Predstavnici vlasti / -
15/05/2025 u 19:11 h
Nataša SpaićNataša Spaić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Skupština Glavnog grada: O spomeniku Suli Radovom odložena rasprava jer nije bilo predlagača

U 21 sat završeno je današnje zasijedanje Skupštine Glavnog grada koja ima ukupno 48 tačaka. Odbornici su sa raspravom stigli do devete tačke, a to je rasprava o podizanju spomen-biste narodnom pametaru Suli Radovom. Rasprava je odložena jer na sjednici nije bilo predlagača odnosno nikoga iz Sekretarijata za kulturu.

Tokom dana Skupština je razmatrala osam odluka. U nastavku pročitajte tok rasprave.

Završena je rasprava o obrazovanju Savjeta za mlade Glavnog grada. Sekretarka za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom Slađana Anđušić je rekla da se postojeća odluka pokazala nefunkcionalnom. Ona je navela da se odluka mijenja iz razloga participacije. 

– Savjet za mlade je postojao na papiru, nikada nije održana nijedna sjednica, niti je sačinjen zapisnik - rekla je Anđušić.  

Ona je navela da je Glavni grad 2011. godine iz budžeta izdvojio 10.000 za omladinsku politiku, 2022. godine 15.000 eura, 2023. godine 20.000, prošle godine 25.000, a ove 89.000 eura.  

Odbornik DPS-a Adi Jakupović navodi da se mladima mora obezbijediti adekvatan multimedijalni prostor. Kazao je da je u pitanju pozitivna odluka te da će je podržati. 

Koliko je Demokratskoj partiji socijalista bitan položaj mladih mi smo najbolje pokazali kada smo predložili odluku o besplatom prevozu za đake, poručio je Stefan Ćulafić (DPS). On je naveo da su amandmanski tražili uvećanje studentskih stipendija.

 

Podgorica ima pet elektronskih servisa

Završena je rasprava o izmjenama odluke o pečatima. Sekretarka za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom Slađana Anđušić saopštila je da je propisana upotreba pečata u elektronskoj formi, upotreba štambilja... Ona je navela da su u pitanju formalni razlozi, ali da su važni i suštinski. 

– Odluka je potreba i naša obaveza da digitalizaciju sprovodimo ubrzanim tempom kako bi se pripremili za ulazak u Evropsku uniju - rekla je Anđušić. 

Sekretarka Anđušić je navela da sada funkcioniše pet elektronskih servisa. 

Odbornik DPS-a Andrija Klikovac je rekao da ga zabrinjava tempo digitalizacije. On je pitao zašto građani moraju da uplaćuju porez na nepokretnost odlaskom u banku.  

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je rekao da je glavni zadatak gradske uprave da od Podgorice naprave grad koji će dostići nivo Estonije.

- Glavni grad ide krupnim koracima ka tome. Osim servisa vezanog za vjenčanje uskoro ćemo imati servis za plaćanje poreza. Cilj je da budemo maksimalno digitalizovani. Smatrao bih neuspjehom da ljudi i dalje budu primorani da čekaju redove - rekao je Mujović. 

 

U Savjet za omladinsku politiku uključiti akademsku zajednicu

Završena je rasprava  o formiranju Savjeta za omladinsku i obrazovnu politiku. Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović saopštila je da savjet ima predsjednika i osam članova. Pojasnila je i koji je djelokrug rada Savjeta. 

Odbornik SD-a Miloš Mašković rekao je da će Evropski savez podržati odluku. On je naveo da je ovo dobar put kojim se kreće Skupština Glavnog grada i da na ovaj način dokazuje mladima da brinu o njihovom položaju.     

Maša Šturanović (DPS) je rekla da podržavaju osnivanje Savjeta jer su uvijek, kako je navela, slušali ideje mladih. Navela je da osnivanje ovog radnog tijela podstiče mlade da izraze potrebe i da aktivno učestvuju u oblikovanju obrazovnog sistema.

Sa mladima treba razgovarati jer je razgovor jedina spona među ljudima, ocijenila je Mirjana Radulović (DPS). Ona je rekla da bi voljela da mladi nađu mjesto pod suncem, ali da se plaši da je politika ušla na sva vrata. 

Mitar Paunović (Demokrate) poručio je bi Radulović trebalo da se zalaže da mladi treba da budu članovi Savjeta, a da u politici treba da participiraju svi. 

