
Otvarajući izložbu, istoričarka umjetnosti Ljiljana Zeković je kazala da je Mirković od osamdesetih godina XX vijeka ostavio respektabilan i trajan vrijednosni pečat na crnogorskoj umjetničkoj sceni.
– Osobenim likovnim izrazom, još od studentskih dana i prvih samostalnih izložbi privlačio je pažnju, da bi kroz decenije predanog rada izgradio prepoznatljiv, inventivan i sadržajno bogat umjetnički opus. Za Mirkovića, grafička umjetnost nije bila samo likovna tehnika izražavanja, već prostor lične slobode, intimni svijet u kojem su se preplitale emocije, sjećanja i imaginacija. Ona mu je omogućila neumorno istraživanje idejnih, estetskih i tehničkih mogućnosti, istovremeno mu postavljajući izazove i otvarajući prostore za iskazivanje nataloženih životnih iskustava - kazala je Zeković, stoji u saopštenju iz NMCG.
Mirković je kroz savremeni grafiki izraz, percepcirao arhetipske narative čovječanstva (ciklusi "Ep o Gilgamešu" i "Vizantija") i oblikovao vizije futurističkih i utopijskih pejzaža imaginarnih gradova, dodaje Zeković.
– Na taj način, njegovo stvaralaštvo odlikuje se slojevitim pristupom, u kojem se tematska promišljenost i tehnička virtuoznost spajaju u osobeni likovni univerzum - istakla je Zeković, napominjući da bi uskoro trebala biti štampana i prateća monografija.
Mirkovićev prijatelj Dragan Marković predložio je da se uz naslov izložbe "Čuvar duše grafike" doda i "Neimar duha Cetinja", jer je, kako je naglasio, Mirković duže bio veliki mangup nego zaslužni grafičar i to na originalan i raskošan način, i time dao ogroman doprinos onome što se zove duh Cetinja.
– Ovi radovi su njegov grafički otisak, ali njegov životni otisak nije manje obiman niti je manje čuven - naglasio je Marković.