
Samostalna izložba nagrađivane francuske arhitektice Odil Dek naslovljena "Beyond the Looking Glass" može se pogledati u Dvorcu Petrovića Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore (MSUCG) do 2. juna. Podsjetimo, izložba je otvorena 10. aprila.
U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja MSUCG je organizovao u Perjaničkom domu promociju kataloga koji prati ovu izložbu Odil Dek, a sama arhitektica je nakon toga publiku provela kroz svoju postavku u Dvorcu Petrovića.
Prisutnima se najprije obratila kustoskinja izložbe Blanka Marković ističući da je kod Dek arhitektura stalno prisutna, naglašena, ali i da je taj segment njenog rada organski povezan s umjetnošću i dizajnom. Ipak, iako je arhitektura dominantna, Dek je odlučila da predstavi i svoj dizajnerski i umjetnički rad, i zato je postavka sačinjena od tri cjeline, pa publika pored njenih arhitektonskih rješenja ima priliku da pogleda njene instalacije, grafike, serigrfije, crteže, ali i luster, posuđe i sto koji je dizajnirala za ovu priliku, kao i "skulpturu" - konstrukciju za odmor "Seating in the Air" koja se nalazi ispred Dvorca. Ovom prilikom kustoskinja je zahvalila svima koji su pomogli u realizaciji ove, kako je rekla, organizaciono zahtjevne izložbe.
Istoričarka i teoretičarka umjetnosti dr Svetlana Racanović autorka je teksta u ovom katalogu. Kako je navela, dosad nije mnogo pisala o arhitekturi, no, kako je istakla, udubljujući se u rad Odil Dek sve više su joj se otvarale smjernice i poveznice s djelima značajnih umjetnika i arhitekata. Kako kaže, iako se s radovima Odil Dek, najvećim dijelom upoznala posredno, osjetila je da je riječ o jednoj omnipotentnoj i sveprožimajućoj umjetničkoj putanji, svojevrsnoj virtulenoj linije koja se proteže kroz cijeli rad ove arhitektice i umjetnice.
– Postoji nešto što ćete vidjeti da se preliva od tih velikih konstrukcionih elemenata, preko matrica artikulisanja oblika i prostora, preko modelovanja punoća i praznina, projektovanja masa i relacija, svuda se provlači ta moćna virtuelna linija - putanja, u kojoj sam prepoznala korespondiranje s teorijskim i filozofskim konceptom Žila Deleza, koji percipira stvarnost kao stalno polje prelivanja i pulsiranja - rekla je dr Racanović, između ostalog. Napominje da Dek vrlo često radi total dizajn, što je kod Dek prirodna posljedica praćenja ove putanje, a koja je konstanta u njenom stvaralaštvu. Osvrnula se i na to kako Dek tretira svjetlost u svom radu, kao i način na koji koristi staklo i ogledala.
Prisutnima se obratio i grafički dizajner Denis Ćupić koji je vizuelno oblikovao katalog.
Promociju je moderirala kustoskinja Anja Marković.