Odbornik DPS-a Andrija Klikovac je rekao da će u Savjet predložiti ljude mlađe od 30 godina.  

Ilija Mugoša (SEP) smatra da broj od osam članova Savjeta nije dovoljan, i predložio je da se radno tijelo otvori i za predstavnike akademske zajednice.   

Odbornica PES-a Tamara Crnogorčić saopštila je su mladi snaga i pokretači promjena. Ona je rekla da je prvi put predviđeno da Skupština Glavnog grada dobije stalno radno tijelo koje će se baviti mladima. 

– Podgorica je zvanično podnijela kandidaturu za evropsku prijestonicu mladih. To svjedoči o jasnoj političkoj volji da Podgorica postane evropski grad mladih. Ovo je politika koja afirmiše mlade, vjeruje u njihove ideje da budu nosioci promjena. Glasamo za partnerstvo sa mladima – rekla je Crnogorčić. 

Maša Šturanović (DPS) poručila je Crnogorčić da je DPS brinuo o mladima te da je za vrijeme kada je na čelu Podgorice bio Ivan Vuković, otvoren omladinski klub. Tamara Crnogorčić je poručila da je omladinski klub otvoren bez javnog poziva.  

Borovinić Bojović je navela da će se truditi da opravdaju dato povjerenje, i da će organizovati rad Savjeta onako kako dolikuje.  

 

Zakon o komunalnim djelatnostima zabranjuje privatizaciju Vodovoda

Završena je odluka o izmjenama Statuta Glavnog grada koje je predložio Preokret tražeći da se zabrani privatizacija Vodovoda.

Odbornik Preokreta Srđan Perić je rekao da je voda javno dobro i mora biti dostupna svima. Rekao je da ako se Vodovod uvede u stečaj to može biti konačna privatizacija te da izmjenama statuta idu ka tome da je zaustave.

- Ako se  odovod uvede u stečaj, to može biti korak ka privatizaciji. Vi tada nikome ne možete zabraniti da preda stečajnu masu - rekao je Perić. 

Odbornik DPS-a Andrija Klikovac je poručio da neće dozvoliti privatizaciju Vodovoda. Klikovac je rekao da je tačna informacija Perića oko privatizacije Vodovoda. 

- Spajić je bio u posjeti Franscuskoj gdje je sve i svašta obećao tim ljudima. Postoji neki plan, kao što je i za Veliku plažu mnogo ranije. Mi ne znamo ni da li je podgorički Vodovod ponuđen nekom Alabaru. Sitna će mu biti lokalna uprava i građani Ulcinja u odnosu na Podgoricu ako krene na podgorički Vodovod. To mu slobodno prenesite jer ne vjerujem da sluša Skupštinu Glavnog grada, jer ne sluša Skupštinu Crne Gore, a ni ministre iz Vlade – poručio je Klikovac. 

Odbornica Demokrata Zdenka Popović saopštila je da su sva vodovodna preduzeća u vlasništvu lokalnih samouprava i da se one pitaju o njima. Popović je rekla je Zakon o komunalnim djelatnostima iz 2016. godine zabranio privatizaciju bilo kojeg vodovodnog preduzeća. Ona je podsjetila da je zakon donijela većina koju je predvodio Duško Marković.  

– Mislim da je predložena izmjena Statuta ili nerazumijevanje, ili nepoznavanje zakonskih rješenja, ili manipulacija – poručila je Popović. 

Perić je tražio od Popović da pročita članove Zakona o komunalnim djelatnostima koji definišu zabranu privatizacije, što je ona i uradila. 

Andrija Klikovac (DPS) pitao je Zdenku Popović da, ukoliko bi došlo do sporazuma između dvije države, i predmet toga sporazuma bude vodovodna infrastruktura, da li će sporazum biti veće pravne snage od zakona. Popović je ponovila da ne može doći do privatizacije Vodovoda.

Zakonom o komunalnim djelatnostima nije eksplicitno zabranjeno da se vodovodna preduzeća privatizuju, ocijenio je Miloš Mašković, odbornik SD-a. Mašković je rekao da postoji određena zabrinutost kako bi se privatizacija Vodovoda odrazila na Glavni grad i državu. Podsjetio je na izjave funkcionera, ali i gradonačelika, o mogućnosti uvođenja stečaja u Vodovod. 

