Košarkaši Breše stigli do pehara / CIAMILLO-CASTORIA-FOTO: LEGA BASKET/MARCO BRONDI
19/02/2023 u 22:24 h

Senzacija u Italiji: Breša osvojila kup

U finalu savladan Virtus. Do prvog trofeja u istoriji kluba, Brešu je vodio nekadašnji član Budućnost Volija Amadeo Dela Vale

Znao je Kup Italije u košarci da izbaci razna iznenađenja, ali će ovogodišnji trijumf Breše ostati u rangu najvećih senzacija ikad viđenih.

Breša igra Evrokup, ali se u italijanskom šampionatu bori za opstanak, koji je u ligi samo jednu pobjedu od zone ispadanja i koji je na finalni turnir Kupa Italije u Torinu došao sa šest uzastopnih poraza u ligi.

Tamo je režirao čudo!

Prvo je u četvrtfinalu eliminisao favorizovani Emporio Armani, potom razbio Pezaro u polufinalu, da bi večeras u finalu opet iznenadio i savladao još jednog evroligaša - Virtus 84:76.

Virtus duže od 20 godina ne zna za trijumf u Kupu Italije, a ovo mu je bilo prvo finale poslije 13 godina i idealna prilika postane apsolutni rekorder takmičenja sa devet trofeja pošto po osam imaju još Trevizo i Olimpija Milano.

Međutim, Breša koja je do sada igrala samo jedno finale, nije dozvolila evroligašu iz Bolonje da osvoji trofej.

Breša je osvojila prvi trofej u klupskoj istoriji, a Amadeo Dela Vale odigrao turnir života.

U finalu je ubacio 26 poena i dobio MVP nagradu.

Džon Petručeli je dodao 13 poena, a iskusni Keni Gebrijel sa devet poena i 10 skokova bio na pragu dabl-dabla.

U Virtusovom timu je najefikasniji bio Marko Belineli sa 24 poena.

Razočarao je Miloš Teodosić sa sedam poena za 18 minuta, promašio je svih pet trojki koje je šutirao i upisao samo jednu asistenciju.

26. april 2024 17:46