
Zvaničnik sirijskog Crvenog polumjeseca, Kaled Hbubati, naglasio je da im je potrebna „teška oprema, vozila hitne pomoći i vatrogasna vozila“ kako bi mogli da nastave operacije spasavanja i uklanjanja ruševina.
-Posledice potresa su katastrofalne. Naši volonteri su spremni, ali nedostaje nam opreme- rekao je.
Rami Abdel Raman, vođa Sirijske opservatorije za ljudska prava, rekao je da spasioci u područjima pod kontrolom vlade i opozicije nemaju odgovarajuće teške mašine za rašćišćavanje ogromne količine ruševina.
Ibrahim al-Adžam, volonter u dobrovoljnoj spasilačkoj službi Bijeli šlemovi, rekao je da je situacija „katastrofalna“.
-Toliko je zgrada uništeno- rekao je.
Spasilački timovi pokušavaju svim mogućim sredstvima da izvuku unesrećene ispod ruševina.
Do sada su zemlje širom svijeta uglavnom obećale podršku direktonoj potrazi za preživjelima, poput timova za potragu i pasa tragača, kao i hitno medicinsko osoblje te zalihe šatora, hrane, ćebadi i ljekova.
Rula Amin, portparolka Visokog povjerenika Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) za Bliski istok i Sjevernu Afriku, takođe je pozvala na slanje hitno potrebne pomoći.
-Predmeti za hitnu pomoć kao što su ćebad, termo i zimska odjeća i higijenski proizvodi prijeko su potrebni u pogođenim područjima, rekla je.
Dodala je da su neka od područja koja je pogodio zemljotres udaljena i teško dostupna tako da se opseg gubitaka u ljudski
EU šalje 1.150 spasilaca i 70 pasa tragača, a Ujedinjeni Arapski Emirati 100 miliona dolara pomoći.
Dvadeset i sedam spasilačkih timova mobilizovano je u potrazi za preživjelima posle razornog potresa u Turskoj, objavio je u utorak povjerenik EU za krizne situacije Janez Lenarčič.