Stefan Ćulafić (DPS) je rekao da Vodovod od 2022. godine posluje sa minusom i da je to siguran put u stečaj i da on neminovno vodi ka privatizaciji. On je rekao da stečaj nije nužno loša stvar navodeći da su ga imali u Putevima i da je preduzeće iz toga procesa izašlo pozitivno. 

– Namjera kojom se krenulo je vrlo problematična – rekao je Ćulafić. 

Odbornica DPS-a Maša Šturanović je rekla da bi trebalo dodati i odredbu da se zabranjuje privatizacija i svih ostalih gradskih preduzeća. Ona je navela da bi privatizacija dovela do povećanja cijena usluga, te da ona nije rješenje. 

 

 

Preuzimanje kredita Vodovoda nužna potreba

Završena je rasprava o odluci da Glavni grad preuzme vraćanje kredita u ime Vodovoda od 437.000 eura. V.d. sekretara za finansije Balša Špadijer je u završnoj riječi da je itencija Glavnog grada da svih 14 preduzeća u narednom periodu posluju pozitivno, te da će se ulaganja u njih nastaviti i u narednom periodu. Poručio je da očekuje povećanje prihoda u preduzeću u iznosu od četiri miliona eura, i da se očekuje da će Vodovod na kraju godine pozitivno poslovati. 

Odbornica PES-a Anđela Mićović je rekla da je u pitanju nužno rješenje koje treba svi da podrže. Poručila je da je 2023. godine Glavni grad preuzeo dug Vodovoda od 161.000, prethodne godine 430.000 eura. Ona je navela da će Glavni grad u naredom periodu morati da uvede održivi model finansiranja preduzeća.

Šef kluba odbornika DPS-a Andrija Klikovac rekao je da ga brine to što su kratkoročne obaveze Vodovoda na 31. decembra prošle godine uvećane na 3,7 miliona eura. Klikovac je rekao da je stanje u preduzeću alarmantno, da su velike obaveze prema dobavljačima...

– Potrebno je da ne dozvolimo da dođe do neke vrste privatizacije Vodovoda jer u nekim krugovima postoje te neke ideje. Podržaćemo odluku jer smatramo da je pomoć potrebna preduzeću – rekao je Klikovac.  

Anđela Mićović pitala je Klikovca odakle mu ideja da se Vodovod prodaje jer vladajuća većina nema te informacije. Poručila je da se gradska uprava hvata u koštac sa problemima sve dok ne nađe rješenje. 

Miloš Mašković (SD) rekao da je Vodovod do 2023. godine sam plaćao dug i pitao zbog čega je to tako. On je poručio gradonačelniku pozabavi dugom preduzeća. 

Odbornik Preokreta Srđan Perić je rekao da je Vodovod trebalo da bude u plusu. Podsjetio je da je Vodovod za vrijeme vladavine DPS-a bio u plusu i poručio da bi zbog negativnog poslovanja direktor preduzeća, bez obzira iz koje je partije, trebao da podnese ostavku. 

Podaci koji su navedeni u programu rada Vodovoda ne korenspondiraju sa podacima na sajtu Poreske uprave, naveo je Ilija Mugoša (SEP). Rekao je da ga zabrinjava to što su potraživanja preduzeća pet miliona eura, te da se voda koristi kao socijalna politička kategorija. Poručio je da podržava inicijativu da se zabrani privatizacija Vodovoda. Mugoša je naveo da će o ovoj odluci biti uzdržani. 

Andrija Klikovac (DPS) je rekao da je dug preduzeća uvećan i da se to dešava pri spoznaji da je povećana cijena vode. Poručio je da su za Vodovod uvećana sredstva koja se izdvajaju iz budžeta Glavnog grada.

Odbornik Demokrata Mitar Paunović se osvrnuo na stanje u preduzeću poručujući da su rashodi preduzeća veći zbog neustavnog Granskog kolektivnog ugovora zbog kojeg su uvećanje zarada. On smatra da je Glavni grad trebao da se zadužuje za ovakve projekte, a ne preduzeće. 

Srđan Perić (Preokret) je pitao da li je rukovodstvo Vodovoda donijelo odluku da se radi katastar podzemne infrastrukture, poručujući da su gubici na vodovodnoj mreži 54 odsto. 
Odbornik DPS-a Vladan Arsović tražio je podatke kolika su dugovanja preduzeća prema zaposlenima.     

