
Izložbu je u prisustvu umjetnika čiji radovi su izloženi, kao i likovne publike, otvorila Petrica Duletić ističući da je tema drugog "Ljetnjeg likovnog salona ULUCG-a" vrlo sugestivna i bogata mogućnostima za tumačenje u kontekstu savremene likovne umjetnosti.
– Tema "Prostor pisan svjetlošću" takođe, ukazuje i na ono suštinsko: posmatranje kao iskustvo, svjetlost kao oblik, prostor koji može biti i unutrašnje stanje. Svjetlost u crnogorskom slikarstvu ima duboku asocijativnu vezu sa Mediteranom, i ta veza je višeslojna: vizuelna, emotivna, istorijska i identitetska. Specifičan kvalitet svjetlosti na Mediteranu koja je oštra, intenzivna, ali i topla – vijekovima inspiriše umjetnike. Ona postaje vizuelni znak identiteta, način da izraze svoju ukorijenjenost u prostoru, tradiciji i kulturi - navela je Duletić.
"Mediteranska svjetlost doživljava se kao nasljeđe – element koji definiše kako se boje koriste, kako se prostor gradi na platnu, pa i kakva osjećanja umjetnik prenosi", dodaje Duletić.
– Svjetlost nije samo estetski element, već vizuelni jezik kroz koji se Mediteran prepoznaje – kao mjesto svjetlosti i sjenke, unutrašnjeg i spoljašnjeg, prošlosti i sadašnjosti. Upravo ova tema dokazuje da, u širem smislu, svjetlost postaje i kulturološki kod, jer simbolizuje prostranost, otvorenost, dijalog kultura, kao i duhovne slojeve u Crnoj Gori. Kod crnogorskih likovnih umjetnika, mediteranski ambijent često se transformiše u arhetipski prostor: svjetlost nije samo refleksija mora ili kamena, već i nosilac unutrašnjih stanja, kolektivnog pamćenja i duhovnog trajanja. Na taj način, svjetlost postaje most između vizuelnog i simboličkog - zaključila je Duletić, otvarajući izložbu Salona.