Sjeverna Koreja, cilj raspoređivanja velikog broja letjelica F-35 u Istočnoj Aziji, odnosno, regionu Azija-Pacifik, je prije svega okruživanje Kine mrežom najsavremenijih vojnih aviona, koji imaju funkciju da je odvrate od intervencije na Tajvanu ili u Južnom Kineskom moru.

Ta mreža se plete ne samo sticioniranjem u sklopu američkih snaga (kada je Japan u pitanju, ovdje treba pomenuti i nosač aviona "Džordž Vašington" koji će uskoro početi stacioniranje u Japanu i koji je opremljen F-35), već i prodajom letjelice savezničkim zemljama, kao što su Japan, Južna Koreja i Australija. Vazduhoplovni kapaciteti tih država, interoperabilni sa američkim, onda se u uključuju u zajedničke aktivnosti sa američkim vazduhoplovstvom u Istočnoj Aziji, kao što su patroliranje i borbene vježbe.

Naravno, raspoređivanje F-35 može se videti i kao praktična priprema za eventualni oružani sukob sa Kinom oko Tajvana ili u Južnom kineskom moru.  

Smatra se da Kina sada godišnje proizvodi i u naoružanje uvodi čak 100 komada sosptvenih stelt vazduhoplova J-20, te da će ih do 2030. godine imati oko hiljadu. Inače, uvođenje tog savremenog aviona u naoružanje Narodnooslobodilačke armije Kine počelo je 2017. Kinezi rade i na mornaričkoj verziji istog aviona, čiji su prototipovi već izrađeni i sada se ispituju.

Rastuća mreža američkih F-35 treba da potre sposobnost koju kineskom vazduhoplovstvu donose brojni J-20. Štaviše, od F-35 se očekuje da u slučaju sukoba unište radarske instalacije, štabove i zadaju snažan udarac aerodromima i raketnim bazama protivnika (čitati: "Kine"). Jedan od njegovih zadataka je i da učestvuje u presretanju kineskih krstarećih projektila i antibrodskih raketa.

F-35 u sastavu američke vojske su stacionirani i u Južnoj Koreji i Australiji, i u više navrata su učestvovali u zajedničkim vježbama i sa filipinskom vojskom.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
13. septembar 2024 01:35