  

Savjete MZ će birati građani, DPS će se obratiti Ustavnom sudu

Završena je rasprava o Odluci o mjesnim zajednicama. Sekretarka za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom Slađana Anđušić predstavila je najznačajnije novine iz odluke. U  završnoj riječi je kazala da odluka otvorena vrata za građansku demokratiju i participativni budžet na korist građana. DPS je rekao da će odluku predati na ocjenu Ustavnom sudu. 

Sekretarka Anđušić u uvodnom izlaganju obrazložila je odluku o MZ i rekla da ona proizilazi iz potrebe čitavog društva i zajednice da neposredno bira svoje predstavnike u MZ kao nukleusima užih lokalnih zajednica u kojima imaju prebivalište i ostvaruju svoja prava. Kazala je da je u procesu prethodnog kosultovanja građana u izradu odluke učestvovalo 485 građana. To je ocijenila važnim jer je ispitan reprezentativan uzorak. Ona je kazala da je odluku izradila radna grupa u kojoj su bili predstavnici svih klubova odbornika. Kazala je da je na prvom sastanku jednoglasno utvrđeno da je prethodna odluka zastarela i nesprovodiva. 

- Neposredan izbor u MZ je proces koji će iziskivati vrijeme - rekla je Anđušić. 

Rekla je da odluka ima 11 poglavlja. 

- Novom odlukom je propisano da MZ ima statut što je novina sa pravnim subjektivitetom koji mjesna zajednica ima. Novina je što je za čuvanje pečata odgovoran samostalni referent, a za upotrebu predsjednik MZ. Kada je u pitanju imovina propisano je da MZ ima pravo korišćenja na nepokretnostima koje su u svojini Glavnog grada. Transparetnost je u duhu savremenim pa će svaka MZ imati veb stranicu. Poslovi MZ su precizirani i usklađeni sa zakonom. Kada su organi MZ u pitanju to su savjet i predsjednik mjesne zajednice i osnovna novina, poruka i suština je neposredni izbor organa mjesne zajednice na način da se oni biraju neposredno. Predsjednik MZ će biti onaj član mjesne zajednice koji bude imao najviše glasova - saopštila je ona. 

Kazala je da je i dio odluke i elaborat o područjima MZ.  Navela je da su opisi MZ dostavljeni v.d. sekretarima pa su mogli učestvovati u izradi dokumenta. Precizirala je da savjet MZ će imati tri člana u naseljima do 5.000, pet članova u MZ preko 5.000, i sedam članova za MZ preko 7.000 stanovnika.

- Izbore za MZ raspisuje odlukom predsjednik Skpštinom Glavnog grada -navela je ona.

Mitar Šušić (NSD) je saopštio da je amandan koji je predložio gradonačelnik Podgorice Saša Mujović postao sastavni dio odluke, te da je saglasnost dao odbor za statut i propise. Amandamnom je predviđeno da će Odbor za izbor i imenovanja, na predlog predsjednika Skupštine Glavnog grada, odrediti vršioce dužnosti predsjednika Savjeta u mjesnim zajednicama u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu nove odluke o MZ. 

Vasilije Čarapić (PES) je rekao da Podgorica u praksi treba da bude lider u javnim politikama koje za osnov imaju da se za sve pitaju građani. On je rekao da to pruža ovaj propis. Kazao je su prostorije MZ preuzete u katastrofalnom stanju - bile su kafane, kockarnice, muzeji propagandnom materijala partije koja je godinama bila na vlasti... 

Šušić je reko da su MZ godinama služile za partijsko poslovanje, kao ostave, a ne mjesto gdje odlaze građani da završe neki posao od javnog interesa. 

- Mi želimo da taj sistem promijenimo, da građani preuzmu odgovornost za svoja naselja, a mi pomognemo - rekao je Šušić. 

On je rekao da je izrađena doza decentralizacije o kojoj se decenijama samo pričalo. Šušić je pozvao građane da iskoriste ovu priliku jer im se vraća nadležnost i moć.

– Ovo je prava prilika za entuzijaste iz naselja, sad mi dolazimo do njih – kaže Šušić. 

Miloš Mašković (SD) kazao je da nije stanje bilo baš tako očajno. Kazao je da je opozicija imala priliku da kroz radnu grupu učestvuje u stvaranju odluke, ali su odustali zbog političkog djelovanja. Naveo je da je u obrazloženju predstavljeno da je stav opozicije da su MZ bile partijske ćelije.   

– Nije primjereno bilo kakvu političku formulaciju unositi u ovakva dokumenta - rekao je Mašković.  

