Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU
Најбогатији Украјинац обећао помоћ у обнови Мариупоља
Пословно царство Ахметова распало се услијед осмогодишњег сукоба на истоку Украјине, али је увјерен да ће "храбри украјински борци" обранити град на Азовском мору који је сравњен у бомбардовању
Најбогатији Украјинац Ринат Ахметов обећао је да ће помоћи обновити Мариупољ, град који му је при срцу и у којем посједује двије челичане које ће се, како тврди, поново надметати на глобалном тржишту, јављају агенције преносе медији.-
Пословно царство Ахметова распало се услијед осмогодишњег сукоба на истоку Украјине, али је увјерен да ће "храбри украјински борци" обранити град на Азовском мору који је сравњен у бомбардовању.
-Мариупољ је глобална трагедија и глобални примјер херојства. За мене је Мариупољ био и увијек ће бити украјински град. Амбиција ми је да се вратим у украјински Мариупољ и започети с новим производним планом како би челик из Мариупоља поново конкурисао на глобалном тржишту као и прије- рекао је Ахметов у писаном одговору агенцији Ројтерс, преноси Хина.
Његове двије компаније, челичана Метинвест и финансијско-индустријска групација СЦМ тренутно подмирују дугове, а компанија за производњу струје ДТЕК "оптимизовала је отплату дугова" у договору с кредиторима. Метинвест је у петак псаопштио да никада неће радити под руском окупацијом те да је опсада града зауставила више од трећине металуршког производног капацитета Украјине.
Ахметов је похвалио "страст и професионализам" предсједника Володимира Зеленског током рата те се чини да су међусобни односи изглађени. Зеленски је прошле године казао да су саучесници завјере за свргавање његове владе хтјели у своје дјеловање укључити и олигархе, а Ахметов је то тада одмах одбацио као "апсолутну лаж".
-Рат није вријеме да будемо у завади (...) обновићемо цијелу Украјину- рекао је Ахметов и додао да се у земљу вратио 23. фебруара и од тада стално у њој борави. Није рекао гдје је прије тога био, но зна се да је у Мариупољу био 16. фебруара, на дан када су западне обавјештајне службе очекивале почетак инвазије.
Према Форбсу, Ахметово богатство је 2013. износило 15,4 милијарде америчких долара, а тренутно је "тежак" 3,9 милијарди долара. Кијев тврди да је штета узрокована ратом досегла билион америчких долара, а Ахметов сматра да ће Украјини свакако бити потребан међународни програм обнове без преседана, својеврсни Маршалов план за Украјину.
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU