
Način na koje one mogu biti date na korišćenje propisano je odlukom o davanju na kratkoročno korišćenje službenih prostorija mjesnih zajednica bez naknade, o kojoj će se izjasniti odbornici na posebnoj sjednici Skupštine Glavnog grada koja je zakazana za 29. maj.
Sekretarka za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom Slađana Anđušić kaže da je ova odluka još jedna u setu odluka koja će omogućiti građansku participaciju i koja otvara vrata mjesnih zajednica za građane i građanke, nevladine organizacije i političke partije.
– Primjenom odluke osim građanske participacije i ravnopravnog tretmana svih podnosioca zahtjeva, uvodimo brigu o prostorima mjesnih zajednica, kao i još jedan elektronski servis – saopštila je Anđušić.
Ona je dodala da je odlukom uređeno ko ima pravo na korištenje prostorija, u kojem vremenu, propisana je obaveza utvrđivanja obrasca za podnošenje zahtjeva kroz interno pravilo o načinu korištenja prostorija, kao i odgovornost za nastalu štetu.
– Zahtjevi će se moći podnositi elektronskim putem, putem digitalne aplikacije, a takođe i pisanim putem. Aplikaciju će razviti Služba za informacioni sistem na čelu sa Nikolom Mićunovićem – saopštila je Anđušić.
Anđušić je navela da će se posebnom odlukom urediti dugoročno korišćenje prostora u vlasništvu Glavnog grada.
Odlukom, koji je pripremio Sekretarijat za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom, predviđeno je da se službene prostorije MZ mogu koristiti dva puta sedmično, od 8 do 20 sati, a najduže tri sata po sastanku, odnosno događaju.
– Zahtjev za korišćenje službene prostorije mjesne zajednice podnosi se najkasnije pet dana prije organizovanja sastanka, odnosno događaja. Nadležni organ na zahtjev za korišćenje službene prostorije mjesne zajednice odgovara rješenjem, u roku od tri dana od dana podnošenja zahtjeva – piše u odluci.
U dokumentu je naznačeno da se službene prostorije mjesne zajednice ne mogu koristiti za ostvarivanje prihoda.