
O romanu Marijane Zečević su govorili dr Radenko Šćekić, direktor Istorijskog instituta, književnik Novica Đurić, predsjednik UKCG, književnik mr Aleksandar Ćuković, istoričar mr Filip Vučetić, a promociju je moderirao Miljan Živković.
Kako je naveo Šćekić, ovaj roman dočarava antropo-socijalni okvir Crne Gore od kraja 19. vijeka do prve decenije 21. vijeka u Polimlju i Potkomovlju.
– Pred nama se nalazi nadasve zanimljivo prozno djelo, pisano u obliku romana, sa obiljem istorijskih činjenica, procesa, događaja i ličnosti. Djelo koje prožima duh istorije ovog podneblja od rastakanja viševjekovnog plemenskog društva, modernizacije, industrijalizacije, masovnih migracija selo-grad, do modernog vremena i novog milenijuma - rekao je Šćekić.
„Roman „Na brodu Bijele Rade“ književnice i književne kritičarke Marijane Zečević predstavlja onaj fragment života koji život zapravo jeste“, ističe Ćuković. Dodaje da je riječ o cjelovitom djelu, komprimovanom do najsitnijih detalja.
– I nije samo riječ o životu, nego i istoriji cijele zajednice. Onako kako se priča o životu jedne Rade, glavne junakinje ovog romana, pretvara u priču o životima svih onih koji su se našli u njenoj blizini i vidokrugu (svako na svoj način), tako se i istorija jedne porodice pretvorila u istoriju svijeta ispričanu u sudaru nekoliko epoha čije posljedice u većoj ili manjoj mjeri, prema leptirovom principu iz čuvene teorije haosa, možemo i moramo, više ili manje (ne)spremno, dočekati i detektovati - rekao je Ćuković.
Mr Filip Vučetić roman je smjestio u istorijski kontekst, saobrazno važnim istorijskim prekretnicama i događajima, na toj vremenskoj ravni jednog vijeka, koje je autorka prikazala i kojih se dotakla. Dodaje i da se autorka bavi krajevima koji su svjesno ili nesvjesno marginalizovani, ne samo u književnosti nego i u drugim sverama života.
Promociju su obogatili učenici Umjetničke škole za muziku i balet „Vasa Pavić“, Sofija Elenova i David Golubović, kao i studenti Fakulteta dramskih umjetnosti, u klasi prof. Branka Ilića i Dubravk Drakić; Andrea Drašković, Radmila Škuletić, Marija Vlaović, Vuk Vučinića, Davud Bahovića.