
Potvrđena je ostavka bivše direktorice Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice Jasne Gajević.
Skupština Glavnog grada razriješila je Aleksandra Đurišića sa funkcije člana Savjeta RTV Podgorica.
Odbornik Preokreta Srđan Perić poručio je parlamentarnoj većini da ne razrešava Đurišića sa funkcije člana Savjeta Gradske televizije. On je rekao da bi trebalo pozvati Đurišića na sjednicu kako bi se čula i njegova strana. Poručio je da je nefer da odbornici njemu presuđuju i tražio da se ova tačka prebaci za narednu sjednicu.
Odbornik NSD-a Mitar Šušić je rekao da nije potrebno odlaganje tačke već da je sve urađeno transparentno.
Odbornik PES-a Vasilije Čarapić je naveo da je smjena Đurišića opravdana, te da će nakon njegove smjene Advokatska komora predložiti novog člana.
Prebivalište u Podgorici ima 32.426 mladih
Završena je rasprava o akcionom planu za mlade Glavnog grada za period od 2025. do 2026. godine. Sekretarka za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom Slađana Anđušić saopštila je da prema zvaničnim podacima sa popisa iz 2023. godine u Podgorici prebivalište ima 32.426 mladih odnosno 18,06 odsto. Ona je rekla da su u pripremi plana uradili anketu među mladima koja je pokazala da su oni zainteresovani da aktivno učestvuju u inicijativima koje će unaprijediti njihove kompetenije.
Kulturu će vratiti na pijedestal
Završena je rasprava o programima rada javnih ustanova za ovu godinu - NB "Radosav Ljumović", Gradskog pozorišta, KIC-a "Budo Tomović", Muzeja i galerija, ustanove na Kakarickoj gori, Dječjeg saveza. Sekretarka za kulturu Snežana Tomanović je rekla da su ustanove kulture koncipirale programe rada na realnim osnovama polazeći od pozitivnih rezultata ostvarenih iz prethodne godine.
Odbornica PES-a Tamara Crnogorčić rekla je da je nova gradska uprava postavila za cilj vraćanje kulture na pijadestal. Osvrnula se na program rada Gradskog pozorišta poručujući da Pokret Evropa sad prepoznaje vrijednost festivala "Jagoš Marković". Ona je rekla da kultura nije dodatak nego temelj društvene zrelosti. Rekla je da očekuje da će ovaj festival postati tradicija. Najavila je da će Gradsko pozorište ove godine dobiti zgradu.
Mujović kaže da ispituju lokaciju za kolektor u krugu KAP-a
Završena je rasprava o programima rada preduzeća za ovu godinu - Vodovoda, Čistoće, Deponije, Komunalnih usluga, Pogrebnih usluga, Zelenila, Parking servisa, Puteva, Tržnica i pijaca, Sportskih objekata i Agencije za stanovanje. Sekretar za komunalne poslove Andrija Babović je rekao da su pogrami rada sačinjeni shodno Zakonu o komunalnim djelatnostima. On je rekao da će se realnost planiranja programa procijeniti kada predmet skupštinskog razmatranja budu izvještaji o radu.
Odbornica Demokrata Ljiljana Maraš se osvrnula na program rada Vodovoda. Ona je rekla da ne očekuje od opozicionih odbonika da govore o zatečenom stanju u preduzeću. Rekla je da su u Vodovodu zatečena 572 radnika, od kojih je najveći broj bio u administraciji, da su imali veće zarade od radnika u privredi. Maraš je navela da se direktor Vodovoda suočio sa problemom bolovanja, koja su uglavnom neopravdana. Navela je da je trenutno na bolovanju 118 radnika. Poručila je da
Šef kluba odbornika DPS-a Andrija Klikovac je rekao da je u preduzećima 2022. godine radilo 2.322 zaposlena, a 2024. je to 2.607 radnika. On je naveo da su od poliitčke konkurencije slušali kako Putevi, Čistoća, Parking servis imaju višak zaposlenima.
