Sa meča Izrael - Rumunija / EPA-EFE-FOTO: EPA/TAMAS VASVARI
18/11/2023 u 22:54 h
D.M.D.M.

Holandija, Švajcarska i Rumunija ovjerili vizu za EP

Francuska dobila Gibraltar 14:0, što je najubjedljivi trijumf u istoriji "trikolora". Srušen je prethodni rekord iz 1995. godine, kada su savladali Azerbejdžan 10:0

Fudbaleri Holandije, Švajcarske i Rumunije večeras su obezbijedile učešće na EURO 2024.

Holanđani su ugostili Republiku Irsku i slavili minimalnim rezultatom (1:0).

Gol odluke postigao je Vout Veghorst u 12. minutu na asisitenciju Stefana De Fraja.

Irci nisu bili dovoljno opasni, doduše, u drugom poluvremenu su postigli pogodak koji im je poništen zbog ofsajda.

Holanđani su uspjeli da sačuvaju prednost, te su sada sa 15 bodova osigurali drugo mjesto na tabeli iza Francuske.

Francuzi su se baš iživljavali nad slabašnim Gibraltarom, koji je danas do 39. minuta primio čak sedam golova.

Meč je obeležio Kilijan Mbape, koji je postigao-het trik i tako stigao do nestvarne brojke od 300 pogodaka u karijeri.

Na ovom meču desio se i jedan istorijski momentat.

Već u trećem minutu Santos je postigao autogol, a u četvrtom je Markus Tiram povisio na 2:0.

U 16. minutu je u istoriju ušao mladi as Pari Sen Žermena Vaid Zair-Emeri koji je postigao prvenac, a u pitanju je momak rođen 2006. godine.

Nažalost, u 18. minutu mu je morao da napusti teren zbog povrede, a gosti su ostali sa igračem manje.

Francuzi su od 30. do 37. minuta dali četiri gola, pošto su pogađali - Mbape iz penal, Klaus, Koman i Fofana.

U drugom poluvremenu u strijelce su se upisali i Rabio u 64. i opet Koman u 66, ali ni to im nije bilo dosta.

U 73. pogodio je i Osman Dembele, a u 75. je ponovo gol dao Kilijan Mbape, koji je u 81. zaokružio het-trik.

Ujedno ovom majstorijom sa 40 metara je postigao svoj 300. pogodak u karijeri.

Za kraj, Olivije Žiru je postigao još dva gola za ukupnih 14:0.

Ovo je najubjedljivi trijumf "trikolora", Kilijan Embape i drugovi oborili su prethodni rekord postavljen 1995. protiv Azerbejdžana (10:0).

Francuzi su ovako nastavili niz pobjeda u kvalifikacijama, imaju maksimalan 21 bod, šest više od Holanđana.

Gibraltar je posljednji tim sa gol razlikom 0:35.

Uzbudljivo je bilo u grupi I gdje su Švajcarska i Rumunija ovjerili takođe plasman na EP.

Švajcarci su remizirali sa Kosovom - 1:1, a strijelac vodećeg gola za domaće bio je  Vargas, ali je Hiseni u finišu postavio konačan rezultat.

Rumuni su na još ljepši način ovjerili plasman na EP, pošto su pobijedili Izrael rezultatom 2:1.

Zahavi je donio prednost Izraelcima na početku utakmice, ali su Rumuni preokrenuli preko Puškaša i Hadžija u 10. i 63. minutu za 1:2.

Rumuni idu na EP sa 19 bodova, dok Švajcarci imaju 17.

04. maj 2024 03:08