On je dao primjedbu da je učešće građana bilo kroz elektronski alat pa se tu može uključiti građanin iz bilo kojeg svijeta. Time je osporio relevantnost ankete. On je rekao da nije dobro definisana mjesna zajednica i naveo da ne piše ko donosi statut. 

Boban Radević (Slobodna Crna Gora) je rekao da su u mjesnim zajednicama uvijek bili ljudi sa biračkim spiskovima u koje su upisivali plus ili minus. Od tih štrikova, kaže Radević, mnoge su sudbine zavisile.

Mašković je rekao da Radević udara na integritet građana Podgorice. 

Andrija Klikovac (DPS) je kazao da DPS neće podržati odluku zbog pravnih argumenata. Rekao je da nisu učestvovali u radnoj grupi osim na početnom sastanku. Naveo je da su korišćeni podaci iz fejk ankete. On je rekao da će se odluka uskoro mijenjati zbog promjene Zakona o lokalnoj samoupravi. Tvrdi da je neprimjenljiva i da će se naći pred sudovima. Kazao je da uloga glavnog administratora pomenuta u odluci nije predviđena u Zakonu o lokalnoj samoupravi. 

– Ova odluka će pasti pred sudovima – rekao je Klikovac. 

On je napravio paralelu reforme Gradske televizije i mjesnih zajednica. Kaže da je odluka nesprovodiva jer registar birača ne prepoznaje teritoriju mjesnih zajednica. 

– Dešavaće se fizički sukobi na izborima – tvrdi Klikovac. 

Rekao je da sličnu odluku pokušava da sprovede i Opština Nikšić ali nije uspjela. 

Boban Radević je odgovorio Klikovcu i kazao da ne može sve danas, ali da će nastojati da sve što je činila uprava pod rukovodstvom DPS-a bude ispitano. 

Mitar Paunović (Demokrate) je kazao da je jedna od ranijih odluka o MZ, koju je donio Glavni grad dok je njime rukvodio DPS, pala na Ustavnom sudu zbog neustavne norme o odboru povjerenika. On je rekao i da je i Upravni sud donosio presude koje su oborile odluku donijetu pod rukovodstvom DPS-a.

- Kada je u pitanju nasleđe postoje jasne sudske odluke koliko su oni razmišljali o pravu i preuzimali prava građana - rekao je Paunović.

Kako se brinulo o mjesnim zajednicama, on je naveo primjer MZ Lijeva Rijeka gdje su pronađene tri eksplozivne naprave - bomba i dvije topovske granate. On je pokazao niz fotografija o zapuštenom stanju prostorija mjesnih zajednica. Paunović je pokazao i fotografiju Mila Đukanovića uokvirenu u MZ Drač. Pokazao je i fotografiju MZ Drač gdje se jasno vidi kafanski mobilijar, ali i ruinirani prostor MZ Gorica. Paunović je pokazao kako je izgledala MZ Ubli, a kakva je sad. Kazao je da dug za struju u MZ Komani bio 17.000 eura. On je naveo koliko je uloženo novca u rekonstrukciju objekata MZ.  

Paunović je naveo da su preko Direkcije za imovinu pokrenute regresne tužbe za naknadu dugova koji su ostali. On je kazao da je sekretarka Anđušić odnijela mnogo malih i velikih pobjeda. Dobit odluke je, kako je rekao Paunović, što njenim stupanjem na snagu predstaju mandati svih dosadašnjih v.d. sekretara mjesnih zajednica. 

Klikovac je odgovarajući Paunoviću pričao o Budvi, Kotoru, Beranama. On je rekao da neki sadašnji funkcioneri možda drže slike Mila Đukanovića u kućama jer ne znaju što dolazi. Rekao je da ovaj klub odbornika neće dozvoliti da im se lijepe etikete.  

Mirza Krnić (Preokret) pitao je šta je urađeno u mjesnim zajednicama za tri godine od kada se promijenila vlast. On je ukazao da su mogli, kako je rekao, makar table sa nazivima postaviti.  

Mitar Paunović je odgovorio da je za dvije godine u mjesne zajednice uloženo oko 350.000 eura. 

Dragutin Vučinić (Pokret za Podgoricu) naveo je da je odlukom precizirano da će savjet MZ imati sedam članova. On je rekao da su bili preoterećeni zbog nepostojanja instituta mjesne zajednice.