–Putevi su 2022. godine imali 136, a danas 278 zaposlenih, dok je Čistoća 2022. godine imala 568 a sada 644 - rekao je Klikovac.
On je se osvrnuo na Sportske objekte navodeći da je od stabilnog preduzeća postalo preduzeće u kojem je upitna isplata zarada. Naveo je da je dug preduzeća sa 335.000 došao na 744.000 eura. Naveo je da Čistoća tone u finansijske probleme, da je uvećan broj radnika, a da grad i dalje nije čist. Klikovac je rekao da posle pet godina treba da usvoje programe rada preduzeća koji ne mogu da se ispune.
Klikovac je podsjetio da se tender za nabavku novih vozila Puteva završava danas.
- Postavlja se pitanje šta ćemo sa onim autobusima koji su nabavljeni od jedne firme. Zanimljivo je da su osnivači te firme u krvnom srodstvu sa jednim od zaposlenih u preduzeću Putevi – rekao je Klikovac.
Direktor Puteva Radoš Zečević kazao je da je preduzeće profunkcionisalo krajem januara, početkom feburara.
– Tačno je da smo krajem godine imali dug oko tri miliona, ali mi to ne krijemo. U taj dug 800.000 eura neplaćenih za bazu. Što se tiče duga od 700.000 eura uzeli smo ga od jedne banke i pitali druge. Uzeli smo ga da moji radnici ne odu bez plate – kazao je Zečević.
Direktor Sportskih objekata Aleksandar Vučković saopštio da je preduzeće do 8. avgusta 2023. godine bila glavna partijska ćelija DPS-a u gradu i da se znalo da niko nije mogao da radi u preduzeće ako nije blizak DPS-a. Svi gubici koje ima preduzeće, kako je naveo Vučković, napravljeni su za vrijeme DPS-a.
Šef kluba odbornika NSD-a Mitar Šušić je naveo mu je bitno da preduzeća ostvaruju javnu funkciju i da su građani zadovoljni servisom. On se osvrnuo na Puteve poručujući da mu je bitno da imamo nove autobuse, da funkcioniše gradski prevoz, da funkcionišu autobuske linije.
Andrija Klikovac (DPS) kaže da direktor Sportskih objekata nije jedini koji u ugovoru o radu unaprijed određenu otpremninu. On je pozvao gradonačelnika da sve ugovore o radu izvršnih direktora budu dostupni na sajtovima preduzeća kako bi građani vidjeli koliko su ugovorene otpremnine.
Odbornik SEP-a Ilija Mugoša naveo je da se većina programa rada preduzeća bazira na netačnim pdoacima. On je naveo da ako se uporede podaci sa podacima Poreske uprave ne poklapaju se podacima iz programa rada preduzeća. Mugoša je rekao da su loši rezultati Čistoće, te da potraživanja preduzeća nisu dobro prikazana. Naveo je da su potraživanja preduzeća u programu rada planina na 4,2 miliona eura, a u bilansima 8,5 miliona eura.
V.d. direktor Čistoće Denis Hot jer rekao da mu je poražavajuće to što odbornici ne razumiju kako je regulisan rad gradskih preduzeća.
- Nama Ministarstvo određeuju regulativu i ono nas prinudi da odredimo cijenu sa kojom ćemo da poslujemo negativno. Kada bi Glavni grad izdvajao velika sredstva vi bi se opet bunili zašto izdvaja velika sredstva. Ono što sam napravio dobro sigurno su milionski, ne prihodi, nego naplata. Da bi poslovala pozitivno 2019, 2020, 2021. i 2022. godine Čistoća je fiktivno fakturisala Glavnom gradu ujede i poslovala pozitivno. To sada ne može normalno da se naplati i sada kada sam ja došao za v.d. direktora Čistoće to će da se otpiše, to ide na rashodnu stranu i javlja se minus - rekao je Hot.
On se osvrnuo na Stanislavu Martinović koja je bila zaposlena u Poreskoj upravi.
