
Zato je minulog vikenda javnost preko ličnih profila na društvenim mrežama saznala da u Francuskoj, u Parizu, boravi brojna delegacija Glavnog grada. Na naš upit zamjenici gradonačelnika Nađi Ljiljanić kojim povodom i o čijem trošku ona i još pet funkcionera Boris Spalević, zamjenik gradonačelnika, Balša Špadijer, v.d. sekretar za finansijsko poslovanje i analizu budžeta, Andrija Babović, sekretar za komunalne poslove, Aleksandar Božović, direktor Deponije, i Milan Milutinović, savjetnik direktora Deponije, borave u Parizu, nakon četiri dana dobili smo odgovore na probrana pitanja, dakle, ne na sva, od zamjenika Spalevića i to elektronskom poštom.
Na naše pitanje ko je finanisrao i koliko je koštala studijska posjeta Parizu Spalević je odgovorio da je studijsko putovanje išlo na teret Glavnog grada i Deponije. Spalević je iznio detalje putovanja, a preskočio je da objasni potrebu da šest ljude idi u Pariz, zbog čega ovaj put nije najavljen, da li je ovakav odlazak i oglašavanje na društvenim mrežama, a bez saopštenja medijima transparentan, te koje smo benefite imali od dosadašnjih putovanja.
Šestočlana delegacije posjetila je jedno od najmodernijih postrojenja za selektovanje komunalnog otpada. Spalević je napisao da su u Francuskoj boravili radi upoznavanja procesa automatizacije u sortirnju komunalnog otpada, od 10. do 13. maja.
– Pored postrojenja i opreme prezentovana je i najmodernija vaga za prihvat komunalnog otpada, koja je u potpusnosti automatizovana i povezana sa kontrolnom sobom. Predstavnici kompanije TVL, upoznali su delegaciju sa načinom finansiranja i zakonskih regulativa u Francuskoj, gdje se sredstva za sortiranje i reciklažu otpada prikupljaju ne samo od sredstava EU već i od poreskih obveznika, to jest proizvođača ili uvoznika i na taj način djelimično finansira selektovanje i reciklaža, što nije slučaj u Crnoj Gori - kaže Spalević.
On je naveo i da je dio putovanja bila i posjeta edukativnoj radionici, gdje osnovne škole šalju djecu na fakultativnu nastavu u centrima sa selektovanje i reciklažu otpada. Spalević je najavio da će Deponija u saradnji sa upravom Grada primjenjivati stečena znanja sa ovog putovanja za edukacije djece.
– Najveće interesovanje ima Deponija iz namjere da modernizuje u budućem periodu zastarelu poluautomatsku opremu sortiranje iz 2010.godine, koja je projektovana za tada manje kapacitete Glavnog grada, koji su danas prevaziđeni. Bilo je riječi o mogućnostima finansiranja ovih projekata iz EU fondova, pa je održan i sastanak sa odlazećim ambasadorom Crne Gore u Francuskoj Ivanom Ivaniševićem, koji je ukazao na mogućnosti i uspostavljanje kontakata sa potencijalni EU partnerima i mogućim izvorima finansiranja. Ambasada Crne Gore u Parizu, obezbjedila je i prevodioca, što je u mnogome olakšalo komunikaciju sa domaćinima. Studijsko putovanje je išlo na teret Glavnog grada i Deponije - ističe Spalević.