- Mjesne zajednice su nekada biče važna karika. Ovom odlukom konačno vraćamo na demokratski pijedestal pravo građanima da učestuju u radu u samom kreiranju svoje budućnosti - naveo je Vučinić. 

Vladimir Bulatović (DNP) je kazao da lokalna vlast ovom odlukom daje doprinos direktnoj demokratiji. On je naveo da su u prethodnom periodu pojedine mjesne zajednice bile poluprivatizovane od strane bivše vlaste, ali i zapuštene. 

-Često je od samovolje pojedinih ljudi iz mjesnih zajednica zavisilo gdje će proći asfalt, postavljena rasvjeta. Mislim da je svima jasno da one treba da budu vraćene građanma - rekao je Bulatović.  

Stefan Ćulafić (DPS) je pitao na osnovu kojeg registra prebivališta će građani birati članove savjeta mjesnih zajednica. 

Budimir Mugoša (SDP) kaže da ne sumnja u namjeru da se neposrednom demokratijom izabere predsjednik i savjet MZ. On je rekao da će imati problema sa tim koliko će ljudi moći da izađe na zbor građana. Poručio je da u odluci ima dosta dobrih stvari, ali da ona neće biti funkcionalna. 

Vladimir Bulatović je naveo da ne spori da će biti problema, ali poručuje SDP-u da su imali premnogo vremena i da predvide i da napišu. 

Ilija Mugoša (SEP) je pitao da li su dobili saglasnost Odbora za izborne reforme. Poručio je da će doći do administrativnog haosa, da će se organizovati paralelni savjeti i paralelni zborovi. Rekao je da garantuje da odlika nije usaglašena sa zakonima. 

Srđan Perić (Preokret) je rekao da demokratrija počiva na tome jedan čovjek - jedan glas. Rekao je da je MUP-u prijavljivao dupla prebivališta građana ali da mu nikad nije odgovoreno, jer ta dupla prebivališta znače dva glasa. 

– Ovo je moglo bolje, zašto mi odbijamo šansu? – rekao je Perić. 

Maša Šturanović (DPS) je rekla da odluka ne obezbjeđuje inkluzivnost kada je u pitanju organizacija zborova građana te da je tu velika mogućnost zloupotrebe. Pitala je kako će da obezbijede finansiranje mjesne zajednice, te da je u pitanju kozmetička promjena. Tvrdi da je odluka samo propagadni alat da bi se sakrilo pravo stanje rada lokalne uprave.

- DPS poziva gradsku vlast da se uzdrži od polarizujuće retorike i donese odluku koja će uključivati, a ne isključivati građane - rekla je Šturanović. 

Ksenija Aranitović (DPS) je pitala kakav status ima MZ. Po tome što ima statut, kako je rekla, možda je i preduzeće. Postavila je i pitanje ko piše taj statut. Njoj je i nejasan statut inicijativnog odbora za spajanje mjesnih zajednica. Rekla je da je odluka suprotna Zakonu o lokalnoj samoupravi u dijelu koji se bavi razgraničenjem MZ. Pitala je i na osnovu kojeg će pravnog osnova MZ i izdavati uvjerenja. Konfuznom je nazvala normu o savjetu i predsjedniku savjeta. Problematizovala je i pribavljanje podataka za organizovanje izbora. Tvrdi da odluka uvodi pravni haos.    

Jelena Milošević (NSD) je rekla da se nada da građani prepoznaju inicijativu i namjeru vlasti da uvede red u ovoj odluci. Kazala je da je u MZ gdje ona živi postojali "njihovi i naši". Navela je da su "naši" u vrijeme DPS-a prolazili mnogo dobro i da je u naselju postojao uvijek jedan, kako je rekla, Mišo policajac koji je selektovao zahtjeve. Kazala je i da su najgore prolazili one koje nije "teren prepoznavao".

– Konačno nećemo imati građane drugog reda – rekla je Milošević.  

Ona je rekla da će MZ konačno dobiti svoj puni pravi oblik. Došlo je vrijeme, kaže ona, da se završi sa jednoumljem i da se čuje riječ građana. Ona je rekla da bez jakih mjesnih zajednica nema istinske demokratije.

Klikovac je odgovorio Milošević i rekao da je primjer razvoja MZ kontra onome što su ostvarili na izborima MZ Zlatica u koju je mnogo uloženo u virjeme mandata gradonačelnika Ivana Vukovića. On je kazao da na sjednici nema glavnog administratora pa se ne može čuti ni njegovo mišljenje. Pitao je i zašto u odluci nema mišljenja Ministarstva javne uprave.  

