
Blečić očekuje da će dokument biti završen do 1. jula, kada i zvanično počinje ljetnja požarna sezona. Izradu plana pokrenuo je upravo Blečić, a vatrogascima u ovom poslu pomažu Sekretarijat za prostorno planiranje i Agencija za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice.
– Na našu inicijativu, po prvi put biće urađen plan zaštite spašavanja od požara za Goricu. Plan obuhvata karakteristike brda, a njime je planirana i gradnja protivpožarnih puteva koji će ići do samog brda. Pokušaćemo da aktiviramo dva puta koja nikada do sada nisu bili aktivni - jedan je iz Atinske ulice, a drugi iz Ulice Ludviga Kube. Kada ih aktiviramo, do Gorice će moći da se uđe sa svih strana i djeluje – navodi Blečić.
Blečić dodaje da na samom brdu biti urađen protivpožarni put, u dužini od 300 metara.
– Put će biti izgrađen u istočnom dijelu brda i omogućiće lakšu odbranu šume u tom dijelu – kaže Blečić.
Plan zaštite i spašavanja, kako dodaje Blečić, sadržaće i lokacije hidranata i objekata koji su u neposrednoj dijelu brda.
– Na Gorici imamo devet hidranata i oni su u funkciji. Takođe, imamo i hidrante koji se nalaze u neposrednoj blizini koje mi servisiramo i provjeravamo – navodi v.d. komandira Službe zaštite.
Zdravko Blečić dodaje da gledaju da sve preventivne mjere odrade do početka požarne sezone.
– Nadam se da će plan doprijeniti zaštiti života građana ili i imovine na samom izletištu. Na Gorici će i dalje biti vatrogasni punkt. Predložio sam da na stalni punkt imaju rendžeri. Podgoričko izletište je svima nama u fokusu tokom sezone, tako da se nadam da će i rendžeri imati dežurstva. Ne smijemo zaboraviti prije četiri godine kada je izgorela trećina brda, moramo sačuvati ono što je preostalo – smatra Blečića.
On apeluje na građane da ne pale vatru na otvorenom. – U slučaju požara, potrebno je da građani pozovu vatrogasce na broj 123 i da nakon poziva pokušaju da ugase vatru, ako je u pitanju požar manjeg obima – navodi Blečić.