- Ona je tada izvodila raznorazne malverzacije u smislu da kad god fali sredstava da Čistoća bude pozitivna, ona je nalazila način da uknjiži određena sredstva. Tako se 2020. sa stanovima izvršila određena malverzacija gdje je prikazano pozitivno poslovanje, 2021. godine su upisana reciklažna dvorišta u iznosu od 800.000 eura da bi poslovala Čistoća poslovala pozitivno. Sadašnji rezultat je prouzrokovan Granskim kolektivnim ugovorom koji je nametnuo povećanje zarada za 30 odsto – naveo je Hot.
V.d. direktor Čistoće Denis Hot je rekao da su prihodi i naplata skočili značajno u odnosu na prethodni period. On se osvrnuo i na cijene usluga.
- Ako imate 70.000 korisnika, a prosječan račun je oko tri eura i domaćinstvo ima tri člana, uznačin pom članu plaćate tri centa dnevno. Koja je to usluga koju ćete plaćate tri eura? - rekao je Hot.
Odbornik Preokreta Mirza Krnić je ukazao da su gubici Vodovoda u prošloj godini iznosili 54 odsto. Krnić je pitao zašto nemamo katastar vodovodnih instalacija. Rekao je da su prihodi preduzeća za 10 odsto manji u odnosu na prethodnu godinu, a da su rashodi isti kao i prošle godine. On je pitao zamjenika gradonačelnika Podgorice Borisa Spalevića što građani imaju od službenog puta u Parizu, poručujući da nije sporno da se ide na putovanja ako će to donijeti novu vrijednost.
Zamjenik gradonačelnika Podgorice Boris Spalević saopštio je da je put u Parizu bio koristan zbog obilazaka najmodernih postrojenja za selektovanje i sortiranje otpada.
Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić je naveo da su gubici na mreži 54 odsto i u pitanju su tehnički gubici jer jeun pitanju potisni cjevovod. On je naveo da Glavni grad i Vodovod u prethodnom periodu nisu radili na tome da stvaraju više rezervoarskih prostora kako bi umanjio gubitke.
- Imamo i gubitke i zbog starog cjevovoda, u dijelu grada imamo i cjevovod star preko 50 godina. Usljed nelegalnog korišćenja same vode gdje dozvoljavano korisnicima da se priključuju mimo mjernog mjesta. U pitanju je izražen gubitak za koje je potrebno vrijeme da bi se sanirao – rekao je Nišavić.
On je naveo da polovina ispumpane vode fakturiše, a polovina vode ne stigne do potrošača. Naveo je da prioritet izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnoh voda.
Vladan Arsović (DPS) je rekao da je na sve primjedbe na rad preduzeća odgovoreno da je kriv DPS.
Direktor Vodovoda je rekao da je u prethodnih godinu i po dana pokrenuto 65 disciplinskih postupaka zbog nepoštovanja radne obaveze, te da su uručena tri otkaza.
Najglasnija i najupečatljivija je danas tišina odbornika vlasti i kada govorimo i o izvještaju radu gradonačelnika za prošlu godinu, a i o programima rada preduzeća, rekao je Stefan Ćulafić (DPS). On je pitao direktora Vodovoda koliko ima viška radnika u preduzeću. Rekao je da nemoguće da se ostvare pojedini prihodi preduzeća jer se nalazimo na skoro pola godine, a tek usvajamo programe rada preduzeća za ovu godinu. Tražio je i datum kada će početi gradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i na kojoj lokaciji.
Ćulafić se osvrnuo i na program rada Puteva. Rekao je da ga je zabrinulo to što su obaveze prema dostavljačima 2021. godine 244.000, a 2024. godine one iznose 1.700.000 eura. On je rekao da ga raduje to što je gradonačelnik potpisao razrješenje Zdravka Blečića sa funkcije v.d. komandira Službe zaštite i spašavanja.