Stefan Ćulafić (DPS) je pitao gradonačelnika Sašu Mujovića gdje su na sjednici menadžer Glavnog grada, glavni administrator i gradski arhitekta. On je rekao da nije siguran da je crnogorsko društvo zrelo za ovakav vid neposredne demokratije kako je predviđeno odlukom. Naveo je da ne zna kako će se doći do registra građana po mjestima boravišta i prebivališta. Pitao je i koje su to aktivnosti MZ na osnovu kojih će se finansirati. Kaže da je vrlo široko ostavljeno. Rekao je da cijeni trud sekretarke Anđušić kada je u pitanju sanacija mjesnih zajednica.  On je rekao da je nemoguće organizovati skupštinu stanara a ne zbor građana u MZ. On navodi da je suština cijele odluke u amandmanu gradonačelnika Mujovića.  

Mitar Vuković (Demokrate) kaže da se poslije 23 godine donosi odluka MZ te da je toliko godina DPS sa koalicionim partnerima vladao mjesnim zajednicama. On je rekao da će građani glasom odlučivati o predsjedniku i sastavu mjesne zajednice. Vuković je poručio da je DPS kratke pameti jer nije glasao ni za budžet, ni za privremeno finansiranje, ali ni za podizanje spomen-obilježja. 

- Dođite da zajednički gradimo budućnost grada. Dali smo riječ građanima da ćemo napraviti veliki iskorak - rekao je Vuković.  

Goran Mišković (PES) je rekao čekaju dvije godine čekaju da se formira njihova mjesna zajednica. On je naveo da u Berima svaka kuća ima put, rasvjetu, te da 20. maja počinje i gradnja vodovoda. 

Odgovorio je Stefan Ćulafić poručujući da se nada da gradnja vodovoda neće proći kao radovi u Ulici Vojislavljevića koji su stopirani.  
Vladan Arsović (DPS) je rekao da je bilo i pozitivnih i negativnih primjera u prošlosti. On je rekao da ne vidi čime ova odluka štiti građane, a isključuje uticaj partija. Tu je naveo primjer komisije koja prati izbore, a koju imenuje Skupština. Tvrdi da je u pitanju politička kontrola izbora kroz tu komisiju. 

Ljiljana Maraš (Demokrate) je navela da su mjesne zajednice funkcionisale samo za vrijeme izbora. Kazala je da su prioriteti u mnogim MZ rješavani ne onako kako bi trebalo. Maraš je navela da nadležne službe godinama nisu ušle u MZ Zabjelo i pozvala je direktora Puteva Radoša Zečevića da posjeti mjesnz zajednicu. 

– Gradska uprava treba da ima prioritet ravnomjernog razvoja mjesnih zajednica. Dosad je većina MZ bila mjesto gušenja građanske inicijative, a sredstvo partijske kontrole na svim nivoima. Aktiviranjem MZ  vratiće se povjerenje u lokalnu samoupravu – rekla je Maraš.  

Filip Terzić (DPS) tvrdi da za brojna rješenja iz odluke ne postoji zakonski osnov. On je rekao da odluka nije usklađena sa postojećim Zakonom o lokalnoj samoupravi, pa predlaže da se sačeka sa njenim usvajanjem, da se kasnije ne bi ponovo donosila nova odluka.  

Dragutin Vučinić (Pokret za Podgoricu) je rekao da je tačno da ne postoji izborni registar o mjesnim zajednicama, ali da postoji adresni registar.

Stefan Šaponjić (DPS) iznio je dilemu da će ova odluka neke mjesne zajednice izbrisati. On je tu naveo primjer ulica za koje stanovnici su u dilemi kojoj MZ pripadaju navodeći primjere Zabjela, Ljubovića i Pobrežja.    

Andrija Klikovac (DPS) je rekao da će se sjutra obratiti Ustavnom sudu tražeći da ospori Odluku o mjesnim zajednicama. 

 

DPS nudi Mujoviću podršku ako se otrgne iz zagrljaja Andrije Mandića

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je rekao da je funkcija gradonačelnika izuzetno izazovna i da traži posebnu radnu etiku. 

