
Kako je istakao Ćuković svaka priča o javnom angažmanu Momira Bulatovića od posebnog je značaja za razumijevanje krupnih procesa naše bliže i maglovite prošlosti, nedefinisane sadašnjosti, ali i sve (ne)izvjesnije budućnosti. Kako je naveo Ćuković, Bulatović je poljima politike, istorije i ekonomije ostavio niz značajnih lekcija. Bulatović se zalagao za dijaloški, a ne polemički princip, odnosno za varijantu sagovornika, a ne suparnika. Otuda, dodaje Ćuković, i korijen njegovog dubokog razumijevanja za disonantnost između domaće i međunarodne politike. Kao posebno važnu lekciju ove knjige, kaže, a samim tim i Bulatovićevog djelanja, jeste insistiranje na pronalaženju zajedničkog jezika i stalne borbe protiv podjela među građanima Crne Gore. Ćuković napominje i da je Bulatović dosljedan bio u tumačenju da Jugoslavija ne smije biti oličena i oročena ličnošću, ali i kada je riječ o isticanju neotuđivog prava crnogorskih građana da odlučuju o svojoj sudbini. Samim tim, i kada je bio u pitanju rat na jugoslovenskom tlu, Bulatović je smatrao da jednostrano donošenje odluka ne doprinosi demokratskom principu.
"Prema Bulatovićevom viđenju, istorijsko viševjekovno savezništvo sa Srbijom nikada Crnoj Gori nije smetalo da "misli svojom glavom"", kaže Ćuković, podsjećajući i na Bulatovićevu izjavu - "sveto je i presveto braniti Crnu Goru, ali je suludo braniti je od srpstva".
– Naziv knjige "Ime crnogorsko, prezime srpsko", sažima političku filozofiju Momira Bulatovića. I ovu knjigu, i njen naslov, ali i najtežu lekciju koju zadaje Bulatović, samo izmireni moći ćemo da razumijemo. Do tada neka ovaj Stojovićev poduhvat bude znak pored puta - rekao je Ćuković.
Knežević je ovom prilikom podsjetio na teške okolnosti u kojima je Momir Bulatović vodio narod kao predsjednik Crne Gore, i kasnije kao predsjednik SR Jugoslavije, objavljujući rat NATO paktu. Knežević ističe da je konstanta u Bulatovićevim obraćanjima narodu bila - istina, ne skrivajući i ne izmišljajući činjenice, ne izmišljajući perspektivu koja ne postoji.
– Zamislite da u jednom takvom vremenu vodite državu, u vremenu rata, sankcija, inflacija, i vremenu stigmatizovanja srpskog i crnogorskog naroda na svakom koraku i mjestu zemljinog šara - rekao je Knežević. Napominje da se Bulatović u smutnim vremenima nosio s geopolitčkim izazovima koji su prijetili da ugroze državu i narod. Pritom, Bulatović nije gubio optimizam i dobronamjernost poručujući da se mora sačuvati građanski i multietnički sklad, a što se u ovoj knjizi može naći na svakoj stranici, rekao je Knežević.
Ovom prilikom najavljeno je i da će 24. juna, na šestu godišnjicu njegove smrti, u kripti biti prikazan i filmski i video materijal vezan za Momira Bulatovića.