
Južna Afrika odbacuje optužbu da su bijelci nesrazmjerno meta kriminala. Stope ubistava su visoke u zemlji, ali velika većina žrtava su crnci.
Ramafosa je stigao sa namjerom da razgovara o trgovini i kritičnim mineralima, a sastanak je započeo srdačno dok su on i Tramp razmjenjivali komentare o golfu. Šampioni južnoafričkog golfa Erni Els i Retif Gusen bili su prisutni kao dio Ramafosine delegacije, prenosi RSE.
Ali sastanak u Ovalnom kabinetu koji je prenosila televizija ubrzo je krenuo drugačijim putem, kada je Tramp prikazao video i štampane članke koji navodno pokazuju dokaze za njegove tvrdnje da su bijelci u Južnoj Africi progonjeni.
- Ljudi bježe iz Južne Afrike zbog svoje sigurnosti. Njihova zemlja se konfiskuje, a u mnogim slučajevima, oni su ubijeni - rekao je Tramp u jednoj od niza optužbi.
Južna Afrika, koja je pretrpjela vijekove drakonske diskriminacije protiv crnaca tokom kolonijalizma i aparthejda prije nego što je postala višepartijska demokratija 1994. godine pod Nelsonom Mandelom, odbacuje Trampove optužbe.
Novi zakon o zemljišnoj reformi, koji ima za cilj ispravljanje nepravdi aparthejda, omogućava eksproprijaciju bez naknade kada je u javnom interesu, na primjer ako zemlja leži neobrađena. Takva eksproprijacija nije se dogodila, i svaki nalog može biti osporen na sudu.
Video koji je Tramp prikazao pokazao je bijele krstove za koje je Tramp rekao da su grobovi hiljada bijelaca, i opozicione lidere koji drže manipulativne govore. On je sugerisao da jedan od njih, Julius Malema, treba da bude uhapšen.
Reforma zemljišta i Izrael
Ramafosa je uglavnom sjedio bezizražajno dok je gledao pušteni video, povremeno kriveći vrat da ga pogleda. Rekao je da ga ranije nije vidio i da bi želio da sazna gdje je snimljen.
Tramp je zatim pokazao štampane kopije članaka za koje je rekao da prikazuju ubijene bijelce u Južnoj Africi, govoreći “smrt, smrt” dok ih je prelistavao.
Ramafosa je rekao da u Južnoj Africi postoji kriminal i da su većina žrtava crnci. Tramp ga je prekinuo i rekao: “Poljoprivrednici nijesu crnci.”
Južnoafrički lider je ostao pribran tokom cijele scene.
U posljednjih nekoliko mjeseci, Tramp je kritikovao zakon o reformi zemljišta i sudski postupak Južne Afrike protiv Izraela za genocid.
Sjedinjene Američke Države su drugi najveći bilateralni trgovinski partner Južne Afrike poslije Kine. Ali zemlja se suočava sa carinom od 30 odsto prema Trampovom trenutno suspendovanom režimu “Dana oslobođenja”, a Ramafosa je želio da razgovara o trgovinskom sporazumu i poslovnim prilikama.
Kasnije na sastanku, južnoafrički poslovni tajkun Johan Rupert, koji je bio dio Ramafosine delegacije, uskočio je da podrži Ramafosu, rekavši da je kriminal uopšteno problem i da mnogi crnci takođe umiru.
On je klimnuo prema Ilonu Masku, Trampovom savezniku milijarderu rođenom u Južnoj Africi koji je takođe bio prisutan u Ovalnom kabinetu, rekavši da su njegovi Starlink telekomunikacioni sistemi potrebni u svakoj južnoafričkoj policijskoj stanici za borbu protiv kriminala.