Odbornik Demokrata Mitar Paunović rekao je da je u Vodovodu 20 odsto zaposlenih na bolovanju, te da višak zaposlenih nisu izmislili oni, nego direktori preduzeća iz doba DPS-a.
Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić je rekao da je sredinom 2023. godine bilo 572 zaposlena u preduzeću te da su smanjili broj zaposlenih za 30, što nije dovoljno. On je rekao da je preko 120 zaposlenih više od godinu dana na bolovanju. Poručio je da je oko 20 odsto od broja ukupnog broja zaposlenih - višak.
Stefan Ćulafić (DPS) je poručio da je kolektor problem svih građana Podgorice, a ne samo Botuna.
Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović se osvrnuo na mutnoću vode i zbog čega je ona zamućena. On je rekao da postoje dvije varijante kako da prevaziđu ovu situaciju.
- Ili izgradnjom filterskog postorjenja i druga opcija još savremeniji, napredniji sistem za prečišćavanje voda. Postavlja se pitanje ekonomske isplativosti - rekao je Mujović.
Osvrnuo se na gradnju kolektora. On nije mogao da kaže tačan datum kolektora. Kada je u pitanju lokacija u Botunu, kako je rekao, Vodovod odgovora nan pitanja Agencije za zaštitu životne sredine na elabrotat o procjeni uticaja na životnu sredinu. On je pročitao dopis koji je dobio u vezi sa alterativnom lokacijom u krugu Kombinata aluminijuma.
Odbornik DNP-a Vladimir Bulatović pitao je odbornike opozicije da li shvataju da su bili vlast 30 godina i da li shvataju u kakvom su stanju određenа preduzeća ostavili novoj vlasti.
– Red od dvije godine i 30 godina ne može biti isti. U oktobru 2022. godine je trebalo da se promijeni vlast ali ste fiktivnim žalbama ostali do 2023. godine i u tom periodu zaposlili nekih 450 ljudi - rekao je Bulatović.
Anđela Mićović (PES) rekla je da treba povećati kazne za nepropisno parkiranje i zaustavljanje vozila. Ona je navela da koliko god se trudili da se zaustavi saobraćajna nekultura, ne naizlaze na dobar odziv učesnika u saobraćaju, kako pješaka, tako i vozača. Povećanjem kazni će se, kako je navela, spriječiti saobraćajna nekultura.
Srđan Perić (Preokret) pitao je direktora Vodovoda da li je pokrenuo ijedan zahtjev da štetnik plati štetu koju je urzokovao. Interesovalo ga je da li je inicirao popis podzemne infrastrukture, te da li je SDT-u podnio ijednu prijavu za falsifikovane potpise u vezi sa troškovima za otpremninu.
Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić je saopštio da traže adekvatan način da ocjenjuju rad zaposlenih te da se trude da cijene rad. Kada je u pitanju popis infrastrukture, rekao je da postoji popisano oko 90 odsto kanalizacione mreže.
Mijenjaju statute gradskih preduzeća da povećaju zarade odborima direktora
Završena je rasprava o izmjenama statuta Vodovoda, Čistoće, Deponije, Zelenila, Parking servisa, Pogrebnih usluga, Komunalnih usluga, Tržnica i pijaca, Agencije za stanovanje, kao i KIC-a "Budo Tomović" kojima je predviđeno uvećanje naknada odborima direktora.
Sekretar za komunalne poslove Andrija Babović je saopštio da su predložene izmjene sadržane u odredbama Zakona o komunalnim djelatnostima. Razlozi za njihovo donošenje, kako je rekao, sadržani su u potrebi usklađivanja javnih službi odnosno organa upravljanja u smislu naknada koje ti organi upravljanja ostvaruju za rad.
Srđan Perić (Preokret) je rekao da bi trebalo objedinjavati preduzeća kako ne bi imali pet odbora direktora.
Odbornik DPS-a Vladan Arsović je čestitao gradonačelniku što će da poveća naknade odborima direktorima iako, kako je rekao, time čašćava ljude koji to ne zaslužuju.
