
Iako je Tramp objavio da će Ukrajina i Rusija „odmah započeti pregovore” o primirju, čini se da nije postavio nikakve uslove ili pritisak na Rusiju, što je izazvalo razočaranje među evropskim liderima, ističe pomenuta agencija.
Mnoge vlade strahuju da je Tramp smanjio angažman SAD-a u pokušajima da se okonča rat, ostavljajući Ukrajinu i njene saveznike da se bore bez ozbiljnije podrške s američke strane.
Iako Trump nije isključio mogućnost novih sankcija ili slanja dodatne vojne pomoći Ukrajini, jasno je dao do znanja da nije spreman da preduzme te korake.
-Ako ništa ne bude postignuto, jednostavno ću se povući i oni će morati da nastave - rekao je Tramp, naglašavajući da bi Ukrajina trebalo da bude „evropski problem”.
Te izjave podstiču zabrinutost da je predsjednik SAD-a povukao podršku za diplomatske napore u vezi sa Ukrajinom, čime je Putin dobio šansu za dalju vojnu ekspanziju, piše Blumberg.
Putin je rekao da su razgovori sa Trampom bili „iskreni” i „korisni”, i da su se saglasili da Rusija i Ukrajina počnu da rade na memorandumu o budućem mirovnom sporazumu.
Ipak, nije bilo konkretnih dogovora ili detalja koji bi mogli da označe pomak u procesu.
Tramp je takođe iznio neobičnu izjavu, ističe agencija, sugerišući da bi Vatikan mogao da posluži kao domaćin mirovnih pregovora, podržavajući ulogu pape u smanjenju tenzija između Rusije i Ukrajine.
S obzirom na njegovu poziciju, analitičari smatraju da SAD i dalje imaju značajnu polugu u rukama, posebno u pogledu mogućnosti daljeg slanja vojne pomoći Ukrajini i uvođenja novih sankcija Rusiji.