
Po starom zakonu, nije postojala građevinska dozvola već je Sekretarijat izdavao UT uslove, dok je saglasnost na idejno rješenje davao Glavni gradski arhitekta.
Obaveza Glavnog grada je da u skladu sa novim Zakonom o izgradnji objekata i Zakonom o uređenju prostora donese čak devet podzakonskih akata odnosno propisa kako bi se nove norme mogle sprovoditi u praksi.
– Treba donijeti Odluku o objektima od opšteg interesa, Odluku o izradi planskog dokumenta, Odluku o donošenju programa privremenih objekata, Odluku o postavljanju odnosno građenju i uklanjanju privremenih objekata, Odluku o naknadi za građenje, Odluka o postavljanju i uklanjanju pomoćnih objekata, Odluka o gradskoj renti, Odluka o naknadi za urbanu sanaciju i Odluki o naknadi za korištenje prostora. Pripremne aktivnosti za početak izrade ovih podzakonskih akata su u toku - rekao je za „Dan“ Gavrilo Vuković, v.d. sekretara za planiranje prostora i održivi razvoj.
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine tvrdi da je pojednostavljena procedura dobijanja dozvole za porodične stambene zgrade, odnosno kuće. Dozvole za kuće izdaje Sekretarijat, a u kuće se računaju stambene zgrade do 300 kvadrata površine.
– U nadležnosti organa lokalne samouprave su objekti do 3.000 kvadrata, lokalni objekti od opšteg interesa i pomoćni objekti. Zakonom je propisano da se pod porodičnom stambenom zgradom podrazumjeva zgrada do 300 kvadrata neto površine namijenjena za stanovanje investitora i članova njegovog porodičnog domaćinstva. Za porodične stambene objekte nije obavezujuća revizija tehničke dokumentacije, stručni nadzor i tehnički pregled, već izjava projektanta da je projekat urađen u skladu sa zakonom, posebnim propisima i pravilima struke i da se na osnovu njega može graditi, kao i izjava izvođača da je objekat izgrađen u skladu sa građevinskom dozvolom i glavnim projektom i da je podoban za upotrebu - naveo je Vuković.
Vuković objašnjava da je u Zakonu o izgradnji objekata navedeno da se postojeći propisi jedinice lokalne samouprave kojima se uređuje postavljanje, odnosno građenje lokalnih objekata od opšteg interesa primjenjuju do donošenja planskih dokumenata u skladu sa zakonom kojim se uređuje uređenje prostora.
– Objekti od opšteg interesa mogu se postavljati, odnosno graditi na područjima za koja nije donijet planski dokument sa detaljnom urbanističkom razradom. Izuzetno, lokalni objekti od opšteg interesa mogu se postavljati, odnosno graditi i na područjima za koja je donijet planski dokument sa detaljnom urbanističkom razradom, ali ne duže od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu zakona - kaže Vuković.
On kaže da je novim zakonskim rješenjem propisano da se građevinska dozvola izdaje na glavni projekat dok se idejni projekat izrađuje za potrebe investitora u cilju utvrđivanja koncepta izvodljivosti i troškova izgradnje objekta.
– Prethodno rješenje u ovom smislu podrazumjeva saglasnost glavnog gradskog arhitekte na idejno rješenje objekta - naveo je Vuković.
Građevinska dozvola mora da se izda u roku od 30 dana od predaje zahtjeva i podliježe sudskoj zaštiti.
– Ako je dostavljena dokumentacija za izdavanje građevinske dozvole u skladu sa zakonskim propisima, građevinska dozvola se izdaje u roku od 60 dana. S obzirom na to da je izdavanje građevinske dozvole upravni postupak, postoji mogućnost žalbe - ističe Vuković.