Anđela Mićović (PES) je rekla da nije jednostavno upravljanje preduzećima već zahtijeva odgovornost. Ona je navela da su trenutne naknade simbolične čime šaljemo poruku da odgovornost nije vrednovana. Rekla je da niko ne predlaže raskoš, već skromno usklađivanje naknada. Poručila je da je njihov cilj profesionalizacija i odgovorno upravljanje jer, kako kaže, loše upravljanje može da košta više kroz gubitke. Mićović je navela da su trenutne naknade ispod prosjeka.
Budimir Mugoša (SDP) je rekao da su sadašnje naknade odbora direktora neadekvatne za posao koji obavljaju. Naveo je da je očekivao da na sjednicu ove odluke brane upravo odbori direktora.
Odbornica DPS-a Ana Krivokapić kazala je da su savjeti pojedinih ustanova donijele odluku kojim su utvrdili sebi naknade bez izmjena statuta što je, kako kaže, mimo zakona.
Zamjenik gradonačelnika Boris Spalević naveo je da su privredna društva koja u statutima imaju definisano visinu naknada podnijele zahtjeve za njihove izmjene. On je rekao da preduzeća koja u statutima nemaju definiseno koliko iznose naknade oni mogu same da odrede naknade.
Odbornik Demokrata Mitar Paunović navodi da je dobro što će naknade biti povećane.
U izvještaju o radu Olivere Injac preskočena politička nestabilnost
Završena je rasprava o izvještaju o radu gradonačelnika, uprave, posebnih i stručnih službi Glavnog grada u 2024. godini. V.d. šefica kabineta gradonačelnika Podgorice Vesna Brajović je saopštila da je u pitanju izvještaj o radu gradonačelnice Olivere Injac za 2024. godinu. Ona je navela da je u prošloj godini realizacija budžeta bila 75 odsto.
-Imamo određene pozicije budžetske čije je stepen realizacije bolji u odnosu na 2023. godine. Tako imamo veće primitke za 14 odsto, prihod od prodaje nepokretnosti veći su za 23 odsto, kao i ustupljeni prihodi za 11 odsto. Budžet je bio dovoljan za normalno funkcionisanje grada - rekla je Brajović.
Ona je navela kao dobar primjer istakla Upravu lokalnih javnih prihoda koja je premašila cilj za 15 odsto i za toliko imala veće lokalne prihode.
- Neophodno je napomenuti i proaktivnost Sekretarijata za lokalnu samoupravu, ali i aktivnosti koje su preduzete u cilju pobljašnja položaja mladih i studenata. Glavni grad je određene projekte imao i kada je riječ o najranjivijim kategorijama - dijeljeni su besplatni obroci. Glavni grad je uzeo učešće u četiri međunaredne organizacije. Najznačajnije za građane je rad gradskih preduzeća. Putevi su sanirali određene saobraćajnice. Vrijedno je napomenuti i dobru saradnju sa mjesnim zajednicama pa smo imali rekonstrukciju mjesnih zajednica Ubli, Tološi, Gorica, Komani - rekla je Brajović.
Miloš Mašković (SD) ocijenio je izvještaj neozbiljnim i da u njemu nema podataka o realizaciji kapitalnih projekta. Kazao je da je prema njegovim informacijama realizacija na 60 odsto te da to znači da je polovina projekata ostalo mrtvo slovo na papiru. Kazao je da ne postoje mjerljivi podaci uspjeha. Naveo je u izvještaju nije zapisano o političkoj krizi, kao ni šta su sadašnja većina govorili jedni o drugim.
Odbornik DPS-a Stefan Ćulafić je rekao da nedostaje dosta podataka. On kaže da su o radu uprave najbolje rekli sadašnja parlamentarna većina koja je sa opozicijom tada oborila tadašnju upravu Glavnog grada. Kazao je da nijedna odluka Sekretarijata za lokalnu samoupravu koja je napisana prošle godine nije usvojena. Naveo je da ga brine vrlo tanka realizacija kapitalnog budžeta koja se nastavila i ove godine. On je podsjetio da smo imali rekord kada se nije smjela piti voda što je slika rada Vodovoda. Ćulafić je kazao da je porazan podatak što u izvještaju nema niti jedno novo igralište i uporedio to sa nekim ranijim godinama. Kazao je da u Vatrogasnoj jedinici vlada haos i da u prošloj godini nije bilo nabavke opreme.
- Brojni kadrovi koji su doprinijeli ovakvoj katastrofalnoj 2024. godini i dalje su na pozicijama. Simfonija sa početka ovog izvještaja u suštini mi se čini da je kakofanoja duvačkog orkestra koji je bio totalno raštimovan u prošloj godini. Orkestar je sada samo promijenio dirigenta ali taj dirigent nema magični štapić. Bojim se da u 2025. godini ne ostane ista melodija, sa istim amaterima koji su članovi orkestra, a da dirigent ostane sam na pozornici - rekao je Ćulafić.
Srđan Perić (Preokret) je istakao da je godinu obilježila politička nestabilnost i tranzicija vlasti zbog čega su trpjeli građani. Kazao je da je bez progresa kada su u pitanju tri situacije - istočna tribina, kolektor i otkrivanje nezakonitih radnji bivših uprava.
- Po onoj Čerčilovoj, kada nešto neće da riješite osnujete komisiju. Toga smo se nagledali - rekao je Perić.
Odbornik Demokrata Mitar Vuković kaže da nema namjeru da bude advokat gradonačelnice Olivere Injac ali da mu je zasmetala konstatacija da nije izgradila stadion. On je podsjetio istorijat građenja stadiona pod Goricom, kao i na davne godine kada je vlast DPS-a uveliko pričala o kolektoru. Kazao je i da očekuje izvještaj analize Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice o podjeli stanova. Vuković je kazao da je uprava Olivere Injac zatekla Vodovod sa gubitkom od šest miliona, ali i 152 miliona eura koje građani po presudama treba da plate.
Ilija Mugoša (SEP) je kazao da izvještaj sadržajno skroman. On je rekao da nema kvantitativnih podataka. Kazao je da je fokus na administrativne poslove, a ne na učinak. Mugoša je rekao da je trend loše realizacije kapitalnog budžeta nastavljen i u ovoj godini. Rekao je da nije bilo reforme javne uprave. Naveo je da u izvještaju nema podataka koliko je nečega planirano, a koliko ostvareno.
Odbornica DPS-a Maša Šturanović je rekla da je pet stručnjaka napustilo ustanovu na Kakarickoj gori zbog loših uslova i da toga nema u izvještaju. Kazala je da novoangažovani zaposleni nemaju sertifikate. Ona je rekla da Služba za građane postoji samo na papire.
– Uprava Olivere Injac je obećala Evropu, a donijela haos – rekla je Šturanović.
Rekla je da mandat Olivere Injac karatektriše nedostatak transparentnosti.
Odbornica PES-a Tamara Crnogorčić je rekla da je građanima sada mnogo bolje nego u vrijeme vladavine DPS-a. Ona je navela da je Ivan Vuković nelegalno bio na funkciji gradonačelnika pola godine.
Žaklina Oštir (DPS) je rekla da je početak izvještaja napisan u lirskom stilu i rekla da nije primjereno u zvaničnim dokumentima pisati rečenice i upoređivati sa simfonijom i harmonijom. Ona je rekla da od kolektora i dalje nema ništa, nema ni parkinga.
Kada pričate o Oliveri Injac i bivšoj upravi mislim da treba da se ustanete jer je ona doktor nauka za sve bivše gradonačelnike Podgorice, poručio je Boban Radević, odbornik Slobodne Crne Gore.
