Avion, Ilustracija

Ilustracija

- EPA
DAN portal

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

SLUŠAJ VIJESTI

Sud u Holandiji zabranio izvoz djelova borbenih aviona Izraelu

Nesporno je da postoji jasan rizik da se izvezeni djelovi F-35 koriste u teškim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava, rekao je sudija

Sud u Holandiji naredio je danas holandskoj vladi da obustavi izvoz djelova borbenih aviona F-35 u Izrael, navodeći kao razlog jasan rizik od kršenja međunarodnog prava, javlja AP, prenosi N1.

Odluka suda uslijedila je nakon što su tri organizacije za ljudska prava podnijele građansku tužbu protiv Holandije u decembru, tvrdeći da vlasti moraju da preispitaju izvoznu dozvolu u svjetlu izraelske vojne akcije u Pojasu Gaze.

Oni su tvrdili da isporuka djelova za avione čini Holandiju saučesnikom u mogućim ratnim zločinima koje je Izrael počinio u ratu sa Hamasom.

Niži sud je u januaru stao na stranu vlade, dozvoljavajući vladi da nastavi da šalje u Izrael djelove u vlasništvu SAD, uskladištene u magacinu u gradu Vensdreht.

Sudije Apelacionog suda u Hagu poništile su dans tu presudu i naložile vladi da obustavi izvoz u roku od sedam dana. Na odluku se može uložiti žalba.

- Nesporno je da postoji jasan rizik da se izvezeni djelovi F-35 koriste u teškim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava, rekao je sudija Bas Bele čitajući presudu, čime je izazvao odobravanje nekoliko ljudi u sudnici.

Vladini advokati kažu da bi zabrana prenosa djelova F-35 iz Holandije bila besmislena jer bi SAD mogli da ih isporuče sa drugog mjesta, navodi AP.

Preuzmite našu aplikaciju

PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY

PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU

IZBOR UREDNIKA