
Zbog nedostatka stambenog prostora i velikog interesovanja, vlasnici nekretnina osjećaju se ohrabrenim da naplaćuju petocifreni dolarski iznos, čak i za skučene sobe sa zajedničkim kupatilima.
Na sajtu „Buking“ (Booking.com), jedna od poslednjih dostupnih hotelskih soba na listi, košta 15.266 dolara za jednu osobu, što je povećanje od 9.562 odsto, imajući u vidu da se ta soba izdavala po cijeni od 158 dolara.
Boravak od 15 dana tokom konferencije u novembru iznosio bi 228.992 dolara, što je dovoljno za kupovinu četvorosobnog stana u Belemu.
Na sajtu Erbienbi (Airbnb), soba sa zajedničkim kupatilom u Ananindeui, siromašnom gradu u blizini Belema, košta 9.320 dolara dnevno.
Slična soba danas se može iznajmiti za samo 11 dolara po danu.
U luksuznijim naseljima, iznajmljivanje stana koji prima osam osoba košta gotovo pola miliona dolara (446.595 dolara) za dvonedeljni boravak.
Brazil, najveća i najmnogoljudnija država Latinske Amerike, bio je domaćin drugih svjetskih događaja, kao što su Olimpijske igre u Rio de Žaneiru 2016. i Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2014.
Međutim Belem, lučki grad koji se nalazi na ivici amazonske prašume, nema istu infrastrukturu kao drugi veliki gradovi, što je dovelo do učestalih pitanja o njegovoj sposobnosti da ugosti COP30.
Zvaničnici procjenjuju da će na samitu, koji bi trebalo da se održi od 10. do 21. novembra, prisustvovati oko 50.000 ljudi.
Prošle godine u Bakuu, u Azerbejdžanu, zvanični broj prisutnih na samitu je bio 54.148.
Prije toga, u Dubaiju je posećenost dostigla rekordnih 83.884.