– Da ništa drugo nije uradila, nego što je zaustavila lopovluke po Podgorici dosta je i treba da joj se svi odužimo za to što je uradila. Imenovanja koja su bila od vaše administracije su bila u 90 odsto slučajeva najgora moguća, to su ljudi koji su namještali tendere – rekao je Radević.
Mirjana Radulović (DPS) je navela da nema ništa afirmativno da kaže o izvještaju, te da je sve rađeno nesadržajno. Ona je navela da je u pitanju izvještaj koji neće mnogo koristiti za analizu. Dodala je da se nada da će gradonačelnik Saša Mujović na vrijeme zadužiti ljude da pripreme izvještaj na vrijeme. Poručila je da treba birati ljude od znanja, zvanja, poštovanja i integriteta.
Odbornik DPS-a Vladan Arsović kaže da je primijetio da se niko od odbornika parlamentarne većine ne javlja da brani izvještaj gradonačelnice Olivere Injac. Naveo je da mu je žao što tu nije Nađa Ljiljanić, zamjenica gradonačelnika Podgorice, da bi govorila. Arsović je rekao da su prethodnu godinu obilježila nezakonita imenovanja.
– Imamo promjenu samo na mjestu gradonačelnika. Očigledno da za sve ono što nije valjalo ste okrivili Oliveru Injac, iako ne smatram i javno kažem, da je ona bila jedina odgovorna. Postoji sistem koji je urušen, računam ne u najvećoj mjeri zahvaljujući njoj – rekao je Arsović.
Arsović je rekao da imaju problema sa razmjenom informacija koje traže zvanično od službi i organa uprave Glavnog grada, ali da je izuzetak Sekretarijat za lokalnu samoupravu.
Adi Jakupović (DPS) navodi da osim rada Sekretarijata za lokalnu samoupravu ne zna šta bi pohvalio u izvještaju. On je naveo da je inicijativa za smjenu Olivere Injac potekla iz vlasti i da bi volio da čuje od njih razloge.
Odbornik SDP-a Budimir Mugoša ocijenio je da u prošloj godini nije bila dobra realizacija budžeta.
Mitar Šušić (NSD) poručio je da komentare opozicije doživljava pozitivnim jer su se bavili stilom izvještaja.
- Imajući u vidu da ste opozicija koja bi trebalo da sa suštinske strane kritikuje izvještaj, a da ste se bavili stilom i rječnikom dovoljno ukazuje na to da izvještaj vjerno odražava ono što je bio rad prethodne urpave, koji je mogaom biti bolji i dinačniji. Nadam se da će u narednom periodu biti takav – rekao je Šušić.
Odbronica PES-a Anđela Mićović kazala je da je opozicija pokušala da zbuni građane.
- Stekla sam utisak da je opozicija, od kako je nova gradska uprava stupila na dužnost, nekako emotivno pogođena. Nadam se da će ih to osjećanje napustiti u naredne četiri godine kako se grad bude razvijao ubrzanim tempom pod direigntskom palivom Saše Mujovića. U opoziciji ste jer su građani obećali djelo, a ne riječ. Odavno vaša obećanja nemaju težinu zbog čega ste u toj političkoj poziciji gdje vas je i ova večina poslala drugi put. Vi ste stožer opozicije i samo tako nastavite – rekla je Mićović.
Odbornik SD-a Miloš Mašković je rekao je da mu je žao što nije čuo nijednu riječ o izvještaju od Pokreta za Podgoricu, pogotovo Nađe Ljiljanić, zamjenice gradonačelnika, koja je, kako je rekao, tokom prethodne godine bila jedna od najglasnijih odbornika po pitanju izvještaja o radu Olivere Injac za 2023. godinu.
Sve što smo ovdje uradili i do čega je prošle godine evidentno dovelo do samih izbora, u slučaju da se ponovo ponovi slična situacija, uradićemo opet, poručio je Dragutin Vučinić (Pokret za Podgoricu).
– Mi smo svoje povjerenje dali i upravo smo zbog toga dio koalicije koja vrši vlast. Bićemo dio koalicije i doprinijećemo radu sa pozicija koje pokrivamo i za koje nismo podmireni, nego koje smo zaslužili odlukom građana – rekao je Vučinić.
Spomenik Suli Radovom naspram spomenika Svetom Petru Cetinjskom
Završena je rasprava o odluci o podizanju spomen-biste narodnom pametaru Suli Radovom. Sekretarka za kulturu Snežana Tomanović je saopštila da je podizanje biste predviđeno Programom podizanja spomen-obilježja. Spomen bista je planirana na uglu Bulevara Revolucije i Džordža Vašingtona, naspram spomenika Svetog Petra Cetinjskog.
Odbornik SDP-a Budimir Mugoša kaže da je Sula Radova izuzetna ličnost u istoriji Crne Gore i da je do sada trebalo da dobije spomenik. On je rekao da obilježje treba podići na lokaciji koja je predviđena odlukom.
Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je objasnio da nije bilo dilema da li treba podići spomenik ili ne, nego da se raspravljalo oko lokacije. Planirano je da spomenik bude otvoren 21. maja i biće podignut na uglu Bulevara Revolucije i Džordža Vašingtona.
Odbornica DPS-a Nela Savković Vukčević govorila je o ulozi Sule Radova u razvoju našeg društva i njegovom uticaju na razvoj Crne Gore.
– Retorika Sule Radova je bila oslonjena na ono što je dobro, što je vrlina, što je viteški moral. Mi smo imali junačku slobodu. Crna Gora je to nosila kao svoj imperativ, ljubav prema otadžbini, i spremnost da se za otadžbinu neprekidno gine. Oslonjen na takvu spoznaju i o zajednici i o sebi, kod Crnogoraca, Sula Radova manira na najljepši način ono što je pravda, što je ljudskost, retorika ljudskosti, tako se o njoj govori, o onome što je čovjekovo dostojanstvo i osnovno pravo. Jeste ovo prilika da se preslišamo, da vidimo gdje smo sa našom retorikom, i individalnom i kolektivnom, da se podsjetimo na izreku da se tradicija ne nasleđjuje, ona se zaslužuje – rekla je Savković Vukčević.
Mirjana Radulović (DPS) navela je da Sula Radov sa pravom nosi epitet crnogorskog Sokrata. Ona je navela da je da je donijeta prava odluka oko lokacije na kojoj će biti postavljeno spomen-obilježje.
– Tu je pravo mjesto, na kršu crnogorskom. Podest je donijet iz Komana, a njegovo vedro čelo će gledati prema Katunskoj nahiji – rekla je Radulović.
Stefan Ćulafić (DPS) je rekao da ga je negativno iznenadio stav skupštinskih odbora koji su tražili promjenu lokacije. On je naveo da je predložena lokacija izuzetna i poručio da će DPS podržati odluku.
Preokret će podržati odluku, poručio je Srđan Perić, odbornik. Rekao je da je živimo vrijeme Sule Radova, te da sada nemamo samo njega. Poručio je da je ostavio dosta iza sebe.
- Ako postavljamo spomenik trebamo da se prisjetimo da pored lijepih riječi, tu je i priča o pojedincu koji bi da nije bilo samovolje vlasti, mogao mnogo više - naveo je Perić.
Odbornik Pokreta Evropa sad Goran Mišković je poručio da se Sula Radova imao rašta roditi kada je ujedinio sve odbornike u sali. Poručio je da je lokacija adekvatna i da sa tog mjesta treba da gleda Komane.
Predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović je navela da joj je žao što spomenik ranije nije podignut, ali da nikada nije kasno.
Mitar Šušić (NSD) je poručio da je pred odbornicima odluka koja će ujediniti, te da je takvih odluka moglo biti ranije, u vrijeme bivše vlasti.
- Učite od nas kako da mirite i neka vam ovaj primjer bude nešto što ste naučili iz ovakvog mandata - rekao je Šušić.