
Kijev je takođe izrazio spremnost prihvatiti američki predlog za trenutno, privremeno primirje u trajanju od 30 dana, koje se može produžiti uz međusaglasnost strana, pod uslovom da Rusija pristane i istovremeno ga sprovede.
- Sjedinjene Države će prenijeti Rusiji da je uzajamnost ključ za postizanje mira - navodi se u saopštenju. Sastanak američkih i ukrajinskih zvaničnika trajao je više od osam sati u saudijskoj luci Džedi.
Rubio: SAD predložile primirje, Ukrajina ga prihvatila
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da su SAD iznijele predlog primirja, koji je Ukrajina prihvatila.
- Ponudili smo predlog da se uđe u primirje i započnu pregovori o okončanju ovog sukoba na trajan i održiv način - rekao je Rubio novinarima nakon sastanka s ukrajinskom delegacijom u Džedi u Saudijskoj Arabiji.
On je izjavio da će SAD sada prenijeti predlog primirja Rusiji i izrazio nadu da će Moskva pristati.
- Sada je lopta na njihovom terenu - rekao je Rubio novinarima, dodajući da predsjednik Tramp želi okončanje rata.
- Ako kažu ne, tada ćemo, nažalost, znati što je prava prepreka miru - rekao je Rubio. Dodao je da je Tramp jasno dao do znanja da želi zaustaviti sukobe i stradanja.
Na pitanje o vremenskom okviru za primirje, Rubio je odgovorio da se nadaju dogovoru što je prije moguće.
- Svaki dan koji prođe, na ljude padaju bombe, ljudi stradavaju na obje strane ovog sukoba - rekao je novinarima.
- Ovo je ozbiljna stvar, nije epizoda neke televizijske serije - naglasio je Rubio. Istakao je da se nada brzom odgovoru iz Moskve, kako bi se krenulo u pravu fazu pregovora, a ne "beskonačne dijaloge".
- Najbolji gest dobre volje koju bismo mogli vidjeti od Rusa bila bi da prihvate ukrajinsku ponudu i odgovore sa ‘da‘ - zaključio je.
Trampov savjetnik: Uskoro ću razgovarati s ruskim kolegom
Trampov savjetnik za nacionalnu sigurnost Majk Volc je na pres konferenciji u Džedi izjavio je da su tokom sastanka razmatrani detalji trajnog okončanja rata i bezbjednosne garancije za dugoročnu stabilnost.
Najavio je da će u narednim danima razgovarati sa svojim ruskim kolegom, dok će šef diplomatije Marko Rubio sudjelovati na sastanku ministara vanjskih poslova G7.
- Od tog trenutka nastavljamo s procesom - dodao je Volc.
(Index.hr)