- Što bi matematičari rekli, etika je potrebna ali nikako dovoljan uslov. Dovoljan uslov je tek kad pored etike imate dovoljnu dozu dostojanstva, otmenosti i sposobnosti da pređete preko mnogih stvari, napada, uvreda i netačnih konstatacija. Odbornika Ćulafića poštujem kao univerzitetskog profesora, i taman kada pomislim da je predvodnik jednog novog talasa mladih, pametnih ljudi, neiskvarenih u političkom smislu, spremni da prihvate činjenice, onda se jave neki njegovi komentari koje je on napisao, ili mu ih neko napisao i podmetnuo da on postavi, da sam ja pod direktnim uticajem Andrije Mandića. Da se ne pita Saša Mujović, nego Andrija Mandić. Onda vrlo teško možete održati jednu dozu korektnosti i vrlo je teško imati širinu da razumijete i prihvatite sve stavove opozicije, da uvažite to što oni traže ako znate da njihove namjere nisu baš časne, nisu baš iskrene, i da jednostavno oni samo traže neki način da se istina ne prikaže na način kako jeste - rekao je Mujović.

On je kazao da je njegov životni postulat istina. 

-  Nikada se u životu nisam kitio tuđim perjem. Nikada nisam stao da se slikam ispred nečega da pokupim poene i da nekoga slažem. Pričali su da sam podmetnuti kandidat za gradonačelnika, sjećate li se? Da sam podmetnuti kandidat koji je došao da se zamaskira neki kandidat koji će izaći na izbore pa će posle toga pobjeći. Ja sam i tada tvrdio i rekao sam od ovog momenta isključivo me interesuje Podgorica, ulazim u trku za gradonačelnika i ako dobijem vaše glasove biću gradonačelnik i da me ništa drugo u životu ne interesuje. Tako je i bilo - rekao je Mujović. 

On je rekao da je izašao na bulevar Vojislavljevića poslije velike borbe koja je trajala za eksproprijaciju i da je pažljivo, kaže, slušao u jednom javnom istupu odbornika DPS-a Andriju Klikovca koji se, kako je rekao, izrazio pežorativno oko eksproprijacije.  On je kazao da je na tom skupu bio jasan i rekao da toga dana počinju pripremni radovi, a da će puni intezitet radova početi prvog ili drugog dana juna.  

Ćulafić je odgovarajući Mujoviću rekao da se i on drži istine i zahvalio se na riječima o njegovoj porodici. 

- Ja sam kazao da ste vi politička marioneta Andrije Mandića zbog problema postojenje za prečišćavanje otpadnih voda. To je problem 200.000 građana Pordgorice, to nije samo problem građana Botuna. Vi treba dostojanstvenost i otmenost da pokažete prema Milanu Kneževiću i da njemu saopštite ono što vi dobro znate a to je da je jedina moguća lokacija za postojenje za prešćavanje ona lokacija koja se već godnama govori i da radovi na postrojenju treba da počnu idućeg mjeseca. Ako to tako ne bude građani će platiti ogomno obeštećenje. Ja sam zbog toga rekao da sumnjam u vaš politički integritet jer vi političku podršku dugujete Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću. Mi ćemo biti ovdje da vas podržimo ako se otrgnete iz toga zagrljaja, ako iza sve te odluke koje su na dobrotit garađana, ali ne u ovom smislu o kojem ste govorili - odgovorio je Ćulafić. 

On je ponovo pitao da li imaju prijavu gradnje za bulevar Vojislavljevića. 

 

DPS tražio promjenu dnevnog reda 

Na početku sjednice, šef kluba odbornika DPS-a Andrija Klikovac kazao je da se dokumenti, poput izvještaja o radu gradonačelnika, budžet, rebalans budžeta, raspravljaju kao prve tačke. Većina je ovo odbila tako da ostaje dnevni red po kojem je prva tačka, o kojoj će se diskutovati, nova Odluka o mjesnim zajednicama. 

Jelena Knežević (SEP) kazala je da je neprihvatljivo da je sjednica organizovana u razmaku od tri mjeseca.

Srđan Perić (Pokret Preokret) tražio je da se za Odluku o mjesnim zajednicama, preuzimanju duga Vodovoda po osnovu kredita, i izmjenama Statuta Glavnog grada, glasa odmah nakon rasprave. 

Miloš Mašković, odbornik SD-a, je iznio primjedbu da materijali kasno stižu i da je u pitanju kašnjenje iz Službe Skupštine nego ou uprave Glavnog grada. 

Predsjednica Skuštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović je poručila da će se potruditi da skupštinski materijali na kasne. 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
14. jun 2025 10:23