
Kancelarija mađarskog premijera Viktora Orbana potvrdila je da bi zemlja mogla slijediti primjer SAD-a, koji se povukao iz WHO-a odmah nakon inauguracije predsjednika Donalda Trampa u januaru. Sličan potez najavio je i argentinski predsjednik Javier Milei u srijedu.
Gergely Gulyás, ministar nadležan za ured premijera, izjavio je da bi Mađarska trebala pažljivo razmotriti ovaj korak.
- Ako najmoćnija država svijeta odluči napustiti međunarodnu organizaciju, smatram da bi mađarska vlada trebala postupati s velikim oprezom pri razmatranju da li i sama treba učiniti isto” -rekao je GulyAs.
Dodao je da konačna odluka još nije donesena, ali da se pitanje povlačenja ozbiljno analizira, posebno u svjetlu činjenice da je “najjača demokratija svijeta napustila organizaciju svojom slobodnom voljom”.
Istog dana, zamjenik predsjednika ruskog parlamenta takođe se izjasnio u korist izlaska Rusije iz WHO-a.
“Vrijeme je da temeljito istražimo aktivnosti WHO-a u Rusiji. Tokom istrage, rusko članstvo bi trebalo biti barem suspendovano. Ili, još bolje, trebali bismo se u potpunosti povući”, napisao je Pjotr Tolstoj na Telegramu. Tolstoj je član stranke Jedinstvena Rusija, koju predvodi predsjednik Vladimir Putin.
Predsjednik Tramp i njegovi saveznici ranije su optuživali WHO za miješanje u suverenitet država, prevelik utjecaj Kine i loše upravljanje pandemijom Covid-19. S druge strane, generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus odbacio je ove tvrdnje, poručivši da je organizacija nepristrasna i posvećena globalnom zdravlju.
“Kao agencija Ujedinjenih nacija, WHO je nepristrasan i postoji kako bi služio svim državama i svim ljudima”, rekao je Tedros.
“Kada zemlje od nas traže nešto što izlazi iz okvira naše misije, mi to ljubazno odbijamo”, dodao je, prenosi Politico.